Murale ozdobią Zagłębie. Tym razem w Sosnowcu

  Murale ozdobią Zagłębie. Tym razem w Sosnowcu

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Murale ozdobią Zagłębie. Tym razem w Sosnowcu

  ©ARC

  110. rocznica nadania praw miejskich, 110. rocznica urodzin Jana Kiepury i 55-lecie istnienia Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej to jubileusze, które posłużyły za pomysł do zorganizowania w Sosnowcu konkursu na murale. Mają powstać na ścianie jednego z budynków przy ul. Gospodarczej.
  Murale ozdobią Zagłębie. Tym razem w Sosnowcu

  ©ARC

  - Popularność murali to trend ogólnoświatowy - zauważa Piotr Krawczyk z Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury. Placówka ta razem z Fundacją im. Jana Kiepury, Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, Sosnowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową i radnym Adamem Wolskim jest współorganizatorem konkursu.

  - Konkurs odbywa się pod hasłem "Moje miasto, osiedle, dom..." - informuje Wojciech Skiba z Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.


  Artyści do uczestnictwa w konkursie mogą się zgłaszać do 30 czerwca. Do dyspozycji będą mieli kilka ścian. Ta o wymiarach 37 m na 2,5 m powinna być związana ze 110-leciem Sosnowca.

  Projektant powinien pamiętać, by w pracę wkomponować herb i logo miasta. Dobrze byłoby, gdyby znalazły się też tam charakterystyczne sosnowieckie budynki. Nieco mniejszy będzie mural poświęcony Janowi Kiepurze. Na nim powinien znaleźć się stojący na popularnej "Patelni" pomnik tenora. Tematyką dwóch innych murali będzie z kolei Sosnowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

  - To nie pierwszy konkurs na mural w mieście. Organizowaliśmy już konkurs na mural przy Energetycznym Centrum Kultury ECK. Pracę wykonał Igor Hołda z Warszawy - dodaje Krawczyk.

  Sosnowiec to kolejne zagłębiowskie miasto, w którym pojawią się murale. Od niedawna akcja powstawania tego typu malowideł trwa w Dąbrowie Górniczej.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama