Akcja Wyprzedź sen: Jak nie zasnąć za kierownicą [RADZI...

  Akcja Wyprzedź sen: Jak nie zasnąć za kierownicą [RADZI LEKARZ]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Akcja Wyprzedź sen: Jak nie zasnąć za kierownicą [RADZI LEKARZ]

  ©ARC

  Na zmęczenie za kierownicą nie ma mocnych. Co zrobić, by być w formie jak najdłużej? Właśnie rusza akcja pod hasłem: Wyprzedź sen.
  Akcja Wyprzedź sen: Jak nie zasnąć za kierownicą [RADZI LEKARZ]

  ©ARC

  Cukierek z kofeiną i w drogę? Wybór należy do Ciebie, bo w dniach rozgrywania meczów Euro w Polsce, w wybranych punktach poboru opłat autostradowych przygotowano dla kierowców prawie milion takich cukierków. To akcja "Wyprzedź sen", która ma pomóc kierowcom zwalczać senność podczas długich godzin jazdy.

  - Mnie nic nie zastąpi dobrej mocnej kawy espresso - twierdzi Ali-Aschab Nurbagandow, rehabilitant sportowców, spędzający w podróży wiele godzin.
  - Tylko kawa działa na mnie pobudzająco. Czarna, bez cukru. W czasie długiej podróży przerwa na kawę co kilka godzin stawia mnie na nogi. Czasem, ale bardzo rzadko, sięgam po jakiś napój energetyzujący, musi być jednak prawdziwy, a nie jakaś podróbka.

  - Bez kawy nie wyobrażam sobie życia. Dzień zaczynam od kawy i kawą kończę - wyznaje Grażyna Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Tychach. - Poranna kawa dobrze mnie nastraja, a w każdej innej chwili dnia dodaje energii, zdecydowanie przeciwdziała zmęczeniu. Cukierki z kofeiną na mnie nie działają, a napojów ener-getyzujących nie piję, bo ich kolor kojarzy mi się z... płynem do mycia.

  - Kawę piję dla jej smaku oraz dla wspaniałego zapachu, ale nigdy przeciw zmęczeniu. Mnie nie pobudza. Wieczorem mogę wypić kawę i spokojnie zasnąć - wyznaje dr Jan Czempas z Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Zdaniem prof. Fryderyka Prochaczka, kardiologa, działanie kawy jest ściśle związane z fazą, w jakiej znajduje się nasz mózg w danej chwili.

  - Jeśli pijemy kawę wtedy, gdy mózg jest w fazie nabierania aktywności, może wzmocnić ten proces czy przyspieszyć. Gdy jednak sięgamy po kawę w fazie wygaszania aktywności, efekt może być odwrotny. Osobiście jestem przeciwny wszelkim podtrzymywaczom aktywności i innym wzmacniaczom. Nie wiem, czy jest aż taka potrzeba utrzymywania się w stanie czuwania, gdy mózg daje wyraźny sygnał, że trzeba odpocząć.

  Żaden lekarz nie powie, że cokolwiek jest w stanie wygrać z uczuciem senności za kółkiem. Najbezpieczniej jest przerwać podróż i uciąć sobie krótką drzemkę. Bardzo dobrze działa też mała gimnastyka - ćwiczenia rozciągające, przysiady, krótki bieg, nawet w miejscu. Ruch zawsze ożywia.

  - Tylko postój pozwala się zrelaksować - mówi dr Janusz Mierzwa, dyrektor Centrum Medycznego Hipokrates w Tychach. - Podczas jazdy jesteśmy w dość silnym napięciu. Wytężone są wzrok i słuch oraz pewne grupy mięśni. Co jakiś czas warto więc przerwać to napięcie i się rozluźnić. Kawa w takiej chwili nie tylko działa wzmacniająco, ale pomaga się zrelaksować, oderwać od tego, co było do tego momentu.

  A więc kawa - tak, ale jako powód do przerwy w podróży, zatrzymania na mały spacer, rozluźnienia mięśni. Natomiast raczej niedobrym pomysłem jest cukierek, choćby i z kofeiną, ale bez wysiadania z samochodu, ssany podczas jazdy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   źle radzicie

   creatos zmienia podejście (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   podano tu same znane fakty, których próbował chyba każdy kto siadał za kółko. nie ma natomiast ani słowa o odpromiennikach samochodowych, które robią furorę na zachodzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   https://hussar-innovations.com/pl/p/Alarm-przeciw-zasypianiu-Anti-Sleep/1

   HussarInnovations (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Polecam ten produkt. Pomaga nie zasnąć za kierownicą i jest wygodny w użyciu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama