ŚLĄSK+ Górnicza pozostałość Świętochłowic czeka na turystów....

  ŚLĄSK+ Górnicza pozostałość Świętochłowic czeka na turystów. Jest co zwiedzać

  Sonia Cichoń

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Świętochłowickie wieże KWK Polska to miejsce spotkania z kulturą wyższą. Zapraszamy na wirtualny spacer po obiekcie
  ŚLĄSK+ Górnicza pozostałość Świętochłowic czeka na turystów. Jest co zwiedzać

  ©Lucyna Nenow/DziennikZachodni

  Labirynty, mały basen, drabinki, huśtawki, tor przeszkód, park linowy, siłownia. Zrewitalizowany teren przy ul. Wojska Polskiego 16 w Święto-chłowicach śmiało można nazwać rajem nie tylko dla dzieciaków. U podnóża zabytkowych wież po byłej kopalni Polska Wasi milusińscy nie będą się nudzić. Ale po kolei.

  Teren pod wieżami podzielony jest na pięć stref edukacyjnych, kojarzących się z pracą pod ziemią. Po przekroczeniu bramy wejściowej wchodzimy do strefy "woda". Naszym oczom ukazuje się betonowy basen o głębokości 10 cm, który można przekraczać tzw. suchą nogą, a konkretniej po kamiennych płytach, wystających ponad powierzchnię wody. Część tafli przykrywa tzw.
  scena na wodzie, której kształt przypomina mały amfiteatr. W czasie upałów to właśnie ta część należy do ulubionych. Myślicie, że ochłody szukają tylko maluchy? Jesteście w błędzie. Betonowy basen to idealne miejsce do uprawiania... aerobiku! Panie, które na co dzień ćwiczą w Centrum Kultury Śląskiej, w okresie wakacji postanowiły połączyć przyjemne z pożytecznym.
  - Jeden raz w tygodniu korzystamy z uroków tego miejsca. Dużo przyjemniej się ćwiczy, kiedy stopy zamoczone są w wodzie, w ogóle nie czuć zmęczenia - śmieje się pani Krystyna, uczestniczka zajęć.

  Na scenie pod wieżami gościli już nawet pierwsi aktorzy. Teatr TRIP zaprezentował tu premierę swojej sztuki, a już 21 sierpnia o godzinie 18 kolejny spektakl.

  Widać nawet Beskidy


  Przechodząc dalej, wchodzimy w strefę "ziemia". Wąski labirynt tworzą ściany wykonane z gabionów, wypełnione bazaltem i węglem. Wędrując ścieżką, warto zwrócić uwagę na plansze, przedstawiające historię miasta, kopalni i samych wież wyciągowych. Tym sposobem, zaczytani dochodzimy do strefy "drewno". W tym miejscu Wasze pociechy mogą poszaleć pokonując specjalny tor przeszkód. Łatwo nie jest, bo jest on wykonany z podkładów kolejowych, które utrudniają przejście. Ci sprytniejsi mogą skorzystać z pomocy zbitej z desek drabiny.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W TYGODNIKU ŚLĄSK PLUS


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama