Porty lotnicze oczekają na fanów z całej Europy!

  Porty lotnicze oczekają na fanów z całej Europy!

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Porty lotnicze oczekają na fanów z całej Europy!
  1/4
  przejdź do galerii
  Porty lotnicze są w pełnej gotowości i oczekują na fanów z całej Europy! Plany związane z budową autostrad i dróg ekspresowych na Euro 2012 nie wyszły polskim władzom tak, jak przystosowanie portów lotniczych. Tutaj nie mamy się czego wstydzić.
  W sumie w Polsce mamy 11 lotnisk. Najważniejszymi w kraju podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej będą oczywiście te, które znajdują się w miastach gospodarzy Euro. Goszczący na Górnym Śląsku w poniedziałek Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, spodziewa się, że ruch lotniczy w portach zwiększy się od kilku do kilkunastu procent.

  - Głównym wyzwaniem dla nas było przygotowanie do Euro miast gospodarzy - mówi prezes PAŻP. - Dzięki współpracy z zarządcami portów zwiększyliśmy ich przepustowość co najmniej dwukrotnie. Szczególnie udało się to w Gdańsku i Poznaniu, dzięki oddaniu nowych dróg kołowania - dodaje.

  W portach wprowadzono też koordynatorów lotów. W Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu będą oni tylko na czas Euro, zaś w Warszawie już na stałe. Do koordynatora będą spływały wszystkie oczekiwania przewoźników. To on będzie dopasowywał rozkłady lotów linii, by porty mogły bezpiecznie przyjąć samoloty, zachowując jednocześnie zadeklarowaną przepustowość. Na przykład lotnisko na Okęciu w Warszawie wynosi ona 40 operacji na godzinę. W Gdańsku cztery razy mniej. Ale podczas Euro, szczególnie w pierwszej połowie czerwca, ruch będzie większy. W stolicy będzie od 4 do 6 operacji więcej, zaś w Gdańsku spodziewany jest wzrost od 5 do 7 .

  - Koordynator może więc zaproponować przylot pół godziny wcześniej, lub pół godziny później - podkreśla prezes Banaszek. Przede wszystkim może to dotyczyć prywatnych samolotów, którymi będą przylatywać do Polski zamożniejsi kibice. Obserwowali to już Austriacy i Szwajcarzy, którzy organizowali Euro w 2008 roku. Tam wiele osób przylatywało na mistrzostwach swoimi, bądź wynajętymi mniejszymi samolotami. Mogą one zostać przekierowane na lotniska zapasowe.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama