Sprawdź, czy szef płaci Twoje składki

  Sprawdź, czy szef płaci Twoje składki

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To ma być prawdziwa rewolucja w ZUS-ie! Nie wychodząc z domu możemy m.in. sprawdzić stan swojego konta emerytalnego w ZUS albo zobaczyć czy pracodawca wpłacił za nas składki na ubezpieczenie społeczne. Do danych, które gromadzi o nas ZUS będzie można mieć dostęp wykonując kilka kliknięć.
  Dzisiaj ruszyła Platforma Usług Elektronicznych dla wszystkich klientów ZUS. - Dzięki temu każdy może podejrzeć swoje konto i zobaczyć, co się na nim dzieje - mówi Janusz Koch, dyrektor oddziału ZUS w Chorzowie. - Co więcej, będzie można także umówić się na konkretną godzinę na spotkanie w ZUS-ie - dodaje.

  Aby dowiedzieć się szczegółów na temat swojego konta, trzeba najpierw założyć swój profil na stronie Platformy Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl).
  Tam trzeba wpisać swoje dane, w tym PESEL oraz e-mail. Każdy sam musi utworzyć swój login, a system sprawdzi, czy nie jest on już używany. Potem wybieramy też hasło, za pomocą którego będziemy się logować.
  Zakończenie rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych możliwe będzie dopiero wtedy, gdy potwierdzona zostanie nasza tożsamość, a my będziemy mieć możliwość składania podpisu elektronicznego. O to powinniśmy postarać się wcześniej, zanim będziemy oglądać swoje konto w ZUS-ie. - Najlepiej skorzystać wtedy ze strony www.epuap.pl, zalogować się na niej i złożyć wniosek o profil zaufany - wyjaśnia Sylwia Wala, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w chorzowskim ZUS-ie.
  Warto wiedzieć, że każdy, kto ma profil zaufany ma równocześnie możliwość korzystania z platform różnych urzędów i instytucji. Po złożeniu wniosku, trzeba odwiedzić jedyny raz ZUS, Urząd Skarbowy lub Urząd Wojewódzki z dowodem osobistym.

  I wtedy dopiero - po potwierdzeniu naszej tożsamości - nasz profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie aktywowany. Dowiemy się wtedy, kiedy nasze składki trafiły do OFE, do NFZ, a nawet sprawdzimy za pomocą kalkulatora emerytalnego naszą prognozowaną emeryturę.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama