Twoje dziecko czuje się niekochane, może uciec z domu

  Twoje dziecko czuje się niekochane, może uciec z domu

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najwięcej ucieczek z domu notujemy w czasie wakacji

  Najwięcej ucieczek z domu notujemy w czasie wakacji ©123RF

  21 dni - tyle średnio mija od zaginięcia do odnalezienia dzieci w wakacje. Tak wynika z danych Fundacji Itaka, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Właśnie podczas lata dzieci i młodzież najczęściej uciekają z domów, żyją na tzw. gigancie. By uświadomić rodzicom i nauczycielom problemy tego zjawiska, Itaka jutro rusza z kampanią "Nie uciekaj".
  Najwięcej ucieczek z domu notujemy w czasie wakacji

  Najwięcej ucieczek z domu notujemy w czasie wakacji ©123RF

  Dlaczego młodzi ludzie decydują się na taki krok? Jak wyjaśniają eksperci z Itaki, są przypadki, w których młodzi ludzie uciekają przed przemocą fizyczną i psychiczną, wykorzystywaniem, upokorzeniem ze strony rodziców czy opiekunów.

  ZRÓB PSYCHOTEST
  Czy znasz swoje dziecko? KLIKNIJ I PRZEKONAJ SIĘ


  Wybierają spanie na klatkach schodowych, bo nie mogą sprostać wygórowanym wymaganiom ambitnych rodziców lub same nie mogą znieść porażki czy przyznać się do niej - boją się oceny lub kary. Choć w domu mają dobrą sytuację materialną, czują się niezauważone, nieakceptowane. Nie mogą tego znieść. Uciekają przed problemami w szkole, gdzie nieraz nie dogadują się z rówieśnikami, albo pod wpływem chwili, zachęt rówieśników czy kolegów. Rodzice często nie zauważają ich problemów lub uważają je za błahe.

  W ubiegłym roku do bazy danych Itaki trafiły nazwiska trojga nastolatków z woj. śląskiego poszukiwanych na przełomie lipca i sierpnia (w całym kraju poszukiwano 21 młodych ludzi). Zaś wszystkie zgłoszenia rodziców zaniepokojonych - nawet godzinną - nieobecnością dzieci trafiają na policję (są to świadome ucieczki, ale też zagubienia czy zaginięcia). W 2011 r. w czasie wakacji było 450 takich zgłoszeń. - Uciekinierów znajdujemy w pustostanach, nadworcach czy u znajomych. Dopasowują się do towarzystwa, w jakim spędzają czas - mówi asp. Marek Wręczycki, oficer KWP w Katowicach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama