Musioł: Dziura w ziemi

  Musioł: Dziura w ziemi

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Musioł: Dziura w ziemi
  Dziś będzie o sprawie wstydliwej, ale jednocześnie naturalnej i niezbędnej: o toaletach. W ukraińskim wydaniu, zwłaszcza w wersjach publicznych, ale i w niektórych restauracjach, nad wyraz często jest to zwyczajna dziura w metalowej misie, z zaznaczonymi miejscami, na których trzeba postawić stopy.
  Musioł: Dziura w ziemi
  U przybyszów z innych stron świata budzi to zdecydowanie większą konsternację i obrzydzenie niż pamiętane z Euro 2000 belgijsko-holenderskie półotwarte pisuary wyrastające z umieszczonego na środku "pnia", z których korzystało się na środku placów i ulic.

  W Kijowie za wizytę przy dziurze płaci się - wprost do nienajczystszej ręki pilnującej interesu babci - niespełna złotówkę. Na stadionach toalety są za darmo, w męskiej wersji popularna jest wy-kafelkowana ściana z umieszczoną poniżej rynną, z której korzysta się gromadnie, co buduje wśród rozbawionych kibiców dodatkową wspólnotę.


  Takie rozwiązania w znacznym stopniu wymusiła... UEFA, która potrzebowała olbrzymich przestrzeni dla swoich gości, więc resztę świata trzeba było skomasować. Dlatego na przykład biuro prasowe w Kijowie mieści się nie na stadionie, a w pobliskim socrealistycznym Pałacu Sportu. Oba obiekty połączono prowizorycznie ustawioną na rusztowaniach kładką, która na pierwszy rzut oka, pomimo zabezpieczeń, nie budzi wielkiego zaufania. W dodatku wieść gminna głosi, że przy jej budowie, gdy trwał wyścig z czasem, wykorzystywano (szczęście w nieszczęściu, że tylko w celach transportowych) wolontariuszki.

  VIP-y takich problemów nie mają. Ale w zamian padają obiektem żartów. Dotyczących na przykład tego, czy w ich toalecie misa wokół dziury w ziemi jest zrobiona ze złota.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jooo

   Prowda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 20

   Higienicznie i zdrowiej,
   bez "deski" w Kijowie.
   Aaaa siusioł yno tyn co musioł.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama