Zbyt wielu pacjentów umiera na zawał po wyjściu ze szpitala

  Zbyt wielu pacjentów umiera na zawał po wyjściu ze szpitala

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbyt wielu pacjentów umiera na zawał po wyjściu ze szpitala
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  W Polsce, a szczególnie w województwie śląskim, leczymy zawał bardzo skutecznie, bo tzw. wewnątrzszpitalna śmiertelność wynosi zaledwie 5 proc., co stawia nas w pierwszej trójce wśród państw europejskich! Niestety, gorzej jest po wyjściu ze szpitala. W ciągu 12 miesięcy od zakończenia hospitalizacji umiera aż 15 proc. zawałowców. Abyśmy i w tej statystyce poprawili wynik i dogonili Europę, powinniśmy zredukować liczbę o 5 proc. Jak to zrobić?
  - Zawał nie jest chorobą, która po naszej interwencji przechodzi jak grypa. Kluczowa dla zachowania zdrowia i życia jest profilaktyka, z którą wiążą się prozdrowotne zachowania, w tym dieta i ruch. Niestety, wielu chorych ulega iluzji, że wystarczy po incydencie zawałowym brać tylko leki i to wystarczy - mówi prof. Lech Poloński, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

  Niestety, zaledwie co dziesiąty chory może liczyć na rehabilitację po zawale. NFZ bardzo dobrze opłaca procedury kardiologiczne i nie bez powodu pracownie hemodynamiki, gdzie leczy się chorych w świeżym zawale, powstają jak grzyby po deszczu. Tylko w naszym regionie jest ich 15, czyli jak mówią eksperci, o dwie za dużo, a na kardiologię inwazyjną przeznaczono w 2012 r. 170 mln zł. Na profilaktykę takich środków nie ma.

  Wczoraj w śląskim Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja, która ma zachęcić samorząd województwa do sfinansowania programu profilaktycznego dla pięciu tysięcy chorych po zawale. Każdy z nich otrzymałby indywidualną kartę postępowania zdrowotnego i wziąłby udział w szkoleniu edukacyjnym. Rehabilitant ustaliłby dla pacjenta zestaw ćwiczeń, a w ciągu roku lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oceniałby efekty terapii. Celem programu ma być zmniejszenie o 10 proc. zarówno liczby powtórnych zawałów, jak i liczby zgonów w ciągu 12 miesięcy od zgłoszenia do programu. Roczny koszt na jednego pacjenta wyniósłby od 130 do 150 zł. Jednak w tym roku Urząd Marszałkowski raczej nie zdecyduje się na sfinansowanie programu.

  - Zastanawiamy się nad wprowadzeniem kilku profilaktycznych inicjatyw. Jedną z nich jest np. telemedycyna dla kobiet ciężarnych, by ograniczyć liczbę ciąż wcześniaczych. Na wszystko z pewnością nie wystarczy pieniędzy. Chciałbym jednak przekonać zarząd i radnych, by przyszły rok budżetowy w zdecydowanie większym stopniu poświęcić sprawom zdrowia - wyjaśnia Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

  Kolejnym wciąż nierozwiązanym problemem jest transport chorych z zawałem, z których aż 52 proc., a więc co drugi, w pierwszej kolejności zamiast do specjalistycznej kliniki trafia do zwykłego szpitala i dopiero po wstępnej diagnozie jest przewożony pod właściwy adres.

  - Tak traci się czas, który jest kluczowy w leczeniu zawałów - mówi prof. Poloński, który nie może pojąć, dlaczego zawałowcy wożeni są do szpitala w Zabrzu-Biskupicach zamiast do zabrzańskiego Śląskiego Centrum Chorób Serca, wiodącej placówki w leczeniu zawałów.

  Jak wyliczyli lekarze, chory na zawał i tak traci zbyt wiele czasu, bo zwykle ok. 150 minut w ogóle zwleka z wezwaniem pogotowia, sądząc, że duszność i ból w klatce piersiowej przejdą same. Tymczasem 30-minutowe spóźnienie do szpitala o 7,5 proc. podwyższa wewnątrzszpitalną śmiertelność na zawał! W województwie śląskim rocznie ok. 20 tys. chorych doznaje zawału. Ta liczba od kilku lat się nie zmienia, jednak jak ostrzegają specjaliści, w 2035 czeka nas epidemia niewydolności serca m.in. z powodu braku pozawałowej rehabilitacji.


  Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
  SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama