Ważne
  Katowice: W środę rozstrzygnięcie konkursu na projekt rynku

  Katowice: W środę rozstrzygnięcie konkursu na projekt rynku

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: W środę rozstrzygnięcie konkursu na projekt rynku

  ©arc/inwestora

  W środę ma zostać rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowanie rynku w Katowicach. Tymczasem jury konkursowe nadal pracuje
  Katowice: W środę rozstrzygnięcie konkursu na projekt rynku

  ©arc/inwestora

  Niebawem dowiemy się, jak będzie wyglądał katowicki rynek po przebudowie. 20 czerwca zaplanowano rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu na projekt jego zagospodarowania.

  - Wolałbym nie wypowiadać się na temat poziomu prac, bo na jego ocenie polega właśnie praca sądu konkursowego - ucina temat Michał Buszek, architekt miasta oraz członek jury, w skład którego weszło dziewięć osób w tym architekci i urzędnicy.

  Do konkursu zgłosiło się, zaraz po jego ogłoszeniu, a to nastąpiło w styczniu, ponad 30 pracowni architektonicznych. - Fizycznie prac otrzymaliśmy jednak 16 - dodaje Buszek.

  Powód, dla którego ogłoszono konkurs, był dość błahy: koncepcje zagospodarowania rynku proponowane przez projektantów wybranych w przetargu (jeszcze w 2009 r., umowa na kwotę 5,5 mln zł) były nie do przyjęcia. Konsorcjum na czele z firmą Redan proponowało m.in. postawienie na rynku rzeźby wielkich koni, a przy Skarbku montaż szachownicy.

  Dlatego też konsorcjum zostawiono projektowanie infrastruktury tramwajowej, dróg i pierzei alei Korfantego oraz podziemnej infrastruktury. A do opracowania pomysłu na rynek zaproszono pracownie z regionu, kraju i zagranicy.
  Architekci mieli zaproponować, jak mogą wglądać place między Zenitem a Domem Pras - to jeden z najważniejszych placów, tak zwany Kwiatowy, między Zenitem a Teatrem Śląskim oraz Domem Prasy a Bankiem ING. Plac prze teatrem ma umożliwiać organizowanie tu wydarzeń artystycznych. Trzeba też na rynku zostawić miejsce dla Miejskiego Obiektu Wielofunkcyjnego - gmachu urzędu - na budowę którego na razie pieniędzy w budżecie miasta nie ma.

  Nie wiadomo jeszcze, jak propozycje projektantów wpłyną na koszty przebudowy centrum na osi rondo-rynek, która obecnie, wedle szacunków, ma pochłonąć ok. 288 mln zł.

  Wiadomo za to, że modernizacja rynku będzie prowadzona w końcowym etapie przebudowy centrum. Trzy jej koncepcje były konsultowane z mieszkańcami już w ubiegłym roku. To wówczas odrzucono pomysł odkrycia Rawy, czy poprowadzenia pod rynkiem tunelu dla samochodów, który połączyłby ulicę Warszawską z ulicą Mickiewicza.

  Tymczasem jury nadal pracuje. Czy jest szansa, że konkurs pozostanie nierozstrzygnięty? - Ustawa dopuszcza taką sytuacją, ale zapraszam na 20 czerwca, na otwarcie kopert - mówi Buszek.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama