Śląski Bank Mleka Kobiecego powstał w Rudzie Śląskiej

  Śląski Bank Mleka Kobiecego powstał w Rudzie Śląskiej

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Rudzie Śląskiej powstał Śląski Bank Mleka Kobiecego. Dzisiaj pierwszy dzień działalności. Zaledwie 6 mililitrów kobiecego mleka może uratować życie ważącego 800 gramów wcześniaka. Życiodajny płyn może być zamrażany w lodówce, jest pasteryzowany w specjalnym urządzeniu i przez kilka tygodni nie traci wartości.
  Śląski Bank Mleka Kobiecego powstał w Rudzie Śląskiej

  ©ARC

  - Idea polega na tym, by w krytycznym momencie życia wcześniaka podać mu naturalny pokarm najszybciej, jak to tylko możliwe - mówi prof. Janusz Świetliński, pomysłodawca powstania Śląskiego Banku Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej. Bank działa od dzisiaj.

  To drugi taki bank w Polsce - po warszawskim. Twórcy śląskiej placówki: neonatolog prof. Janusz Świetliński i ginekolog-położnik prof. Krzysztof Sodowski chcą, by mleko służyło przede wszystkim wcześniakom, gdyż to one potrzebują specjalnego wsparcia.

  Naturalnym lekiem jest dla nich kobiecy pokarm, bo m.in. zawiera składniki zwiększające odporność na infekcje.

  W województwie śląskim problem jest szczególnie ważny, bo co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie!
  Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Z opublikowanego dwa lata temu przez ministerstwo zdrowia raportu wynika, że w województwie śląskim papierosy pali co trzynasta kobieta w ciąży, a po alkohol sięga niemal co piąta, czyli około 19 proc. Tymczasem zdrowy tryb życia w czasie ciąży ma największy wpływ na urodzenie zdrowego dziecka! Dzieci chore, wcześniaki nie są w stanie ssać piersi matki. Często choroba matki uniemożliwia jej karmienie.

  Z myślą o takich, nierzadkich przecież sytuacjach stworzono bank działający na zasadach dobrowolności i bezinteresowności. Panie, które będą swojego pokarmu maj ą w nadmiarze mogą dzielić się nim. Bezpieczeństwo mlecznego depozytu gwarantują rygorystyczne procedury. Bank w Rudzie Śląskiej , gdy zgromadzi odpowiednie zapasy mleka, będzie przekazywał je innym potrzebującym oddziałom noworodkowym w województwie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł :)

   podpis :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 69

   ja bym się chętnie podzieliła, ale nie wiem czy mogę, jeśli karmię 1,5 roczne dziecko :) no i mam wątpliwości czy mają tam laktatory z wystarczającym ssaniem ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mleko

   gobol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 69

   a moze troche mleka z jaji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   he ?

   hgvahjfsh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 63

   > kobiecy pokarm
   Dziwna, troche niezreczna nazwa.......

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama