Nie jesteś anonimowy. Śledzą Cię na portalach, kontrolują...

  Nie jesteś anonimowy. Śledzą Cię na portalach, kontrolują komórki

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rocznie do operatorów telekomunikacyjnych w Polsce wpływa z sądów i prokuratur aż milion zapytań! Pytają o to kiedy, z kim i gdzie rozmawialiśmy, do kogo wysyłaliśmy SMS-y. W Niemczech takich zapytań jest zaledwie 16 tysięcy.
  Dzwonisz? Serfujesz w sieci? Nie czuj się bezkarnym

  Dzwonisz? Serfujesz w sieci? Nie czuj się bezkarnym ©PAWEŁ RELIKOWSKI

  Stróże prawa chcą też znać nasze profile na portalach społecznościowych i naszą korespondencję. Zdaniem Komisji Europejskiej, polskie instytucje po prostu przesadzają. To ma się zmienić. Trwają prace nad nowym prawem telekomunikacyjnym. Czy nasza prywatność w sieci będzie w końcu lepiej chroniona?

  Maciej Pajęcki, dyrektor działu bezpieczeństwa portalu Nasza Klasa jest jedną z osób, która opiniowała zmiany w prawie telekomunikacyjnym dla sejmowej Komisji Infrastruktury. Brał udział w IV Ogólnopolskiej Konferencji Informatyki Śledczej, która kilka dni temu odbyła się w Katowicach.

  - Wszystko wskazuje na to, że w nowym prawie skróci się okres przechowywania danych (tzw.
  retencji) z dwóch lat do roku. Osoby, których dane będą sprawdzane, po zakończeniu dochodzenia prokuratorskiego czy sprawy sądowej - zostaną o tym poinformowane. Zdefiniowany też będzie katalog przestępstw, w związku z którymi możliwy ma być wgląd do danych telekomunikacyjnych - wylicza Pajęcki.

  Dodaje, że jest propozycja, by nie dotyczyło to przestępstw drobnych, zagrożonych górną granicą kary co najmniej 3 lat.

  - To wykluczyłoby sprawy skarbowe i np. drobne oszustwa internetowe - mówi Pajęcki.

  Według założeń, nowe przepisy miałyby chronić tajemnicę zawodową. To oznacza, że służby nie mogłyby występować o dane telekomunikacyjne, np. billingi, dziennikarzy i adwokatów.

  Co można wyczytać z naszych billingów? Bardzo dużo informacji. Wszystkie kontakty, daty i czas połączeń z konkretnymi osobami, a także miejsce, gdzie w danym momencie się znajdowaliśmy. Bywa że te dane zamiast pomóc, mogą śledczych wprowadzić w błąd.

  - Tak może się stać w przypadku korzystania z bramek internetowych z usługą podszywania się pod cudzy numer. Operator nie ma wtedy możliwości stwierdzenia, że do takiej sytuacji doszło. Zweryfikować to można jedynie sprawdzając billing połączeń wychodzących. Takiego połączenia czy wysłanego SMS-a tam po prostu nie będzie - wyjaśnia Paweł Bara-niecki z firmy Polkomtel.

  Pod lupą śledczych często znajdują się także portale społecznościowe, jak Facebook, Golden Line, Twitter i Nasza Klasa. Tak naprawdę nie mają obowiązku przechowywania i przekazywania danych prokuratorom czy sądom. Robią to odpłatnie. Policja może od portali dostać w uzasadnionych przypadkach IP komputera, z którego logujemy się do portali, zawartość naszego profilu, korespondencję, wpisy.

  - Bywa że odmawiamy informacji. Przykład to pewna sprawa rozwodowa. Sąd prosił o korespondencję jednego z małżonków z osobą, z którą zdradził - opowiada Pajęcki.

  Dodaje, że przepisy polskiego prawa po prostu nie przewidują wydania prywatnej korespondencji.

  - Być może rozwód zakończyłby się szybko, ale my mielibyśmy na głowie proces o naruszenie dóbr osobistych - podkreśla Pajęcki.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sledzcie mnie

   Morwis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 63

   Moga mnie monitotrowac sledzic obserwowac ja nie mam nic do ukrycia tak ze sie nie boje tak samo jak nie boje sie wypowiadac soich opini w internecie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama