Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kibica piłkarskiego od A do Z [O TYM MÓWIĄ KOMENTATORZY] Sprawdź, czy rozumiesz sportową terminologię

Grzegorz Lisiecki
Piłkarscy komentatorzy posługują się językiem specyficznym
Piłkarscy komentatorzy posługują się językiem specyficznym sylwia dabrowa
Robinsonada, podanie diagonalne, czytanie gry, skrócenie pola gry, zagranie z klepki? Jeśli nie wiesz, o co chodzi, to ten tekst jest dla Ciebie.

Piłkarscy komentatorzy posługują się językiem specyficznym, często pozbawionym finezji, ale za to pełnym środowiskowego slangu. Dodatkowo telewizyjną relację na kolejny, "wyższy" poziom wprowadzają zaproszeni przed mikrofon fachowcy - piłkarze oraz szkoleniowcy: "zawodnik X nie miał z czego uderzyć" (trudna pozycja do strzału), "obrońca ciął równo z trawą" (brutalny faul z premedytacją), albo "rywale oddychali rękawami" (przeciwnik był już bardzo zmęczony).

Są jednak i pojęcia podstawowe, wyjęte wprost z przepisów gry w piłkę nożną, jak spalony, aut, czy też rzut wolny. Oto kilka z nich.

Futbolowy alfabet: ważne słowa i zwroty na Euro 2012

A jak aut. Coraz ważniejszy element gry. Wyrzut z autu musi być wykonany zgodnie z przepisami - w momencie wypuszczenia piłki z rąk obie stopy zawodnika muszą pozostać na boisku. Celny, daleki wyrzut z autu może stworzyć bramkową sytuację.

B jak bramka. Komentatorzy bardzo często używają zwrotu "strzał w światło bramki", co skutkuje zwykle bramkarską interwencją lub... golem. Możemy spotkać się także ze zwrotem "posłał piłkę w okienko". Chodzi o górny róg bramki przy spojeniu słupka z poprzeczką.

C jak czytanie gry. Dobry piłkarz potrafi przewidzieć, jak rozwinie się akcja i odpowiednio ustawić się na boisku, wyprzedzając rywali. "Czytanie gry" jest szczególnie pożądaną cechą w przypadku obrońców.

D jak diagonalne podanie. Zwrot, który zaistniał w szerszej, telewizyjnej świadomości dzięki trenerowi Andrzejowi Strejlauowi. Chodzi o podanie krzyżowe, przerzucające zwykle akcję w inną, mniej chronioną przez rywala strefę boiska.

F jak fałsz. Strzelić fałszem, czyli uderzyć piłkę zewnętrzną częścią stopy. Piłka nabiera wówczas charakterystycznej, "odchodzącej" rotacji.

G jak gra piłką. To przeciwieństwo zwykle bezproduktywnego "holowania" futbolówki przy nodze przez jednego zawodnika. Gra piłką polega na wymianie podań przez kilku graczy, co zwykle zmusza rywala do większego wysiłku. Przeciwnik musi się sporo napracować, by ją odzyskać.

H jak hat-trick. To w piłce nożnej strzelenie przez jednego zawodnika trzech goli w jednym meczu. Zwrot "klasyczny hat-trick" to trzy kolejne trafienia nieoddzielone inną bramką. Co ciekawe, zwrot pochodzi z krykieta, gdzie powstał zwyczaj dawania kapelusza (hat) zawodnikowi za sztuczkę (trick): trzy kolejne skuteczne rzuty.

K jak klepka. To zagranie z tzw. pierwszej piłki, czyli bez przyjęcia. To często podanie otwierające napastnikowi drogę do bramki.

O jak offside. Czyli po polsku ofsajd albo po prostu pozycja spalona. Sędzia przerywa akcję, gdy piłkarz w momencie podania jest za linią obrony drużyny przeciwnej.

P jak podwajanie. Współczesny futbol polega na redukowaniu szans rywala do minimum. Jeden obrońca może nie upilnować przeciwnika, zwłaszcza jeśli usiłuje powstrzymać Lionela Messiego. Dlatego pomaga mu drugi, często z lepszym skutkiem, o czym dobrze wiedzą piłkarze Chelsea.

R jak robinsonada. W futbolu to nie samotna wyprawa w stylu Robinsona Crusoe, ale efektowna obrona bramkarza, który rzuca się w kierunku piłki. Jednym z pionierów tego stylu był na przełomie XIX i XX w. John William "Jack" Robinson, bramkarz Derby County i Southampton. Był bardzo skuteczny, to dzięki niemu inaczej zaczęli bronić zawodnicy z innych krajów.

S jak skrócenie pola gry. Zwrot często używany przez komentatorów, którzy powtarzają go za fachowcami. Linia defensywna przemieszcza się w stronę akcji, co oznacza agresywniejszą obronę i zwiększa szansę złapania rywala na pozycji spalonej.

T jak tańczący z piłką. Są komentatorzy, którzy - szukając odpowiednich słów - sięgają po daleko idące porównania. Taniec z piłką oznacza zwykle minięcie kilku rywali albo przetrzymywanie piłki, co najczęściej wynika z chęci utrzymania rezultatu.

W jak wolny. Rzut wolny to jeden ze stałych fragmentów gry, co podkreślają uporczywie telewizyjni komentatorzy. Może być pośredni (konieczne podanie przed strzałem) lub bezpośredni.

Z jak zawodnik, który robi różnicę. Modny ostatnio zwrot, podkreślający rolę w piłkarskich zespołach takich graczy jak Cristiano Ronaldo czy Robin van Persie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn Sportowy24 MUNDIAL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo