Euro 2012: Truskolasy to nie Wisła, Błaszczykowski to nie...

  Euro 2012: Truskolasy to nie Wisła, Błaszczykowski to nie Małysz

  Beata Marciniak, Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiktoria Wrzesińska z Truskolasów jest fanką reprezentacji Polski i jej kapitana

  Wiktoria Wrzesińska z Truskolasów jest fanką reprezentacji Polski i jej kapitana ©Stanisław Wrzesiński

  Do Truskolasów pod Częstochową, gdzie urodził się kapitan polskiej reprezentacji Jakub Błaszczykowski, nie dotarła futbolowa gorączka związana z rozpoczynającym się Euro. W Truskolasach nie będzie telebimów transmitujących mecze Polaków. Mieszkańcy kibicować będą Kubie w domach przed telewizorami. Truskolasy to nie Wisła, gdzie w Pubie u Bociana wszyscy gromadzili się, aby oglądać mistrzowskie skoki Adama Małysza.
  Wiktoria Wrzesińska z Truskolasów jest fanką reprezentacji Polski i jej kapitana

  Wiktoria Wrzesińska z Truskolasów jest fanką reprezentacji Polski i jej kapitana ©Stanisław Wrzesiński

  - Mam takie wrażenie, że Euro do Truskolasów jeszcze nie dotarło - mówi Stanisław Wrzesiński, nauczyciel wychowania fizycznego w miejscowej szkole, którego uczniem był w przeszłości także Jakub Błaszczykowski.

  - Euro rozegra się w wielkich miastach i to nie na Śląsku, a Truskolasy mają do nich daleko. Dlatego może nie żyjemy mistrzostwami tak jak inni. Może to się zmieni po zwycięskim meczu otwarcia?
  Dopiero wtedy mieszkańcy zaczną zdawać sobie sprawę z rangi tego wydarzenia. Przecież chłopak z Truskolasów wyprowadzi reprezentację Polski do najważniejszego turnieju na kontynencie - dodaje Wrzesiński.

  W Truskolasach jedyne ślady w jakiś sposób sugerujące, że jesteśmy przed Euro, to flagi przyczepione do samochodów lub powywieszane w oknach i na balkonach. Mieszkańcy trochę narzekają, że gmina nie zapewniła im możliwości oglądania mistrzostw Europy w komfortowych warunkach, wspól-nie, na dużym ekranie.

  - Ale nikt nie zgłaszał się do gminy z pytaniem o ustawienie telebimów, my też nie będziemy ich stawiać, skoro nie było zainteresowania tematem- broni się Henryk Krawczyk, wójt gminy Wręczyca Wielka.

  W Szkole Podstawowej Jakuba Błaszczykowskiego, gdzie na szkolnym boisku strzelał pierwsze gole, także nie ma co liczyć na wspólne oglądanie meczów, bo trzeba by zapłacić za licencję, a placówka zwyczajnie nie ma na to funduszy.

  - Każdy indywidualnie będzie kibicował Kubie i naszej drużynie w domach - mówi Małgorzata Zatyka, dyrektor podstawówki, a wuefista dodaje: - Będziemy trzymać kciuki za Jakuba, to mogę zapewnić. Podczas szkolnych uroczystości zawsze przypominamy uczniom, że naszym wychowankiem jest kapitan reprezentacji Polski. Cieszy nas także, że Kuba podczas rozmów z dziennikarzami, podkreśla pochodzenie z naszej miejscowości.

  W kościele parafialnym św. Mikołaja nie będzie specjalnej mszy w intencji Polaków, ale wspólna modlitwa o dobrą grę polskiej reprezentacji. - Będę kibicował Kubie i całej drużynie przed telewizorem - zdradza proboszcz ks. Józef Kos.

  Za to Felicja Brzęczek, babcia Jakuba Błaszczykowskiego, pojedzie na mecz wnuka do Warszawy. Będzie mu kibicować na trybunie. - Modlę się codziennie, aby Kuba wygrał ten mecz i potem kolejne - mówi pani Felicja. Kilka dni temu pojechała na Jasną Górę prosić Czarną Madonnę o wsparcie dla wnuka i jego drużyny.

  - Modlimy się o to, by Kuba nie odniósł żadnej kontuzji i by wygrała nasza reprezentacja - mówi z kolei Małgorzata Wojnarowicz, ciocia piłkarza i dodaje: - Jesteśmy rozczarowani, że w Truskolasach nie będzie telebimu, przecież kapitan polskiej reprezentacji pochodzi stąd i trochę nas to dziwi, że nikt o tym nie pomyślał.

  A Jakub Błaszczykowski w każdej wolnej chwili przyjeżdża do Truskolasów do babci, wtedy na stole gości jego ulubione danie - kotlet mielony z kapustą i barszczyk czerwony z krokietem.

  - Kuba od 8. roku życia gra w piłkę nożną. Już wtedy był najlepszy i przywoził puchary. Sport ma w genach. Jego mama także w dzieciństwie grała w piłkę, stała zawsze na bramce - wspomina ciotka piłkarza.


  Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
  SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kibicka

   mała mi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 54

   budują strefa kibica :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama