Mieszkańcom Aleksandrowa w powiecie kłobuckim brakuje wody w...

Mieszkańcom Aleksandrowa w powiecie kłobuckim brakuje wody w kranach [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Piotr Ciastek

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

W Koniecpolu pomogli strażacy
1/10
przejdź do galerii

W Koniecpolu pomogli strażacy ©B. Romanek

Nie można wstawić prania i normalnie się umyć. Susza zagląda nam w oczy - mówią mieszkańcy Aleksandrowa. W kranach wody niewiele, wysychają też studnie.
O trudnościach z dostawami wody przez krzepickie wodociągi pisaliśmy już na początku lipca. Problem ten wciąż jest jednak aktualny, szczególnie, że susza zajrzała nie tylko do zbiornika, z którego czerpią krzepickie wodociągi, ale i do studni w gospodarstwach.
Sytuacja powtarza się niestety już kolejny rok, a Zakład Działalności Komunalnej i Mieszkaniowej w Krzepicach bezradnie rozkłada ręce. Wody jest coraz mniej i trzeba ją reglamentować. Mieszkańcy muszą jednak na wodę polować, ponieważ nie wiedzą, kiedy dokładnie poleci.

- Problem w brakiem wody jest odkąd zaczęły się upały. Woda jest zamykana na kilka godzin dziennie, do południa jeszcze cienkim strumieniem leci, a potem koniec. Wczoraj pojawiła się na pół godziny o 21.30 i znów koniec. Dziś od 7.30 już nie było znowu i nie ma do tej pory - mówi Maria Kowalik z Aleksandorwa.

Mieszkańcy obawiają się, że wkrótce zobaczą dno w studniach, a problem z praniem będzie tym najmniejszym. Gmina Panki, na terenie której leży Aleksandrów nie może wiele poradzić. - Jesteśmy tylko odbiorcą usługi. Wodę dostarcza ZDKM w Krzepicach, a niestety z powodu suszy jest jej coraz mniej. Ustalono harmonogramy, kiedy woda jest dostępna i rozdano go sołtysom. Według niego z wody można korzystać od godz. 7-10, potem 13-15 oraz od 19 do godzin nocnych. W nocy jednak też są czasowe przerwy w dostawach, ponieważ trzeba płukać filtry - mówi sekretarz gminy Panki, Danuta Pisula.

Niestety z relacji mieszkańców wynika, że woda wcale nie jest dostępna tak regularnie, jak mówią urzędnicy. - Jak woda już leci, to oczywiście brudna i szarpie kran. A przecież ludzie płacą za nią. Prosimy, żeby chociaż podstawić beczki i już, bo tak to jest naprawdę ciężko w te upały. Nie każdy ma studnię, a ludzie mają też małe dzieci i całe gospodarstwa. W lipcu, gdy było ciepło też były już te problemy z wodą, a teraz chyba jest najgorzej. Bywa że wody nie ma też calutki dzień. Trzeba by stać przy kranie i czekać, kiedy włącza na pół godziny... - dodaje rozgoryczona mieszkanka Aleksandrowa.

We wtorek przez region przechodziły burze z deszczem. Jednak pokropił on tylko w okolicach Truskolasów. Głosy mieszkańców w sprawie braku wody dostaje wciąż wójt gminy, Bogdan Praski. - Aleksandrów, Kostrzyna i Pacanów są zasilane z Krzepic, które niestety nie nadążają z dostarczaniem wody. Wody brakuje, jest przełączana raz tu raz tam i niestety musi być reglamentowana. W razie czego trzymam strażaków w pogotowiu, ale na razie nie było jeszcze tak źle - zapewnia wójt Praski.

Jak pokazuje przykład Koniecpola, gdzie wody nie ma 1600 mieszkańców, straż pożarna jest w stanie pomóc.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

DZ poleca

Palmy w Katowicach, rzeka i leżaczki: Mieszkańcy są zachwyceni ZOBACZ ZDJĘCIA NOCNE

Palmy w Katowicach, rzeka i leżaczki: Mieszkańcy są zachwyceni ZOBACZ ZDJĘCIA NOCNE

Polacy czy Portugalczycy? Oto porównanie najlepszych piłkarzy

Polacy czy Portugalczycy? Oto porównanie najlepszych piłkarzy

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Polska - Portugalia LIVE!

Polska - Portugalia LIVE!