Ważne
  Świętochłowice mają nowoczesną sortownię śmieci [ZDJĘCIA]

  Świętochłowice mają nowoczesną sortownię śmieci [ZDJĘCIA]

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Świętochłowice mają nowoczesną sortownię śmieci [ZDJĘCIA]
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Martyna Dyszka

  Świętochłowice mają nowoczesną sortownię śmieci. Linia, którą wczoraj oddano do użytku w Zgodzie, ma moc przerobową 30 tys. ton rocznie. Może przyjąć i przetworzyć zmieszane odpady komunalne z obszaru zamieszkanego przez co najmniej 150 tys. mieszkańców. Teraz szkło, metal, papier i tworzywa sztuczne będą ponownie wykorzystywane. W ten sposób zmniejszy się też ilość śmieci trafiających na miejskie składowiska, a odpady niebezpieczne będą odizolowane.
  - Jesteśmy przygotowani na to, żeby sortować odpady biodegradowalne, a także surowce wtórne takie jak metal, szkło czy papier - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

  Podkreśla, że składowisko odpadów jest tuż przy nowej linii segregacji. - Do 2030 roku jesteśmy w stanie przyjąć jeszcze 300 tys. metrów sześciennych odpadów komunalnych, a całkowita chłonność składowiska to pół miliona tony - dodaje.


  Co stanie się z posegregowanymi odpadami? Trafią do obróbki albo... na sprzedaż. - Wszystko zależy od zapotrzebowania rynku
  - mówi Tomasz Jojko, kierownik zakładu gospodarki odpadami MPGK w Świętochłowicach.

  Władze miasta zdecydowały się na budowę linii ze względu na zmiany Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, która narzuca gminom m.in. obowiązek segregacji odpadów komunalnych. - Także tzw. ustawa śmieciowa narzuca określone wskaźniki związane z recyklingiem surowców wtórnych i odpadów biodegradowalnych. Do 2019 roku poziom recyklingu surowców wtórnych, który będziemy musieli osiągnąć, to 50 proc., czyli kilkanaście razy więcej niż w tej chwili - dodaje prezydent Świętochłowic.

  Na razie linia do segregacji odpadów w Świętochłowicach jest zastępczą instalacją regionalną.

  - W przyszłym roku planujemy zbudować kompostownię pryzmową do stabilizacji odpadów i wtedy wystąpimy do marszałka województwa po to, aby uzyskać status regionalnej instalacji - wyjaśnia Kostempski.
  Linia sortowni odpadów rozpocznie pracę już w lipcu. Inwestycja kosztowała ponad 11 mln 150 tys. zł, z czego ponad 9 mln 200 tys. zł to dofinansowanie unijne.

  Zobacz [WIDEO] z sortowni śmieci


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wystarczy wkleić hasło do google: "unijne sankcje za odpady"...

   EkoEuroEdukator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 123 / 112

   Tym którzy myślą, że da się wysortować coś z odpadów wymieszanych przewożonych do tak zwanej "nowoczesnej segregatorni" radzę przeprowadzić pewien eksperyment. Śmieci z kubła z całego tygodnia (bo...rozwiń całość

   Tym którzy myślą, że da się wysortować coś z odpadów wymieszanych przewożonych do tak zwanej "nowoczesnej segregatorni" radzę przeprowadzić pewien eksperyment. Śmieci z kubła z całego tygodnia (bo mniej więcej w takiej częstotliwości wywozi się odpady) wyjąć po tygodniu ich „leżakowania”. Zazwyczaj śmieci wynosi się z domu w woreczkach - więc trzeba tymi woreczkami chwilę potarmosić i pouderzać o jakąś ścianę symulując w ten sposób transport woreczków w śmieciarce. Następnie pootwierać woreczki z całego tygodnia i spróbować przesortować ich zawartość na poszczególne frakcje. Jeśli zdołacie bez wymiotów oddzielić potłuczone szkło i plastyki od obierek (i czasami od pampersów) - to gratuluję i życzę znalezienia nabywcy na takie "frakcje"... Jeśli ktoś wam mówi, że będzie sortował wasze odpady w "segregatorni" - to wiedźcie, że chce on od was coraz wyższej opłaty za odpady - a nie waszych śmieci domowych. ---- Jeśli nie zapobiegnie się wymieszaniu odpadów poprzez selektywną zbiórkę "u źródła" czynioną przez samych mieszkańców - to dalsze bajery o tym że z waszych odpadów wymieszanych da się coś racjonalnie wysegregować - to „zasłona dymna” aby zawładnąć waszymi opłatami... ---- Jeśli nie ma selektywnej zbiórki odpadów domowych zaczynającej się w domu - to nie ma też tak naprawdę żadnej gospodarki odpadami - jest po prostu wywóz mieszanki na składowisko i w dodatku bardzo drogi bo po drodze jeszcze trzeba zapłacić za to, że ktoś dodatkowo miesza w breji wyciągniętej z woreczków, uruchamia energożerne sita (dodatkowe koszty), potem udaje, że coś z tego chłamu co wyciągnie pracownik w masce przy taśmie - da się korzystnie sprzedać... Na tym polega przekręt „segregatorni” – nikt kto chce mieć mityczne „zyski” z odpadów nie chce z nich wybierać surowców bo ich wartość jest niewielka – chodzi mu o zagarnięcie comiesięcznej opłaty od obywateli… Gdyby segregacja odpadów przynosiła poważne dochody, to nie tylko opłaty za usuwanie odpadów byłyby niskie (lub nie byłoby ich wcale!) – to nie mielibyśmy powszechnych widoków ekip wrzucających wysegregowane odpady do tych co jadą prosto na składowisko… --- A „Założenia do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” z 2010 roku w których to założeniach opisano sortownie odpadów wymieszanych jako TECHNOLOGICZNIE NIEUZASADNIONĄ – pozostają nadal jakby nieznanym dokumentem… I trąbi się o takiej „technologicznie nieuzasadnionej” instalacji jako o „nowoczesnej”… Czy wreszcie Polacy zrozumieją dlaczego Polsce grożą sankcje za nieład w odpadach municypalnych?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świetnie

   gs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 109

   a referendum w Świętochłowicach będzie jesienią!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama