Euro 2012: UEFA zarobi nawet 2,5 mld euro. Ale podatku wiele...

  Euro 2012: UEFA zarobi nawet 2,5 mld euro. Ale podatku wiele nie zapłaci

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Euro 2012: UEFA zarobi nawet 2,5 mld euro. Ale podatku wiele nie zapłaci

  ©GRZEGORZ MEHRING/Polskapresse

  Przychody z Euro 2012 w naszym kraju i na Ukrainie mogą wynieść nawet około 2,5 mld euro. Pieniądze te zgarnie organizująca imprezę Europejska Unia Federacji Piłkarskich (UEFA), zwolniona w naszym kraju z części podatków.
  Euro 2012: UEFA zarobi nawet 2,5 mld euro. Ale podatku wiele nie zapłaci

  ©GRZEGORZ MEHRING/Polskapresse

  "Państwa ubiegające się o organizację Euro 2012 podczas negocjacji musiały przedstawić określoną ofertę. Wśród wymagań UEFA było podpisanie gwarancji m.in. zwolnienia z podatków dochodowych, VAT, akcyzy, podatków lokalnych oraz ceł" - poinformowała gazetę Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa resortu finansów.

  Gwarancje, w ograniczony zakresie, zostały udzielone UEFA w maju 2006 r. przez Zytę Gilowską, minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
  W ślad za tym rozporządzenie zwalniające UEFA z podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych zostało wydane w lutym 2011 roku. Opodatkowana nie będzie żadna spółka UEFA zarejestrowana w Szwajcarii, tylko spółka Euro 2012 powołana w Polsce przez PZPN na zlecenie Unii. Udało się tylko wynegocjować, że UEFA zapłaci VAT. Nie została też zwolniona z podatku akcyzowego oraz cła. To są podatki, które UEFA płaciła i płaci, przykładowo kupując paliwo, alkohol, papierosy, energię elektryczną, bądź też np. sprzedając bilety na mecze, które będą się odbywały w Polsce.

  Polska nie opodatkuje przychodów związanych z dochodami piłkarzy, sędziów, trenerów. Podatek zapłacą tylko członkowie reprezentacji Polski. UEFA nie odprowadzi też podatku od wynagrodzenia płaconego w związku ze sprzedażą m.in. praw marketingowych, medialnych i handlowych.

  Polska liczy na większe dochody rodzimych przedsiębiorców, a tym samym większe od nich podatki.

  Źródło: "Dziennik Polski"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama