C.K. linia kolejowa w Beskidach uratowana przez zapaleńców

  C.K. linia kolejowa w Beskidach uratowana przez zapaleńców

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  C.K. linia kolejowa w Beskidach uratowana przez zapaleńców
  1/2
  przejdź do galerii
  Największa radość jest wtedy, kiedy widzimy, że pociąg, wbrew temu, co mówią niektórzy urzędnicy, jest pełny - mówią członkowie Stowarzyszenia Kolej Beskidzka, działający na rzecz linii Żywiec - Sucha Beskidzka
  Sobotnie przedpołudnie. Temperatura w cieniu sięga powyżej 30 st. Celsjusza. Grupa pięciu młodych mężczyzn pracuje przy odnowieniu przystanku kolejowego w Pewli Wielkiej w gminie Jeleśnia (przystanek leży na trasie Żywiec - Sucha Beskidzka, która jest częścią dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej). Tego dnia odnawiają tablicę z nazwą przystanku. Już wcześniej zajęli się przystankową wiatą. Wszystkie te prace wykonują, nie dostając za to ani złotówki. Z własnych środków zakupili też wszystkie potrzebne materiały do przeprowadzenia prac. Otrzymali jedynie zgodę zarządcy infrastruktury.

  Nie tylko miłośnicy


  - Wydostanie się z Krakowa w kierunku Żywiecczyzny to jest droga przez mękę - stwierdza Piotr Jodłowiec, który po tym, jak sam miał taki problem, postanawia założyć na jednym z portali społecznościowych stronę poświęconą linii kolejowej Żywiec - Sucha Beskidzka. Tam zaczął poruszać problemy dotyczące transportu kolejowego w regionie. To było kilka lat temu. Z czasem okazało się, że takich osób, którym również leży na sercu ta kwestia, jest więcej.

  Tak powstało Stowarzyszenie Kolej Beskidzka (obecnie liczy ono około dwudziestu członków, osób o różnych zawodach, których połączyła chęć działania). Ilość inicjatyw, które podejmuje, powinna u każdego budzić podziw. I co najważniejsze, są one skuteczne. Chociaż jeszcze dwa lata temu linia Żywiec - Sucha Beskidzka była przeznaczona do likwidacji, to wspólne działania osób, które później powołały stowarzyszenie, doprowadziły do powrotu na nią pociągów. Stało się to na początku tego roku. Po prawie pięciu latach przerwy. Weekendowe pociągi będą kursować do grudnia. Nie wiadomo, co potem, bo dalej trwają negocjacje dotyczące finansowania połączenia przez samorządy województwa śląskiego i małopolskiego.

  - Zależy nam, żebyśmy nie byli postrzegani wyłącznie jako tak zwani miłośnicy kolei, ale jako osoby, których przekonanie o zasadności podejmowanych działań wynika również z wiedzy na temat funkcjonowania zrównoważonego transportu publicznego - podkreśla Hubert Maślanka, prezes stowarzyszenia, na co dzień zastępca kierownika do spraw prawnych w Związku Międzygminnym do spraw Ekologii w Żywcu.

  Chcę mieć do czego wrócić


  Członkowie stowarzyszenia działają społecznie, angażują własny czas i środki finansowe w wypromowanie tego połączenia, a także rewitalizację linii. Dla pasażerów podróżujących pociągiem relacji Żywiec - Sucha Beskidzka organizowali konkursy, gdzie można było wygrać nagrody, na przykład nocleg w jednym z hoteli w centrum Krakowa. Dzięki ich inicjatywie na Żywiec-czyźnie pojawiły się billboardy promujące to połączenie. Przede wszystkim jednak wysyłają dziesiątki pism, biorą udział w konsultacjach społecznych, a także spotykają się z decydentami, by przekonać do inwestowania w tę linię. - Dla mnie to działania z sentymentu i bólu, że to, co kiedyś było w bardzo dobrym stanie, zaczęło podupadać - mówi Marcin Ryś z Trzebini, kierownik sklepu w centrum handlowym, który na Żywiecczyznę przeprowadził się wspólnie z rodzicami z Zakopanego. W związku z tym wielokrotnie z bliskimi jeździł tą trasą. Jeszcze w czasach, kiedy kursowało tamtędy kilkanaście par pociągów dziennie. Podobne wspomnienia związane z tą linią ma Łukasz Jager, pracownik branży IT, który dzięki pociągom na tej linii mógł bez większych problemów w czasie studiów dostać się z rodzinnej gminy Jeleśnia do Krakowa.

  - Wtedy dużo osób podróżowało. Można było spotykać te same twarze. To była fajna rodzina - mówi Łukasz Jager.
  Członkowie stowarzyszenia są przekonani, że liczba ludzi podróżującymi pociągami będzie rosła, ponieważ wymusi to ogólna sytuacja w transporcie. Dokumenty strategiczne Unii Europejskiej już teraz mówią o tym, że liczbę samochodów na naszych drogach będzie trzeba ograniczyć. Stąd tak ważne są działania, które podejmuje stowarzyszenie. Nie dla jakiegoś "widzimisię" czy hobby, ale po to, by ludziom - jakkolwiek zabrzmi to górnolotnie - żyło się w przyszłości lepiej. A podróż w kierunku Podhala i Krakowa była szybka i wygodna.

  - Według mnie, ta linia jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Niekiedy zachwycamy się tym, co jest za granicą, na przykład piękną kolejką szwajcarską, którą cechuje to, że jest kręta i piękna widokowo, a tymczasem sami tutaj posiadamy taki skarb, który tak naprawdę jest zapomniany - zauważa Dominik Kulka z Lachowic, student czwartego roku prawa, dla którego działalność w stowarzyszeniu jest szansą na poznawanie kolejnych gałęzi prawa administracyjnego.

  Piotr Jodłowiec, który jest wiceprezesem stowarzyszenia, od ponad dziesięciu lat mieszka w Anglii, gdzie pracuje w branży motoryzacyjnej.

  - Nie przestaję działać, bo mam zamiar wrócić, a chcę do czego - mówi. Sam potrafi wsiąść w samolot i przylecieć do kraju po to, aby wziąć udział w jednej z akcji organizowanych przez stowarzyszenie.

  Linia Żywiec - Sucha Beskidzka jest częścią liczącej 768 km Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Została oddana do użytku w 1884 roku. Inwestycja miała na celu stworzenie nieprzerwanego ciągu komunikacji kolejowej z zachodu na wschód Galicji. Stacje końcowe kolei to Czadca (obecnie Słowacja) i Husiatyn (obecnie Ukraina).


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pewlanka

   rewelacja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Piękne jest to że obcy ludzie chcą coś zrobić dla naszej wioski. Smutne, że do tej pory nasi ludzie o to nie walczyli. Świetna inicjatywa... tak trzymać, pełne poparcie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!!

   Wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Jaj mnie cieszą takie informacje. Jakie to budujące. Uważam, że kandydatów na radnych czy posłów powinno się rekrutowac spośród właśnie takich ludzi.

   Zdjęcie autora komentarza
   Galicyjska Kolej Transwersalna

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści

   to kiedy będzie można wsiąść w śląskim Bielitz i dojechać do Husiatyna na granicy podolskiej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GKT

   Kicek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Można w każdą sobotę i niedzielę do końca wakacji pociągiem IR do Zakopanego albo do Chabówki i dalej pociągiem retro w stronę Kasiny Wielkiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolej na kolej!

   vicek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Niech sie kula ta kolej ku uciesze naszej! :)) Ale faktycznie boje sie zeby samorzad tego nie spiep....
   W koncu oni tego nie wymyslili to moga byc zazdrosni!

   Zdjęcie autora komentarza
   Szczerze podziwiam

   mistletoe

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   tych ludzi. Gratuluję zapału i na pewno skorzystam z kolejki.
   Coraz częściej jednak zastanawiam się, po co nam w Polsce rząd (który niby sami wybraliśmy), a który praktycznie nic nie robi dla...rozwiń całość

   tych ludzi. Gratuluję zapału i na pewno skorzystam z kolejki.
   Coraz częściej jednak zastanawiam się, po co nam w Polsce rząd (który niby sami wybraliśmy), a który praktycznie nic nie robi dla narodu. Skoro sami mamy tyle inicjatyw, energii, jesteśmy skuteczni w realizowaniu naszych pomysłów, to dlaczego ciągle poddajemy się rządom miałkich kreatur, bez osobowości, bez ambicji, antyspołecznych, kompletnie niekompetentnych arogantów?

   Oby tylko "władza" nie przeszkadzała Wam Panowie, to jest szansa na powodzenie!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   chlopaki nie wiem czy macie szanse

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   przeciw polskiej antycywilizacji rozpadu i chaosu.
   Patrzcie co polska małpa zrobiła z Górnym Sląskiem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama