Ważne
  Szwedzki potop zalał Anglików. Skandynawscy kibice w wielkim...

  Szwedzki potop zalał Anglików. Skandynawscy kibice w wielkim stylu żegnali Euro 2012

  Rafał Musioł, Kijów

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko. Wczoraj wizja wyśpiewana przez zespół Dwa plus Jeden zmaterializowała się w Kijowie. Już od rana w kierunku centrum miasta płynęła rzeka w tym kolorze złożona z kibiców Szwecji i Ukrainy. Fanów łączyły nie tylko narodowe barwy, ale i atmosfera balu na Titanicu. Dla Skandynawów mecz ich reprezentacji z Francją stanowił pożegnanie z Euro 2012, natomiast gospodarze nie ukrywali przeczuć, że po donieckim starciu z Anglią ich Sborna podzieli los Trzech Koron.
  Lenin był bezpieczny

  Pożegnanie miało być jednak huczne. I takie było. W Strefie Kibica na głównej ulicy w Kijowie, która kończy się Majdanem Niepodległości, Szwedzi bawili się tak, jakby jutra miało nie być. W ich "cornerach" piwo lało się hektolitrami, dziewczyny malujące twarze i włosy kibiców miały pełne ręce roboty, a skutki upału niwelowały kąpiele w fontannach. Ręce zacierali też właściciele pubów i restauracji, ich obroty znów wzrosły kilkakrotnie. Nudzili się za to milicjanci, szczególnie grupka pilnująca pomnika Lenina - Szwedzi bynajmniej nie zamierzali się na Włodzimierza Iljicza wdrapywać, ograniczając się do robienia zdjęcia.

  - Wiemy kim był, w końcu jesteśmy właściwie socjalistycznym krajem - żartowali fani. Milicjantów bawiło to tak samo,czyli wcale, jak próba zapisania się do Komunistycznej Partii Ukrainy mężczyzny w podeszłym wieku, który czerwony namiot z ich sprzętem (i partyjnym napisem) wziął za siedzibę tejże organizacji.

  WSZYSTKO O EURO 2012 NA DZIENNIKZACHODNI.PL W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM

  Kogut jest tylko jeden

  Turyści i miejscowi kibice częściej niż z Leninem fotografowali się ze Szwedami, a właściwie ze Szwedkami. Pogoda sprzyjała bowiem roznegliżowaniu się (do pewnego stopnia bo milicjanci pilnowali także tych spraw) co bardziej rozgrzanych fanek.
  Niewielu chętnych chciało natomiast pamiątkową fotkę z Galijskim Kogutem. Maskotka była tym bardziej osamotniona, że kibiców Trójkolorowych w Strefie można było policzyć niejednej ręki.

  - Asterix sam potrafił pokonać całą armię Rzymian, więc my damy radę Szwedom - zapowiadali Les Bleus, których właściwe "oddziały" miały dotrzeć od razu na stadion.

  Niewesołe miny mieli także nieliczni Anglicy. Jeszcze dzień wcześniej to oni sprawiali rząd dusz i rachunków w wielu kijowskich hotelach, ale gdy o świcie cała armada ruszyła do Doniecka, Majdan wpadł w ręce Szwedów.

  Błochin kontratakuje

  Ukraińcy mieli na głowie ważniejszy problem. Liczyli, co musi się stać, żeby ekipa Olega Błochina nie podzieliła losu Polaków i nieodmiennie wychodził im jeden, mało pocieszający wynik: trzeba było wygrać. Emocje dawały o sobie znać już na długo przed meczem. Sam selekcjoner niemal krzyczał na dziennikarzy podczas konferencji prasowych, co na nikim nie robiło już jednak specjalnego wrażenia: było tak od zawsze.

  Co innego Francuzi: ich konferencja i trening były nudne jak flaki z olejem. Jedynym ożywczym elementem było przybycie Roberta Piresa.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama