Władze samorządowe

  Władze samorządowe komercjalizują szpitale

  Aleksander Król, Amelia Panuszko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Głównym powodem, dla którego prezydent Lech Kaczyński chciał zawetować reformę zdrowia, była możliwość prywatyzacji szpitali. Według prezydenta miałoby to gwałtownie ograniczyć dostęp niezamożnych Polaków do służby zdrowia.
  Ale choć reforma jeszcze nie weszła w życie i prezydent nie zdążył jej zawetować, prywatyzacja i tak odbywa się na masową skalę. Jak ustaliła "Polska", samorządy województw przekształcają podległe sobie zakłady służby zdrowia w spółki prawa handlowego. Zwłaszcza te, które nie są zadłużone i na które łatwo będzie znaleźć kontrahenta.

  W ostatnich dniach października sejmik województwa zachodniopomorskiego, zdominowany przez PO i PSL, podjął uchwałę, w której popiera komercjalizację podległych mu zakładów opieki zdrowotnej. Samorządowcy chcą jak najszybciej sprywatyzować placówki, zwłaszcza że tylko trzy z nich są zadłużone, co daje gwarancję szybkiego znalezienia kontrahentów. - Zadłużenie 3 z 17 naszych szpitali wynosi zaledwie 2 mln zł. Wiadomo, że im większe długi, tym ciężej się je restrukturyzuje - mówi Marek Hok, wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego.

  Radni ze Szczecina wykorzystują obowiązujące przepisy, które pozwalają samorządom na prywatyzację szpitali. Nawet jeśli prezydent Lech Kaczyński zawetuje nowelizację ustawy zdrowotnej, nie będzie to oznaczać zamknięcia drogi do prywatyzacji. Nie będzie jedynie ustawowego nakazu, by całą operację przeprowadzić w ciągu dwóch lat.

  Akcja samorządu w Szczecinie jest koordynowana z Warszawy. - Oczywiście, że centrala wie o naszej inicjatywie. W środę przyjeżdża do nas minister Ewa Kopacz. Będziemy debatować na temat przekształceń - mówi Marek Hok, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego odpowiedzialny za zdrowie.

  Prywatyzacja placówek służby zdrowia postępuje także w innych regionach kraju. W październiku prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki powołał swojego pełnomocnika ds. przekształceń systemowych ochrony zdrowia. Jedną z pierwszych decyzji Bogumiły Kempińskiej-Mirosławskiej było przekształcenie miejskich szpitali w spółki prawa handlowego z udziałem miasta. Tak na wszelki wypadek, gdyby prezydent Kaczyński zawetował ustawę zdrowotną.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama