Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

C.K. linia kolejowa w Beskidach uratowana przez zapaleńców

Jakub Marcjasz
Największa radość jest wtedy, kiedy widzimy, że pociąg, wbrew temu, co mówią niektórzy urzędnicy, jest pełny - mówią członkowie Stowarzyszenia Kolej Beskidzka, działający na rzecz linii Żywiec - Sucha Beskidzka

Sobotnie przedpołudnie. Temperatura w cieniu sięga powyżej 30 st. Celsjusza. Grupa pięciu młodych mężczyzn pracuje przy odnowieniu przystanku kolejowego w Pewli Wielkiej w gminie Jeleśnia (przystanek leży na trasie Żywiec - Sucha Beskidzka, która jest częścią dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej). Tego dnia odnawiają tablicę z nazwą przystanku. Już wcześniej zajęli się przystankową wiatą. Wszystkie te prace wykonują, nie dostając za to ani złotówki. Z własnych środków zakupili też wszystkie potrzebne materiały do przeprowadzenia prac. Otrzymali jedynie zgodę zarządcy infrastruktury.

Nie tylko miłośnicy

- Wydostanie się z Krakowa w kierunku Żywiecczyzny to jest droga przez mękę - stwierdza Piotr Jodłowiec, który po tym, jak sam miał taki problem, postanawia założyć na jednym z portali społecznościowych stronę poświęconą linii kolejowej Żywiec - Sucha Beskidzka. Tam zaczął poruszać problemy dotyczące transportu kolejowego w regionie. To było kilka lat temu. Z czasem okazało się, że takich osób, którym również leży na sercu ta kwestia, jest więcej.

Tak powstało Stowarzyszenie Kolej Beskidzka (obecnie liczy ono około dwudziestu członków, osób o różnych zawodach, których połączyła chęć działania). Ilość inicjatyw, które podejmuje, powinna u każdego budzić podziw. I co najważniejsze, są one skuteczne. Chociaż jeszcze dwa lata temu linia Żywiec - Sucha Beskidzka była przeznaczona do likwidacji, to wspólne działania osób, które później powołały stowarzyszenie, doprowadziły do powrotu na nią pociągów. Stało się to na początku tego roku. Po prawie pięciu latach przerwy. Weekendowe pociągi będą kursować do grudnia. Nie wiadomo, co potem, bo dalej trwają negocjacje dotyczące finansowania połączenia przez samorządy województwa śląskiego i małopolskiego.

- Zależy nam, żebyśmy nie byli postrzegani wyłącznie jako tak zwani miłośnicy kolei, ale jako osoby, których przekonanie o zasadności podejmowanych działań wynika również z wiedzy na temat funkcjonowania zrównoważonego transportu publicznego - podkreśla Hubert Maślanka, prezes stowarzyszenia, na co dzień zastępca kierownika do spraw prawnych w Związku Międzygminnym do spraw Ekologii w Żywcu.

Chcę mieć do czego wrócić

Członkowie stowarzyszenia działają społecznie, angażują własny czas i środki finansowe w wypromowanie tego połączenia, a także rewitalizację linii. Dla pasażerów podróżujących pociągiem relacji Żywiec - Sucha Beskidzka organizowali konkursy, gdzie można było wygrać nagrody, na przykład nocleg w jednym z hoteli w centrum Krakowa. Dzięki ich inicjatywie na Żywiec-czyźnie pojawiły się billboardy promujące to połączenie. Przede wszystkim jednak wysyłają dziesiątki pism, biorą udział w konsultacjach społecznych, a także spotykają się z decydentami, by przekonać do inwestowania w tę linię. - Dla mnie to działania z sentymentu i bólu, że to, co kiedyś było w bardzo dobrym stanie, zaczęło podupadać - mówi Marcin Ryś z Trzebini, kierownik sklepu w centrum handlowym, który na Żywiecczyznę przeprowadził się wspólnie z rodzicami z Zakopanego. W związku z tym wielokrotnie z bliskimi jeździł tą trasą. Jeszcze w czasach, kiedy kursowało tamtędy kilkanaście par pociągów dziennie. Podobne wspomnienia związane z tą linią ma Łukasz Jager, pracownik branży IT, który dzięki pociągom na tej linii mógł bez większych problemów w czasie studiów dostać się z rodzinnej gminy Jeleśnia do Krakowa.

- Wtedy dużo osób podróżowało. Można było spotykać te same twarze. To była fajna rodzina - mówi Łukasz Jager.
Członkowie stowarzyszenia są przekonani, że liczba ludzi podróżującymi pociągami będzie rosła, ponieważ wymusi to ogólna sytuacja w transporcie. Dokumenty strategiczne Unii Europejskiej już teraz mówią o tym, że liczbę samochodów na naszych drogach będzie trzeba ograniczyć. Stąd tak ważne są działania, które podejmuje stowarzyszenie. Nie dla jakiegoś "widzimisię" czy hobby, ale po to, by ludziom - jakkolwiek zabrzmi to górnolotnie - żyło się w przyszłości lepiej. A podróż w kierunku Podhala i Krakowa była szybka i wygodna.

- Według mnie, ta linia jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Niekiedy zachwycamy się tym, co jest za granicą, na przykład piękną kolejką szwajcarską, którą cechuje to, że jest kręta i piękna widokowo, a tymczasem sami tutaj posiadamy taki skarb, który tak naprawdę jest zapomniany - zauważa Dominik Kulka z Lachowic, student czwartego roku prawa, dla którego działalność w stowarzyszeniu jest szansą na poznawanie kolejnych gałęzi prawa administracyjnego.

Piotr Jodłowiec, który jest wiceprezesem stowarzyszenia, od ponad dziesięciu lat mieszka w Anglii, gdzie pracuje w branży motoryzacyjnej.

- Nie przestaję działać, bo mam zamiar wrócić, a chcę do czego - mówi. Sam potrafi wsiąść w samolot i przylecieć do kraju po to, aby wziąć udział w jednej z akcji organizowanych przez stowarzyszenie.

Linia Żywiec - Sucha Beskidzka jest częścią liczącej 768 km Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Została oddana do użytku w 1884 roku. Inwestycja miała na celu stworzenie nieprzerwanego ciągu komunikacji kolejowej z zachodu na wschód Galicji. Stacje końcowe kolei to Czadca (obecnie Słowacja) i Husiatyn (obecnie Ukraina).


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: C.K. linia kolejowa w Beskidach uratowana przez zapaleńców - Dziennik Zachodni