Ważne
  Smolorz: Dyskusja o zjednoczeniu górnośląskich ziem - to...

  Smolorz: Dyskusja o zjednoczeniu górnośląskich ziem - to musiało się stać

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Smolorz: Dyskusja o zjednoczeniu górnośląskich ziem - to musiało się stać

  ©arc

  To musiało się stać, to było pewne jak dwa razy dwa - dyskusja o zjednoczeniu ziem górnośląskich. Cieszę się, że Jerzy Gorzelik wreszcie wyprowadził na publiczne forum rozważania, które dawno prowadzono na naukowych seminariach, politycznych konwentyklach, a nawet regionalistycznych biesiadach.
  Smolorz: Dyskusja o zjednoczeniu górnośląskich ziem - to musiało się stać

  ©arc

  Nie trzeba mnie przekonywać do reintegracji Górnego Śląska, który przez ostatnie 250 lat poddawany był nieustannym rozbiorom. Przestrzegam jednak przed powtórzeniem błędów, które popełniliśmy w 1998 roku. Wtedy zmarnowaliśmy szansę stworzenia silnego regionu w historycznych granicach - i to dzięki bezgranicznej arogancji katowickich elit na czele z ówczesnym wojewodą Markiem Kempskim, jednym z największych szkodników regionalnego życia politycznego po 1989 roku.

  Ale nie on jeden wyobrażał sobie reformę jako "przyłączenie województwa opolskiego do katowickiego". Ten błąd katowickiego high life'u wywołał reakcję obronną w Opolu, a w efekcie pogrzebał dziejową szansę.

  Postulowałem wówczas na łamach "Dziennika Zachodniego" utworzenie silnego województwa górnośląskiego ze stolicą... w Opolu. Bodaj jedynym politykiem, który wsparł tę ideę, był ówczesny przewodniczący sejmiku samorządowego, nieżyjący już prof. Janusz Frąckowiak. Ale te głosy zostały zatupane przez chór kacyków, którym w głowie się nie mieściło, że Katowice mogą nie być miastem wojewódzkim.

  Pisałem wówczas, powtarzałem wielekroć i przypominam raz jeszcze, że dobrze zarządzanemu miastu z ambicjami metropolitalnymi status wojewódzki nie jest do niczego potrzebny. Nowy Jork nie jest nawet stolicą stanu, co nie przeszkadza mu pozostawać liderem światowych metropolii.

  Jeśli wojewódzka stołeczność jest komukolwiek niezbędna do szczęścia, to tylko armii wojewódzkich urzędników. Ale to ledwie 4 tysiące z 300 tysięcy, nieco ponad 1 procent mieszkańców miasta (zresztą rodowitych katowiczan w tym gronie i tak jest mniejszość, od kilkudziesięciu lat pośród wojewódzkich urzędników dominują... sosnowiczanie).

  Owa "wojewódzkość" nie jest także potrzebna obywatelom, przytłaczająca większość z nich nigdy w życiu nie ma nic do załatwienia w urzędzie marszałkowskim ani wojewódzkim (poza paszportem, ale to i tak załatwiają delegatury).
  W 1998 roku o podziale Górnego Śląska de facto zdecydował prezydent Aleksander Kwaśniewski, w dużej mierze pod naciskiem miejscowej postkomunistycznej koterii (która potem została gremialnie skazana w pamiętnej "aferze ratuszowej" - oto, do czego potrzebne jej było województwo).

  Jednak wszyscy mieli wygodny pretekst: głos ludu, którym mogli się skutecznie zasłaniać przed głosami rozsądku. A lud mógł potem łudzić się, że od jego zdania coś rzeczywiście zależało. Niemniej, gdyby nie ta arogancja katowickich elit, ton ówczesnej dyskusji mógł być inny, a prawdziwych interesów SLD-owskiej baronii nie byłoby tak łatwo schować pod płaszczykiem społecznego poparcia.

  Dziś zresztą dzieje się podobnie: największe oburzenie - po głosie Jerzego Gorzelika - płynie od grup interesów, dla których trwały podział ziem i ludności Górnego Śląska oraz istnienie karłowatego województwa jest racją bytu. To wojewódzkie elity samorządowe i urzędnicze, część środowiska dziennikarskiego oraz liderzy topniejącej w oczach mniejszości nie-mieckiej.

  W pierwszym szeregu tego krzykliwego chóru nie ma już ani naukowców, ani społeczników, ani Kościoła, ani organizacji regionalnych. Większość tych środowisk przekonała się, że 14 lat temu podżyrowała największe szalbierstwo III RP i dała się wciągnąć w gigantyczną hucpę, która nie miała nic wspólnego z ideą regionalnej tożsamości mitycznej "Opolszczyzny".
  Dlatego jestem przekonany, że idea sprzed 14 lat w niczym się nie zestarzała: walczmy o województwo górnośląskie ze stolicą w Opolu. Nikt z nas nawet nie zauważy, że opustoszał gigantyczny gmach przy placu Sejmu Śląskiego w centrum Katowic.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobry pomysł

   wesoły Hanysek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   wielka szkoda że zabrakło już tego głosu rozsądku, jakim był pan Smolorz. To nieodżałowana postać. Człowiek który potrafił syntetyzować, docierać do jądra sprawy. Nie z wszystkimi jego poglądami...rozwiń całość

   wielka szkoda że zabrakło już tego głosu rozsądku, jakim był pan Smolorz. To nieodżałowana postać. Człowiek który potrafił syntetyzować, docierać do jądra sprawy. Nie z wszystkimi jego poglądami się zgadzałem, ale z większością tak. Widzę pustkę po tym człowieku, pustkę której nie potrafimy zapełnić. Jakże trafne wnioski są zawarte w powyższym tekście. Tylko on odważył się zauważyć że katowickie urzędy są zajęte przez Sosnowiczan. Po co nam takie województwo, do czego potrzebne, skoro władzę w nim sprawują ludzie nienawidzący Śląska i Ślązaków? Im dalej od Sosnowca tym lepiej. Opole byłoby w sam raz na stolicę województwa. Tam nie da się zajechać do pracy autobusem z Sosnowca. Jakże trafne są też słowa o Gorzeliku i mniejszości niemieckiej. Tego jakoś nie zauważa nikt w tym kraju. Im bardziej RAŚ rośnie w siłę, tym topnieją szeregi mniejszości niemieckiej. Mniejszość niemiecka zawsze miała i nadal ma to do siebie że oni będą gardzić wszystkim tym co nie-niemieckie. Oni zawsze będą dzielić Ślązaków na tych lepszych, urodzonych po dobrej stronie byłej granicy. I tych z Ost-Oberschlesien. Których nie chcą ani Polacy na Niemcy. Dopiero Gorzelik i RAŚ stworzyli przeciwwagę dla takiego podziału. Śląsk jest jeden, niepodzielny. Ślązacy są jednym narodem. Zasługują na to aby być jego gospodarzem. Bez względu na to z której strony granicy urodzeni. Podział Górnego Śląska to także niemiecka robota. Za tym optowała mniejszość niemiecka na śląsku opolskim. Pora przywrócić Ślązakom godność i wiarę w siebie. Utworzenie jednego silnego województwa ze stolicą w Opolu znacznie by temu pomogło. Szkoda że pana Smolorza już nie ma... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ambicje Redaktora Smolorza

   Ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   A mnie sie wydaje, ze Panu Smolorzowi podobałoby sie stanowisko i najlepiej wazne:) - własnie w Urzedzie przy Placu Sląskiego. Wiem, że to moze być trudne, bo Pan konfliktowy i zamotany ale może...rozwiń całość

   A mnie sie wydaje, ze Panu Smolorzowi podobałoby sie stanowisko i najlepiej wazne:) - własnie w Urzedzie przy Placu Sląskiego. Wiem, że to moze być trudne, bo Pan konfliktowy i zamotany ale może byłby spokój od takich treści.
   Nigdy konstruktywny Pan Smolorz nie był, to moze wtedy jego talent sie ujawni:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczyścić Śląsk z obcych !!!!

   gamma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 18

   Trzeba wszystkich nieślązaków usunąć z terenu Śląska. Gastarbeitrów też. Konieczna będzie lista proskrypcyjna obejmująca wszystkich nieurodzonych i nie mających swoich śląskich przodków z terenu...rozwiń całość

   Trzeba wszystkich nieślązaków usunąć z terenu Śląska. Gastarbeitrów też. Konieczna będzie lista proskrypcyjna obejmująca wszystkich nieurodzonych i nie mających swoich śląskich przodków z terenu Śląska. Są osobnikami obcymi i szkodliwymi. Na granicach województwa trzeba urządzić etapy dla wysiedlanych, a granice zabezpieczyc przed ich powrotem. Na koniec zamknąć granice dla obcych. Niech tu nie przyjeżdżają. Wtedy dopiero będzie porządek.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gamma-gamoń

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   Myślę że jesteś Polakiem, i próbujesz sprowokować negatywną reakcję.Czy mam wypędzić moją żonę Polkę,a może i moje dzieci które z nią mam!Wszystkim którzy próbują sprowokować coś w rodzaju Kosowa...rozwiń całość

   Myślę że jesteś Polakiem, i próbujesz sprowokować negatywną reakcję.Czy mam wypędzić moją żonę Polkę,a może i moje dzieci które z nią mam!Wszystkim którzy próbują sprowokować coś w rodzaju Kosowa lub prowokować takie postawy jak autor postu "Oczyścić Śląsk z obcych "mówię nie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma o czym debatować

   opolanin-warszawiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 24

   Kochani Ludkowie skończcie już tę bezsensowną dyskusję, bo ona nie ma sensu. Stolicą województwa były, są i będą Katowice dla siebie oraz dla całej zarówno górnośląskiej jak i zagłębiowskiej...rozwiń całość

   Kochani Ludkowie skończcie już tę bezsensowną dyskusję, bo ona nie ma sensu. Stolicą województwa były, są i będą Katowice dla siebie oraz dla całej zarówno górnośląskiej jak i zagłębiowskiej części konurbacji. Opole zachowa samodzielność, ponieważ kolejna reforma będzie polegała na zwiększeniu liczby województw, może nie do 49, ale do około 30 skupionych wokół obecnych ośrodków 100 tyś plus kilku niespełna 100-tyś na ścianie wschodniej np. Siedlce oraz komasacji gmin i likwidacji całkowicie zbędnego szczebla pośredniego pomiędzy gminą a województwem jakim są powiaty.

   Powiaty nie sprawdziły się, co potwierdza większość ekonomistów, bronią ich głównie prawnicy żyjący na biurokracji i masie skomplikowanych przepisów – vide Michał Kulesza. Również nie sprawdziły się duże województwa–kołchozy typu mazowieckie czy wielkopolskie, które służą tylko rozwojowi dużych metropolii i zwiększaniu przepaści pomiędzy nimi a terenem. Rozwijają się tam tylko metropolie, a duże miasta typu Kalisz, Płock czy Radom klepią biedę. Czas odkręcić tę bzdurną reformę Buzka, a tego gnoja pod Trybunał Stanu za te 4 złodziejskie reformy.

   Powstanie na pewno nowe województwo częstochowskie z tym, że istotnie zmodyfikowane w porównaniu z granicami gierkowskimi , czyli bez opolskiego Olesna i katowickiego Lublińca. Nastąpi ekspansja na Wieluń, ponieważ województwo sieradzkie się nie odrodzi, to samo piotrkowskie tak więc nowe częstochowskie pozyska Radomsko, a być może sam Piotrków ale tu „?” Częstochowa być może pozyska jeszcze peryferyjne Zawiercie, ale nie ma żadnej realnej możliwości, aby tworzyła województwo z Sosnowcem czy Dąbrową Górniczą. Te pozostaną w województwie katowickim, ponieważ są integralną częścią konurbacji i jednego funkcjonalnego organizmu społeczno-ekonomicznego i transportowego. Przesłanki historyczne są tak słabe , że nie warto ich w ogóle rozważać w zderzeniu przesłankami natury funkcjonalnej.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koniec władzy czanów

   wesoły Hanysek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   ja nawet jestem za tym aby Sosnowiec i Zagłębie pozostały w granicach województwa śląskiego. Jeśli naprawdę chcecie, niech tak będzie. Ale na zdrowych zasadach. To nie może być tak jak pisał pan...rozwiń całość

   ja nawet jestem za tym aby Sosnowiec i Zagłębie pozostały w granicach województwa śląskiego. Jeśli naprawdę chcecie, niech tak będzie. Ale na zdrowych zasadach. To nie może być tak jak pisał pan Smolorz, że wy będziecie sprawować władzę nad nami. Ze wszystkie stanowiska w katowickich urzędach będą zajęte przez was. Niech będzie, ale na zdrowych, proporcjonalnych zasadach. Zagłębiacy niech rządzą u siebie, a Ślązacy u siebie. A nie wy wszędzie. Stalina który zaprowadził taki porządek już dawno nie ma. Ani Związku Radzieckiego który go gwarantował także nie. Pora postawić na nogach to co stoi na głowie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niedzwiedz

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   nie mam nic przeciwko---jest taka popularna i ladna piosenka w niemczech--wer hat doch bezahlen,wer hat doch wiel geld---kto zaplaci,kto ma pieniadze---swiat i my momy dlugi.moj opa przyjechal z...rozwiń całość

   nie mam nic przeciwko---jest taka popularna i ladna piosenka w niemczech--wer hat doch bezahlen,wer hat doch wiel geld---kto zaplaci,kto ma pieniadze---swiat i my momy dlugi.moj opa przyjechal z opolskiego do obecnych katowic w 1912--- nie mam nic przeciwko ,zeby moj wnuk tam pojechal.jeden i drugi za robota.np.---dolina krzemowa--jak w ameryce.opa robil na dole .to co on ijego synowie wybrali i ja tez, zaorac. taka tez byla kiedys koncepcja.moze moj prawnuk pomieszany tego dostapi,chyba ,ze pod saczem nowym cos takiego powstanie.trzy heimaty--zusamen to juz cos,lepsze niz nic.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slonsk

   jo /ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 26

   to polaczki sztucznie rozwalyli struktury slonske,zeby oslabic pozycjo Slonska.To je jedna geograficzno ziemia-Slonsk,a niy we wersji gorolski jakos "opolszczyzna"-wy pojebane jaski za bardzo sie...rozwiń całość

   to polaczki sztucznie rozwalyli struktury slonske,zeby oslabic pozycjo Slonska.To je jedna geograficzno ziemia-Slonsk,a niy we wersji gorolski jakos "opolszczyzna"-wy pojebane jaski za bardzo sie panoszycie na Slonsku!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poparcie

   z Katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

   logicznie historycznie (porównanie historii obu miast), uzasadnione ekonomicznie (urzędnicy to nie przemysłowcy), idealnie geograficznie i salomonowe dla układów w tzw. GOP jest oczywiście Opole....rozwiń całość

   logicznie historycznie (porównanie historii obu miast), uzasadnione ekonomicznie (urzędnicy to nie przemysłowcy), idealnie geograficznie i salomonowe dla układów w tzw. GOP jest oczywiście Opole.
   Katowice nie mają żadnych predyspozycji stołecznych.
   (pochodzę z Katowic)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :(

   Polsko Afa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 28

   Podajcie sobie ręce - pan, panie Smolorz z abp. Skworcem. Chodziliście razem na jednej smyczy do jednej słuchatelnicy... Mojżesz czekał, aż wymrą Ci, którzy znali egipski reżim i się z nim co...rozwiń całość

   Podajcie sobie ręce - pan, panie Smolorz z abp. Skworcem. Chodziliście razem na jednej smyczy do jednej słuchatelnicy... Mojżesz czekał, aż wymrą Ci, którzy znali egipski reżim i się z nim co poniektórzy układali. Nie zbuduje pan Śląska swoich marzeń, nie taka pana rola w historii...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRAWDA

   Rene (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 20

   Panie Michale nic dodac nic ujac.Zgadzamy sie w tym temacie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prowincje Kościoła rzymsko-katolickiego na Górnym Śląsku i w Małopolsce

   Euro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 14

   Górny Śląsk to Opole, Racibórz, Gliwice, Katowice, Bielsko i Cieszyn.

   Natomiast miejsce Częstochowy (Małopolska północno-zachodnia) jest przy Kielcach (Małopolska północna), a po wprowadzeniu...rozwiń całość

   Górny Śląsk to Opole, Racibórz, Gliwice, Katowice, Bielsko i Cieszyn.

   Natomiast miejsce Częstochowy (Małopolska północno-zachodnia) jest przy Kielcach (Małopolska północna), a po wprowadzeniu rzeczywistej reformy administracyjnej - czyli utworzeniu 8 lub 9 regionów historycznych, w tym Małopolski - przy Krakowie.

   Dodatkowo Jasna Góra w Częstochowie i Łagiewniki w Krakowie pasują do siebie, jak Pjekary Ślůnske i Anaberg na Górnym Śląsku.

   W regionie Małopolska znajdują się cztery prowincje (metropolie) Kościoła rzymsko-katolickiego: krakowska, przemyska, lubelska i częstochowska. Ta ostatnia obejmuje archidiecezję częstochowską, diecezję sosnowiecką i diecezję radomską. Natomiast diecezja kielecka wchodzi w skład metropolii krakowskiej.

   W regionie Górny Śląsk wydzielono trzy metropolie Kościoła rzymsko-katolickiego: archidiecezję katowicką, diecezję gliwicką i diecezję opolską. Kontrowersyjną decyzją pozostaje jedynie podporządkowanie diecezji bielsko-żywieckiej metropolii krakowskiej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   korekta

   Euro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 33

   W regionie Górny Śląsk w ramach jednej prowincji (metropolii) wydzielono trzy diecezje Kościoła rzymsko-katolickiego: katowicką, gliwicką i opolską.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A po drugi strůńe gůr?

   Djecezjo ostravsko-opawsko! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 9


   :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama