Samorządy oszczędzają na nauczycielskich urlopach....

  Samorządy oszczędzają na nauczycielskich urlopach. Nauczyciele się buntują

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Samorządy oszczędzają na nauczycielskich urlopach. Nauczyciele się buntują

  ©ARC

  Częstochowski magistrat znalazł sposób, by ograniczyć liczbę nauczycieli, którzy decydują się korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Tym samym ograniczył milionowe wydatki, jakie się z tym wiążą. Pomysł się sprawdził i śladem Częstochowy poszły kolejne samorządy z regionu. W pierwszej kolejności Tychy.
  Samorządy oszczędzają na nauczycielskich urlopach. Nauczyciele się buntują

  ©ARC

  "W przypadku złożenia przez nauczyciela wniosku o udzielenie mu urlopu dla poratowania zdrowia zobowiązuje się dyrektora szkoły do pisemnego zawiadomienia w terminie 3 dni roboczych organu prowadzącego o złożeniu ww. wniosku oraz o złożeniu odwołania od orzeczenia do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy".

  Taki zapis w zarządzeniach dotyczących organizacji i pracy placówek oświatowych wprowadził prezydent Częstochowy.
  Narzuca on dyrektorom szkół większą dyscyplinę w kwestii posyłania nauczycieli na urlop. Już zauważono, że liczba wniosków zmalała. Na przestrzeni ostatnich lat prezentuje się ona następująco: wrzesień 2008 r. - 101, wrzesień 2009 r. - 115, wrzesień 2010 r. - 145, wrzesień 2011 r. - 67.

  - Nie chcemy odbierać nauczycielom przywileju, on będzie istniał, dopóki taki zapis jest w Karcie nauczyciela. Chcemy doprowadzić do sytuacji , w której urlopy będą udzielane nauczycielom, którzy tego rzeczywiście potrzebują - wyjaśnia Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych. I dodaje, że obecnie ma prawo przypuszczać, iż jest z tym różnie, bo liczba nauczycieli, którzy korzystali z tego prawa, rośnie (51 w 2009, 68 w 2010 i 76 w 2011. Stan na 30 września).

  - Oznacza to, że w naszym mieście gwałtownie pogarsza się stan zdrowia kadry nauczycielskiej, a jednocześnie wszystkie statystyki mówiące o zdrowiu Polaków, pokazują, że jesteśmy w coraz lepszej kondycji, wydłuża się średnia długość życia. Wydaje się więc dziwne, że akurat tę grupę zawodową tak często dotykają "klęski zdrowotne" - zauważa pani wiceprezydent.

  W Częstochowie przez ostatni rok ponad 30 nauczycielom WOMP odmówił udzielenia urlopu, mimo że lekarz pierwszego kontaktu taki 10-12-miesięczny urlop przyznał. W ok. 10 przypadkach roczny termin trwania urlopu skrócił natomiast do okresu 3 do 6 miesięcy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a oszczednosci na premie i nagrody dla urzędników

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Czy ktos wam płaci za niszczenie nauczycieli?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdrowie nauczycieli

   duch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 50

   Od 1990 roku, wg mediów, uczniowie mają tylko prawa (nikt nie sprawdza, czy uczniowie wywiązują się ze swoich obowiązków, a tylko, czy szkoła przestrzega ich PRAWA). Nic więc dziwnego, że stan...rozwiń całość

   Od 1990 roku, wg mediów, uczniowie mają tylko prawa (nikt nie sprawdza, czy uczniowie wywiązują się ze swoich obowiązków, a tylko, czy szkoła przestrzega ich PRAWA). Nic więc dziwnego, że stan zdrowia nauczycieli się pogarsza. Dlaczego ci, którzy tak krytykują nauczycieli, sami nigdy nie spróbowali tego zawodu mimo, że ma on tylko przywileje? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama