Za województwo Częstochowa zgodziłaby się nawet na mariaż z...

  Za województwo Częstochowa zgodziłaby się nawet na mariaż z Sosnowcem

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Za województwo Częstochowa zgodziłaby się nawet na mariaż z Sosnowcem
  1/2
  przejdź do galerii
  Jaki jest temat, który wrzuca się, kiedy trzeba zyskać poparcie lub sympatię częstochowian? Oczywiście powrót województwa ze stolicą pod Jasną Górą.
  Najnowszy pomysł, jak miałoby to województwo wyglądać, padł z ust Andrzeja Rocznioka. Szef Związku Ludności Narodowości Śląskiej zaproponował właśnie utworzenie nowego województwa z dwiema stolicami, w Sosnowcu i Częstochowie.

  Obejmować by miało Zagłębie Dąbrowskie, tereny jurajskie i ziemię częstochowską. Czy to kolejna mrzonka, czy może projekt, który ma szanse na powodzenie?

  W trakcie prac nad reformą w latach 90. ub. wieku były całkiem realne szanse utworzenia województwa z dwiema stolicami.

  Wtedy miało być to woj. staropolskie z centrami w Częstochowie i Kielcach. Ale wtedy obrona regionu była za słaba. Zebrano zaledwie 20 tys. podpisów, a na demonstrację do Warszawy pojechało kilkadziesiąt osób w trzech autobusach.

  Dopiero kiedy Częstochowa przestała być stolicą regionu, mieszkańcy odczuli, jak wiele stracili. Teraz zgodnie uważają, że miasto jest marginalizowane w województwie śląskim.

  Dlatego każdy pomysł, w którym Częstochowa pojawia się w roli stolicy regionu, budzi pod Jasną Górą dyskusje. Nawet jeżeli jest on tak kontrowersyjny, jak najnowsza propozycja Andrzeja Rocznioka. Podobny pomysł miał zresztą senator Jarosław Lasecki, który jednak tak wyraźnie nie precyzował, jakie miałyby być granice terytorialne nowego województwa.

  - Można pomyśleć o utworzeniu województwa jurajskiego. Jura to wciąż jest nieoszlifowany diament. Są ogromne atuty za powołaniem takiego regionu - mówił Lasecki.

  Częstochowa, tak jak inne miasta, które straciły status wojewódzkich, miała być objęta specjalnym programem rządowym, zapewniającym rozwój. Programu nigdy nie uruchomiono.

  W ub. roku Komitet Inicjatywy Ustawodawcze na rzecz Utworzenia Województwa chciał ogólnopolskiego referendum w sprawie utworzenia woj. częstochowskiego razem z wyborami parlamentarnymi. Rada Miasta nawet podjęła uchwałę o przesłaniu do prezydenta Komoro-wskiego wniosku o przeprowadzenie referendum. Także zarząd powiatu częstochowskiego przyjął stanowisko, że "pożądane jest w najbliższym czasie stworzenie odrębnego, samodzielnego województwa". Z takich deklaracji nic jednak nie wynika.

  Województwo jurajskie? Tak i nie


  Konrad Głębocki, radny Wspólnoty w Częstochowie
  Myślę, że najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby jednak powołanie odrębnego województwa z siedzibą w Częstochowie. Z drugiej jednak strony pomysł utworzenia wspólnego regionu wraz z Sosnowcem i obejmującego Jurę może nie byłby taki zły. Być może wtedy Częstochowa otrzymywałaby większe środki z Unii Europejskiej niż ma to miejsce teraz.

  Poza tym mielibyśmy wpływ na Jurę, a to z naszego punktu widzenia bardzo duży atut. To teren z piękną przyrodą i nawet umieszczenie go w województwie jurajskim skutkowałoby tym, że łatwiej byłoby przyciągnąć turystów i wykorzystać walory przyrodnicze. Nazwa "województwo śląskie" kojarzy się bowiem z Górnym Śląskiem i zniszczoną przyrodą, co sprawia, że trudniej wykorzystać potencjał naszej Jury.

  Jacek Kasprzyk, poseł lewicy czterech kadencji
  Szansa na odtworzenie województwa częstochowskiego była w latach 2005-2007. Wtedy proponowałem PiS, aby wspólnie z Kościołem zwrócili się do prezydenta, premiera, marszałka Sejmu o przywrócenie Częstochowie statusu miasta wojewódzkiego. Natomiast uchwała Rady Miasta z ubiegłego roku w sprawie województwa brzmi jak niepoważny żart w poważnej sprawie.

  Byłem pewien, że prezydent nie zarządzi ogólnopolskiego referendum w tej sprawie. Przecież PO głosowała za obecnym podziałem wojewódzkim. Jeśli chcemy poważnie myśleć o województwie częstochowskim, to nasi posłowie, ponad podziałami partyjnymi powinni wyjść z inicjatywą ustawodawczą. Takie odgrzewanie pomysłu co pewien czas lokalnie nie ma sensu.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (53)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mocne wojewodztwo staropolskie z czestochowom sosnowcem i kielcami i radomiem

   danuta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pis czym predzej powinien ustalic granice wojewodztwa staropolskiego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mocne wojewodztwo staropolskie z czestochowom sosnowcem i kielcami

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   region staropolski musi sie odbudowac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lubliniec zawsze śląski

   Jorguś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Lubliniec w województwie jurajskim??? Ktoś chyba ma duże poczucie humoru albo w ogóle nie zna się na historii Śląska. Nie da się czytać takich idiotyzmów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   radomskie

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   czestochowa powinna być w parze z radomiem :) nam brakuje w radomskim tez wojewodztwa warszawa nas zawyza przez PKB a z reszta i tak wiekszosc urzedów wojewodztwa mazowieckiego znajduje się w...rozwiń całość

   czestochowa powinna być w parze z radomiem :) nam brakuje w radomskim tez wojewodztwa warszawa nas zawyza przez PKB a z reszta i tak wiekszosc urzedów wojewodztwa mazowieckiego znajduje się w radomiu :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podbeskidzie

   z Podbeskidzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 15

   Jak czytam mądrości tego następnego nawiedzonego kolesia to marzy mi się jedno: oderwanie od pseudowojewodztwa slaskiego dawnych terenów woj. bielskiego. Radziliśmy sobie bez hanysów przez tyle lat...rozwiń całość

   Jak czytam mądrości tego następnego nawiedzonego kolesia to marzy mi się jedno: oderwanie od pseudowojewodztwa slaskiego dawnych terenów woj. bielskiego. Radziliśmy sobie bez hanysów przez tyle lat !!! Tylko na tym dobrze wyszliśmy! Od kiedy nieudolny śląki twór zarządza naszymi terenami jest tylko gorzej!!!! Likwidacja bezrobocia w Katowicach i ościennych miastach pociąga za sobą wzrost bezrobocia na Podbeskidziu. Zlikwidowane ( przeniesienione) zostało wiele urzędów, instytucji np. nie mamy już siedziby NBP. Ostatnio hanysy "bawią" się szpitalem, któr y ma być przyłączony do upadającego w Piekarach !!!. To jest piep..ny śląski zarząd! To tylko wycinek tego co się u nas dzieje! Gorzelik wymyślił nawet ( to nie jest kawał) i napisał list do prezydenta Krywulta z żądaniem zmiany nazwy klubu TS Podbeskidzie!!! Poczytajcie sobie fanatycy "państwa śląskiego" http://paweltonderski.nowyekran.pl/post/79308,czy-slask-jest-polski-niemiecki-czeski-czy-narodu-slaskiego Tu macie fragment: "Tłumaczyłem to już kilku RAŚ-wcom, że na tych terenach dopiero Bismarck wprowadził obowiązkową i tym samym przymusową naukę języka niemieckiego dla ludności zamieszkującej te tereny, świadczy to o tym, że Niemcy jeżeli w ogóle tam byli, to ich językiem, którym musieli się, wtedy posługiwać musiał być język polski. Musieli się tego języka uczyć, bo by się z nikim nie dogadali, albo czeskiego lub łaciny i te języki były wtedy używane na tych terenach (szlachta i duchowieństwo łacina!), czeski i polski, ale nie niemiecki, a więc byli w mniejszości i to nie były ich rdzenne tereny." Słabi mnie ta cała walka o "państwo śląskie". Patrzyłem na mapę: wielkie Katowice do XVII wieku - wioska (Bielsko od XII wieku prawa miejskie) "potega" gospodarcza - Opole! jako II siedziba władz - chyba - pogrubiona czcionka. Co się u was na tym Śląsku dzieje ? To jakaś anarchia. Nie znacie swojej historii i manipulują wami jak dziećmi! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sam się odrywaj

   z Bielska-Białej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 14

   Ja zostaję na Śląsku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bredzisz, podbeskidzianinie

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 11

   Raczej nie wiesz co mówisz. Jak chcesz opowiadać o historii to najpierw trzeba ją znać ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słabo znasz historię

   Podbeskidzie to określenie bardzo potoczne, beskidy ciągną się przecież aż po Nowy Sącz i dalej, koc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 9

   Tak samo nie wiem, skąd czerpiesz informacje, które opowiadasz swoim kolegom RAŚ-owcom

   Najpierw Bielsko:

   Według danych ze spisu ludności 1910 Bielsko zamieszkiwało 18 568 osób, spośród których...rozwiń całość

   Tak samo nie wiem, skąd czerpiesz informacje, które opowiadasz swoim kolegom RAŚ-owcom

   Najpierw Bielsko:

   Według danych ze spisu ludności 1910 Bielsko zamieszkiwało 18 568 osób, spośród których 81,55% (15 144) posługiwało się w domu językiem niemieckim, 13,83% (2568) polskim, 0,73% (136) czeskim, a 0,65% (122) innym. Pod względem wyznaniowym nieznacznie dominowali katolicy, stanowiący 55,89% ludności (10 378), drugim wyznaniem był luteranizm (26,68% – 4955), a trzecim judaizm (16,28% – 3024); innego wyznania lub bezwyznaniowcami było 211 osób (1,13%). 40,91% (7598) mieszkańców pochodziła z Bielska, 18,83% (3497) z innej miejscowości Śląska Austriackiego, 37,02% (6875) z innego kraju Przedlitawii (głównie chodzi tu o Galicję), 0,91% (169) z węgierskiej części monarchii lub Bośni, a 2,31% (429) z zagranicy.

   Według danych ze spisu ludności 1921 Bielsko zamieszkiwało 19 785 osób, spośród których 61,90% (12 247) zadeklarowało narodowość niemiecką, 23,35% (4621) polską, 14,04% (2779) żydowską, a 0,69% (138) inną (w tym 55 osób czeską). Pod względem wyznaniowym nieznacznie dominowali rzymscy katolicy, stanowiący 54,05% bielszczan (10 694), drugim wyznaniem był luteranizm (25,47% – 5040), a trzecim judaizm (20,12% – 3982); innego wyznania lub bezwyznaniowcami było 69 osób (0,3%).

   i Biała:

   Według danych ze spisu ludności 1900 Białą zamieszkiwało 8257 osób, spośród których 76,85% (6345) posługiwało się w domu językiem niemieckim, 20,57% (1699) polskim, 0,09% (8) innym. Pod względem wyznaniowym dominowali katolicy, stanowiący 73,01% ludności (6029), drugim wyznaniem był luteranizm (13,41% – 1108), a trzecim judaizm (13,17% – 1088); innego wyznania były 32 osoby (0,38%).

   Według danych ze spisu ludności 1921 Białą zamieszkiwało 7746 osób, spośród których 59,63% (4619) zadeklarowało narodowość polską, 27,54% (2134) niemiecką, 11,78% (913) żydowską, a 1,03% (80) inną (m.in. czeską 24 osoby i ukraińską 17 osób). Pod względem wyznaniowym dominowali katolicy, stanowiący 72,64% bialan (5627), drugim wyznaniem był judaizm (17,59% – 1363), a trzecim luteranizm (9,24% – 716); innego wyznania lub bezwyznaniowcami było 40 osób (0,5%).

   Cytuję za: Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. Tom XII: Województwo krakowskie i Śląsk Cieszyński; i za:Gemeindelexikon der im Reichsrate vertretenen Königreiche und Länder, bearbeitet auf Grund der Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1900, XII. Galizien; i za: Der Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1910 in Schlesienzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podbeskidzie

   Bielsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   To relikt komunistyczny. Komuna upadła, nie ma co wracać do starego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podbeskidzie

   bielszczan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   podbeskidzie istniało przed wojną nawet

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Województwo

   Real. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

   Śląskie w granicach historycznych.Lubliniec to tyż Śląsk!!.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezsensowna dyskusja

   pkpiotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 21

   Moim zdaniem rozważania nt. nowego podziału administracyjnego są niemądre. Ile by to kosztowało? Poza tym Górny Śląsk i Zagłębie to tak naprawdę jedno miasto i nie rozumiem, dlaczego umarł temat...rozwiń całość

   Moim zdaniem rozważania nt. nowego podziału administracyjnego są niemądre. Ile by to kosztowało? Poza tym Górny Śląsk i Zagłębie to tak naprawdę jedno miasto i nie rozumiem, dlaczego umarł temat utworzenia metropolii. Trzeba iść w kierunku rozwiązań obniżających koszty, praktycznych, zapewniających sprawną komunikację, właściwe oznakowanie dróg w sąsiadujących miastach itd, odwoływać się do współczesnej geografii. Pomysły z nowymi województwami uważam za bzdurne rojenia umysłów nadmiernie przywiązanych do historii, do czasów, które już nie wrócą. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziwisz az sie zdziwisz

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 31

   trzeba zabrac sie za maly watykan filia duzego chodzi o krakow-krakau oby nikt nie wykrakal pan na wosciach dziwisz p-o-l-a-k

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziwisz az sie zdziwisz

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 21

   trzeba zabrac sie za maly watykan filia duzego chodzi o krakow-krakau oby nikt nie wykrakal pan na wosciach dziwisz p-o-l-a-k

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Częstochowę, Klasztor i okoliczne wsie

   Tomek/Bytom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 22

   włączyć do Świętokrzyskiego. Tak jak przed wojną... Tam jego miejsce!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama