Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wódkę z wesela tanio sprzedam". Handel lewym alkoholem kwitnie

Aldona Minorczyk-Cichy
Kupowanie alkoholu z drugiej ręki jest zabronione, a może być także groźne dla zdrowia
Kupowanie alkoholu z drugiej ręki jest zabronione, a może być także groźne dla zdrowia arc.
"Tanio sprzedam sto butelek wódki, została mi z wesela", "Mam 200 butelek wódki, musiałem odwołać wesele" - tej treści ogłoszenia zalewają internet. Okazja? Niekoniecznie. Pod takimi anonsami często kryją się osoby handlujące lewym alkoholem - bywa, że groźną dla życia tzw. odkażanką.

Trwające od wczoraj mistrzostwa Europy w piłce nożnej, ale też wiosenno-letni boom weselny sprawiają, że wypijamy morze wódki. Co niektórzy próbują zaoszczędzić. To nie jest dobry pomysł! Dlaczego? Sprawdzili to chemicy. Tzw. odkażanka zawiera trujący alkohol metylowy, który może doprowadzić do ślepoty, a nawet śmierci. Zwykle jego poziom w lewym alkoholu jest przekroczony nawet 20-krotnie. Do niego dochodzą szkodliwe związki wykorzystywane do odkażania, barwniki i substancje zapachowe (np. do podróbki whisky).

Efekt? Co roku wskutek zatrucia alkoholem umiera w Polsce 170 osób!

Jest i drugi problem - za posiadanie nielegalnego alkoholu, a także handel nim grożą wysokie grzywny, a nawet więzienie. Nawet jeśli naprawdę po weselu zostanie zapas alkoholu, to nie można go odsprzedać. Ale warto być zapobiegliwym i przed zakupem umówić się ze sklepem lub hurtownią na zwrot tego, co zostanie.

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy od ponad roku przestrzega przed tzw. odkażanką, alkoholem wyprodukowanym z odkażonego spirytusu np. do produkcji płynu do spryskiwaczy czy podpałki do grilla.

- Wiele osób, również polityków, kojarzy pojęcie nielegalnego alkoholu tylko i wyłącznie z drobnym bimbrownictwem - twierdzi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Dodaje, że to, z czym mamy naprawdę do czynienia, nie ma nic wspólnego z produktem robionym na własny użytek: - Przestępcy nie mają żadnych skrupułów, wykorzystując najróżniejsze, groźne dla życia i zdrowia składniki - mówi prezes Wiwała.
Statystyki są bezlitosne. Aż co 14. butelka alkoholu na naszym rynku to podróbka, w tym także te bardzo drogie! Jednak szara strefa to nie tylko nasza specjalność. W krajach byłego ZSRR picie samogonu jest powszechne. Szara strefa jest tam oceniana na niemal 50 procent! U nas - na ponad 15 procent.

Nielegalny alkohol jest powszechny także w bogatych krajach Europy Zachodniej. Np. w niezwykle restrykcyjnej pod względem przepisów Skandynawii. Na tych rynkach obecni są... Polacy, którzy rodzimą technologię "odkażania" podpałki do grilla przenieśli na światowe rynki.

15 proc. - aż na tyle szacowany jest nielegalny polski rynek alkoholi. To oznacza, że pojawia się na nim rocznie około 17 mln litrów sfałszowanego alkoholu.
30 proc. - średnio tyle tańszy jest podrabiany alkohol, jaki można dostać np. na targowiskach. To jednak ogromne ryzyko.
tyle osób umiera rocznie po zatruciu metanolem lub glikolem. Inne konsekwencje picia tzw. odkażanek to ślepota i nowotwory.

Tego nie kupuj z niepewnych źródeł

W internecie roi się od okazji. Niestety, im taniej, tym bardziej podejrzanie. Pół biedy, jeśli stracisz tylko pieniądze. Ucierpieć może Twoje zdrowie. Oto przykłady:

  • Leki - środki na odchudzanie, potencję, uspokajające, antybiotyki, anty-depresanty, chińskie zioła. Np. składnikiem środka na potencję był... gips.
  • Dopalacze - mimo zapewnień sprzedawców o ich nieszkodliwości, odnotowano całą serię zatruć.
  • Części samochodowe - zależy, jak trafisz. Można kupić solidnie zrobioną część za przyzwoite pieniądze, ale też bubel, który może doprowadzić do wypadku.
  • Papierosy - ceny kuszą, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w zamian w papierosach dostaniemy niechciane dodatki - niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia.
  • Elektronika - zwykle marnej jakości i krótkiej żywotności, choć w cenie atrakcyjnej.
  • Kosmetyki - w tym przypadku podróbek jest mnóstwo. Nigdy nie wiesz, co kupisz.
  • Ubrania - zwłaszcza te z Dalekiego Wschodu mogą być barwione substancjami szkodliwymi dla naszej skóry.
  • Zabawki - mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia dziecka substancje. Nie mamy też pewności, czy się nie rozsypią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!