Ważne
  Najdłuższy dzień roku: rekord należy do Jastrzębiej Góry

  Najdłuższy dzień roku: rekord należy do Jastrzębiej Góry

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś na Helu dzień potrwa 17 godzin i 17 minut. W Zakopanem będzie o godzinę krótszy

  Dziś na Helu dzień potrwa 17 godzin i 17 minut. W Zakopanem będzie o godzinę krótszy ©whelu.pl

  Najdłuższy dzień w roku trwa średnio 16 godzin i 46 minut. Dlaczego średnio? Bo w każdym miejscu Polski jego długość zależy od szerokości geograficznej, na której znajduje się dana miejscowość.
  Dziś na Helu dzień potrwa 17 godzin i 17 minut. W Zakopanem będzie o godzinę krótszy

  Dziś na Helu dzień potrwa 17 godzin i 17 minut. W Zakopanem będzie o godzinę krótszy ©whelu.pl

  Dlatego rekordowo długim dniem mogą się cieszyć mieszkańcy Jastrzębiej Góry nad morzem, bo tam jest najdalej wysunięty na północ punkt Polski oznaczony obeliskiem "Gwiaz-da Północy". Precyzyjnie - na jastrzębskim brzegu morskim najdłuższy dzień trwa 17 godzin i 20 minut. Natomiast na najdalej wysuniętym południowym krańcu Polski - na szczycie Opołonek w Bieszczadach Zachodnich - dzień trwa ponad godzinę krócej: 16 godzin i 12 minut.


  - Faktyczny czas zależy od miejsca. Dlatego w Planetarium Śląskim, które znajduje się 300 m nad poziomem morza, słońce wstaje wcześniej i później zachodzi niż na Rynku w Katowicach, który jest położony niżej - mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie. - Oczywiście, ta różnica wynosi ułamki sekund, ale istnieje. Dlatego dziś na Helu słońce wstanie już o 4.08, a zajdzie o 21. 25, zaś w Zakopanem wschód jest o 4.34, a zachód o 20.50.

  Stefan Janta dodaje, że dzień jest nieco dłuższy także z powodu refrakcji atmosferycznej, czyli zjawiska ugięcia promieni świetlnych w atmosferze ziemskiej - słońca jeszcze nie ma, ale już je widzimy kilka minut wcześniej.

  Lato zacznie się jutro o godz. 1.09  Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie:
  Początek lata wiąże się z letnim przesileniem, które nastąpi jutro, 21 czerwca, o godzinie 1.09 naszego czasu. Na półkuli północnej zacznie się astronomiczne lato, natomiast na półkuli południowej jest to początek astronomicznej zimy. Niestety, oznacza to też powolne skracanie się obecnie najdłuższych dni, a wydłużanie nocy, choć na razie jeszcze o sekundy.  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama