Ważne
  W środę referendum strajkowe w kopalniach JSW

  W środę referendum strajkowe w kopalniach JSW

  p.

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  20 czerwca w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpocznie się referendum strajkowe. Górnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące organizacji strajków w sprawie podwyżek i umów o pracę.
  - Oba pytania są związane ze sporami zbiorowymi, które rozpoczęliśmy na początku roku. Zostały sformułowane przy pomocy związkowych prawników tak, aby nie ograniczały form ewentualnych akcji strajkowych - mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

  W ubiegłym tygodniu w kopalniach spółki związkowcy przeprowadzili masówki informacyjne dla załogi. - Informowaliśmy pracowników o sytuacji w spółce i fiasku sporów zbiorowych dotyczących podwyżki płac oraz nowych, niekorzystnych umów o pracę dla nowo zatrudnianych górników.
  Przekonywaliśmy, że to już jest naprawdę ostatni dzwonek, aby ostro zareagować na szkodliwe dla pracowników działania zarządu - mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW. - Mówiliśmy też o tym, jak w rzeczywistości wyglądają tzw. premie motywacyjne i zadaniowe. Zresztą górnicy, szczególnie ci pracujący w najcięższych warunkach, sami na paskach widzą, że te premie to pic - dodaje wiceprzewodniczący "S" w spółce.

  Wzburzenie wśród załogi wywołała wiadomość o planach wprowadzenia przez zarząd nowego regulaminu pracy. - Ten regulamin przewiduje dłuższy tydzień pracy dla całej załogi, czyli sobota będzie traktowana tak samo, jak każdy inny dzień powszedni. Niewykluczone, że prezes zdecyduje się jednostronnie wprowadzić ten regulamin już w lipcu, więc to ostatnia chwila, aby podjąć skuteczne działania protestacyjne - podkreśla Brudziński.

  Na początku roku związki zawodowe w JSW rozpoczęły dwa spory zbiorowe z pracodawcą. Pierwszy dotyczył uchwały zarządu spółki ustalającej nowe wzory umów o pracę dla pracowników zatrudnianych po 15 lutego 2012 roku. Umowy pozbawiają te osoby takich uprawnień, jakie mają pracownicy zatrudnieni przed15 lutego (np. uprawnień wynikających z Karty Górnika). Pracodawca nie zgodził się na propozycję strony związkowej, by nowe wzory umów o pracę poddane zostały pod niezależny arbitraż. Sprawą na wniosek związkowców zajęła się też Państwowa Inspekcja Pracy. Nakazała zarządowi wycofać się z tych umów, bo w ocenie inspektorów naruszają one prawo. Jednak pracodawca nie zastosował się do zaleceń PIP. W drugim sporze zarząd JSW odrzucił żądania związkowców, dotyczące wzrostu wynagrodzeń dla pracowników spółki o 7 proc. Fiasko obu sporów spowodowało, że związkowcy powołali Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy i rozpoczęli przygotowania do referendum strajkowego.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama