Humaniści pewni pracy w zawodzie. Czy się nie mylą?

  Humaniści pewni pracy w zawodzie. Czy się nie mylą?

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Humaniści pewni pracy w zawodzie. Czy się nie mylą?

  ©Tomasz Bolt

  Aż 79 proc. studentów kierunków ścisłych, 64 proc. studentów kierunków humanistycznych oraz 61 proc. studentów kierunków biznesowych planuje podjąć pracę zgodną ze zdobytym wykształceniem - wynika z najnowszych badań "Barometr edukacyjny Bayer".
  Humaniści pewni pracy w zawodzie. Czy się nie mylą?

  ©Tomasz Bolt

  W dwóch ostatnich przypadkach to dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki Wojewódzkiego Urzędu Pracy, które pokazują, iż to właśnie absolwenci, filologii, ekonomii, politologii, filozofii czy pedagogiki, najczęściej odwiedzają pośredniaki. Pod koniec zeszłego roku stanowili blisko 39 proc. ogółu bezrobotnych w Śląskiem. Dlaczego decydują się na kierunki, które mają słabe perspektywy?

  W przypadku Edyty Kity, studentki dziennikarstwa z Zawiercia, o wyborze kierunku zadecydowały zainteresowania i pasja do pisania.

  - Zdaję sobie sprawę, jak wygląda sytuacja na rynku pracy, jednak moim zdaniem kierunki humanistyczne dają szerszy wachlarz możliwości zawodowych na przyszłość, dają też większą wolność w szukaniu pracy - zauważa studentka. I jak dodaje, również planuje pracować w zawodzie, dlatego już w trakcie studiów odbyła praktyki w jednej z regionalnych gazet.

  - W naszym województwie z uwagi na specyfikę regionu wciąż premiowane są przez pracodawców osoby z wykształceniem technicznym na każdym poziomie - po szkole zawodowej, technikum czy studiach wyższych - wyjaśnia Paulina Cius z WUP-u. I jak dodaje, nie oznacza to jednak, że należy się wystrzegać studiów humanistycznych - pasjonaci w swojej dziedzinie z pewnością znajdą swoje miejsce na ryku pracy lub w razie potrzeby przekwalifikują się.

  Politechnika Częstochowska: bezpieczeństwo i higiena pracy oraz inżynieria chemiczna i procesowa na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej oraz bezpieczeństwo i higiena pracy, finanse i rachunkowość i gospodarka przestrzenna na Wydziale zarządzania.

  Uniwersytet Śląski: m.in. filologia angielska z programem projektowania rozrywki interaktywnej oraz lokalizacji gier i oprogramowania (SPRINT-WRITE), filologia angielska z programem tłumaczeniowym z językiem japońskim, doradztwo filozoficzne i coaching.

  Akademia Jana Długosza w Częstochowie: kierunek III stopnia na literaturoznawstwie oraz II stopnia germanistyka i anglistyka na Wydziale Filologiczno - Historycznym.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama