Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wyjeżdżają za granicę. Ale języków się nie uczą

Katarzyna Domagała
ARC
Uczniowie i szkoły z województwa śląskiego są krajowymi rekordzistami w korzystaniu z programów i wyjazdów zagranicznych. Chętnie zwiedzamy Hiszpanię, Włochy, Grecję czy Litwę. Sprawdziliśmy więc, czy liczba wyjazdów do krajów, w których najczęściej posługujemy się językiem angielskim, przekłada się w naszym regionie na lepsze od krajowych wyniki matur czy egzaminu gimnazjalnego z języków obcych.

W edukacyjnych programach europejskich nasz kraj bierze udział od połowy lat 90. Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach, nasz region nie ma sobie w tym równych. Do programu Leonardo da Vinci, który oferuje staże międzynarodowe, w 2011 roku wpłynęły od nas 24 projekty na 115 w Polsce. W tym roku są to już 24 projekty na 96 w Polsce. Zaś do programu europejskiego Comenius na 474 projekty zgłoszone w zeszłym roku aż 115 pochodziło ze szkół województwa śląskiego. Jeszcze większe zaangażowanie szkół widać, kiedy przeanalizujemy liczbę uczestników programu eTwinning. Mamy zarejestrowanych 1786 szkół w woj. śląskim na 9398 w Polsce.

W trakcie wyjazdów młodzi ludzie - chcąc nie chcąc - z rówieśnikami muszą rozmawiać w obcym języku - najczęściej angielskim. To jest też język, który uczniowie w Śląskiem wybierają najchętniej podczas egzaminów kończących kolejne etapy kształcenia. W zeszłym roku umiejętność posługiwania się nim sprawdzało aż 88,06 proc. maturzystów. Zaś egzamin gimnazjalny z tego języka zdawało w 2011 88,2 proc. uczniów.

A jakie mamy w regionie wyniki z tych egzaminów? Są one podobne do tych krajowych. Największą różnicę widać na maturach. W zeszłym roku w Śląskiem egzamin dojrzałości z języka angielskiego zdało o 2 proc. więcej uczniów niż w kraju, rok wcześniej o 1,5 proc. Wyniki egzaminów gimnazjalnych praktycznie się nie różnią. Czyżby więc wyjazdy się nie sprawdzały?

- Zagraniczny wyjazd to nie tylko szlifowanie znajomości języków obcych, przełamywanie barier w posługiwaniu się nimi, ale przede wszystkim poznawanie innych kultur, wyrabianie w sobie tolerancji dla odmienności czy poznawanie nowych znajomych - zauważa Danuta Janik, dyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie, który od 10 lat bierze udział w programach europejskich. - Tych korzyści nie da się zmierzyć wynikami egzaminów - dodaje.

"Wyjazdy Indywidualne Uczniów". Wyjazd obejmuje od 3 do 10 miesięcy w obcych krajach. By szkoła, która zdecyduje się wysłać ucznia za granicę, mogła to zrobić, powinna być kiedykolwiek zaangażowana w Partnerskie Projekty Szkół w programie Come-nius. Dodatkowo w dniu wyjazdu uczeń musi mieć skończone 14 lat. Projekt obejmuje 29 krajów, m.in. Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Francję, Liechtenstein, Luksemburg, Szwecję. (comenius.org.pl)

Organizacja międzynarodowa Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dotuje wymiany uczniów i studentów w wieku od 12 do 26 lat. Projekt trwa od 4 do 28 dni. Realizowany jest program, który razem stworzyły szkoły w Polsce i w Niemczech. Wysokość dotacji zależy od miasta, które wybraliśmy i warunków zakwaterowania. (pnwm.org)


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!