18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium przejmowania Górnego Śląska przez Polskę

Grażyna Kuźnik

20 CZERWCA 1922 R.
Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. 8. Pułk Ułanów im. księcia Józefa Poniatowskiego przekroczył most na Brynicy w Sosnowcu i znalazł się w Szopienicach. Pułkiem dowodził gen. Kazimierz Horoszkiewicz. Najważniejszą postacią w tych dniach był jednak gen.Stanisław Szeptycki, wnuk Aleksandra Fredry, który reprezentował Rzeczpospolitą. Główne uroczystości odby ły się na katowickim Rynku.

23 CZERWCA 1922 R.
75. Pułk Piechoty na czele z generałem Kazimierzem Horoszkiewiczem przejął najbogatsze miasto regionu - Królewską Hutę (dzisiejszy Chorzów). Polacy byli tu w mniejszości, ale obchody były imponujące. Wojsko witał wojewoda Józef Rymer, starosta Józef Potyka, powstańcy śląscy, działacze narodowi, a także delegaci z Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii. Radca miejski dr Noll wygłosił ważne przemówienie w imieniu społeczności niemieckiej. Stwierdził m.in. "Nie możemy żyć przeszłością, lecz musimy patrzeć w przyszłość z mocną nadzieją, że każdy będzieumiał uszanować przekonania drugiego".

26 CZERWCA 1922 R.
Zajęcie przez wojska polskie Brzezin, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Lublińca, Lipin, Łagiewnik i Hajduk Wielkich. W Tarnowskich Górach żołnierzy przywitał starosta Walenty Olearczyk. W pochodzie przeszli powstańcy, włościanie, górnicy i hutnicy. W Piekarach gen. Szeptyckiego witał "śląski Wernyhora" czyli poeta Wawrzyniec Hajda. W Lublińcu doszło do niespodziewanego incydentu, miasto nagle opuścili niemiecki burmistrz i radni, którzy mieli witać żołnierzy. Ale uroczystości i tak się odbyły.

29 CZERWCA 1922 R.
Objęcie ziemii pszczyńskiej i części powiatu zabrskiego. Obchody były szczególnie uroczyste, bo na tym terenie w plebiscycie oddano aż 85 proc. głosów za Polską. Ceremonie zaczęły się na moście na Wiśle. Wojsko Polskie reprezentował 5. Pułk Strzelców Konnych, 23. Pułk Artylerii Polnej i sztab generała Szeptyckiego. Przybyły liczne delegacje z całego kraju. Żołnierzy witał wojewoda Rymer, starosta pszczyński Franciszek Lerch i Wojciech Korfanty. Książę pszczyński wzniósł okazałą bramę powitalną. Nastr ój zepsuł radny Groll, który w mowie zaznaczył, że Pszczyna jest miastem niemieckim. Złe wrażenie starał się zatrzeć książę, który wydał wystawny bankiet, a żołnierzom przekazał wagon piwa oraz 50 tys. marek na poczęstunek.

3 LIPCA 1922 R.
Zajęcie powiatu rybnickiego i części powiatów gliwickiego oraz raciborskiego. Poprzedził je atak bojówek niemieckich na propolskie wsie m.in. Chwałęcice. Byli powstańcy jednak szybko zmusili agresorów do wycofania się. Do Rybnika wkroczył 3. Pułk Strzelców Podhalańskich i oddziały 23. Pułku Artylerii Polnej. W uroczystościach, które zamykały przejmowanie terenów oddanych Polsce, wziął udział przedstawiciel władz międzysojuszniczych Asinati di Bernezzo. W ich imieniu di Bernezzo przekazał oficjalnie wojewodzie Rymerowi obszary górnośląskie. Flagi państw sprzymierzonych zastąpiono flagą polską.


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!