Ważne
  Fiskus oddaje podatki z procentem

  Fiskus oddaje podatki z procentem

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa śląskiego ma szanse na odzyskanie podwójnego podatku związanego z pracą za granicą. Zatrudnieni w latach 2003-2007 w niektórych krajach - jak Wielka Brytania czy Holandia - powinni złożyć jak najszybciej wniosek o odzyskanie swoich pieniędzy. To kwoty idące w tysiące złotych. Czas mają do 6 lutego przyszłego roku.
  Jak się szacuje, w minionych latach kilkadziesiąt tysięcy osób z województwa śląskiego pracowało w Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, USA, Finlandii czy niektórych krajach afrykańskich. Musiały one płacić podwójny podatek - raz w kraju, który dał im pracę, a drugi raz w Polsce. Dla nich wprowadzono w tym roku dobrodziejstwo amnestii podatkowej. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym. Termin składania wniosków za 2002 rok już minął. Z szansy na odzyskanie pieniędzy skorzystały tylko nieliczne osoby.

  Jednak za lata 2003-2006 wniosków na pewno będzie dużo więcej. Część krajów podpisała z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawierającą metodę tzw. proporcjonalnego odliczenia. To powodowało konieczność płacenia podwójnego podatku. Dla tych osób jest ustawa o abolicji. Dotyczy ona także dochodów uzyskanych w państwach, z którymi Polska nie zawarła żadnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Można więc starać się o zwrot zapłaconego podatku, a w przypadku jego unikania - o umorzenie zaległości.

  - Z roku na rok wzrasta liczba wniosków - mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach. - Za 2002 rok w przypadku Wielkiej Brytanii złożyło je 15 osób, a za 2007 rok już 495 podatników.

  Do fiskusa zgłaszały się osoby z trzech grup. Pierwsza - to ci emigranci zarobkowi, którzy mieli dochody, ale nie deklarowali ich w corocznych PIT. Mogą oni prosić o umorzenie należności. Kolejna grupa to podatnicy, którzy zapłacili po raz wtóry podatek w Polsce i teraz starają się o jego zwrot. Wreszcie trzecia to osoby, które uzyskały dochód, ale zadeklarowały tylko jego część, by nie płacić dodatkowego podatku w Polsce. Teraz starają się o jego umorzenie oraz o zwrot zapłaconej części.
  Kwoty oddawane przez fiskusa są niebagatelne. Za 2004 r. jest to 7.361 zł, za 2005 r. - 6.315 zł, a za 2006 r. aż 11.973 złote! Fiskus umarza należność, ale też dokłada odsetki tym podatnikom, którzy odprowadzili podatek. Jeśli zapłacili go w 2004 roku, odsetki w województwie śląskim wyniosły średnio 972 złote, a za 2006 r. 171 złotych.

  - Podatnicy objęci abolicją będą mieli darowane nie tylko postępowania podatkowe, ale także egzekucyjne i karne skarbowe - przypomina Piechota.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama