Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Śląski w Warszawie. Prezydent cytuje Piłsudskiego i dostaje prezent [ZDJĘCIA]

Sławomir Cichy, TOS
Prezes Dziennika Zachodniego Zenon Nowak wręczył prezydentowi zdjęcie Arka Goli i specjalny dodatek DZ
Prezes Dziennika Zachodniego Zenon Nowak wręczył prezydentowi zdjęcie Arka Goli i specjalny dodatek DZ A.Astaszow / ŚUW
Zespolenie śląskiego i polskiego życia jest największym cudem spośród wszystkich, największym triumfem - zacytował w Warszawie słowa Józefa Piłsudskiego prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z delegacją Śląska z okazji 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Do stolicy na zaproszenie prezydenta RP pojechali wojewoda śląski, marszałek naszego województwa, prezydenci miast z całego regionu i kilkuset specjalnych gości. Wśród nich były także rodziny śląskich powstańców.

ZOBACZ KONIECZNIE:
90. rocznica przyłączenie części Górnego Śląska do Polski PROGRAM

Uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego były częścią obchodzonego wczoraj w stolicy "Dnia śląskiego".

- Warto mieć stale w pamięci słowa Naczelnika, człowieka dalekiego od wiedzy i tradycji Śląska, który to wydarzenie uznał za absolutny cud, za jeden z największych triumfów ówczesnego pokolenia - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślał, że spotyka się z przedstawicielami Śląska w Warszawie, aby wspólnie przeżyć 90. rocznicę objęcia Śląska przez Polskę. - To była i jest sprawa całej Polski - stwierdził.

Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk mówił, że Śląsk wniósł wiano do Polskiej Korony i do dzisiaj je wnosi: sumienność, pracowitość, realizm, ale nade wszystko głęboki patriotyzm do Polski. - Myślę że my, przedstawiciele województwa śląskiego, jesteśmy wierni tym zasadom, i na Ślązaków, na polski Śląsk można liczyć - zapewnił.
Na uroczystości nie zabrakło akcentu "Dziennika Zachodniego". Prezydent otrzymał od nas specjalne wydawnictwo: "90 lat polskiego Śląska", które w środę wraz z gazetą było prezentem dla Czytelników oraz zdjęcie Arka Goli, naszego fotoreportera, którym zdobył nagrodę w kategorii sport na Grand Press Photo 2010, przedstawiające bramkę namalowaną na ścianie familoka.

- Żałuję, że Euro 2012 nie jest rozgrywane na Śląskim. Wiem, jak ważna jest piłka dla mieszkańców waszego regionu - powiedział prezydent.

Przed spotkaniem z Bronisławem Komorowskim w ramach warszawskich obchodów rocznicy, przedstawiciele Śląskiego złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, później złożyli kwiaty przed pomnikiem Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek wyjaśnia, że ideą prezydenta jest, aby nadać 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski wymiar ogólnokrajowy, a nie tylko regionalny.

- Aby o trudnej historii Śląska, ale też o jego współczesnych osiągnięciach i potencjale mówić w całej Polsce. Stąd pomysł, aby zaprosić delegację Ślązaków do Warszawy, a potem, za dwa dni, spotkać się w Katowicach - stwierdziła.

Zwieńczeniem uroczystości w stolicy była o godz. 17.00 koncelebrowana przez arcybiskupa Wiktora Skworca msza św. w Bazylice św. Jana Chrzciciela, a po niej koncert zespołu "Śląsk".

Uroczystości odbywały się również w regionie. M.in. w Sosnowcu pod tablicą upamiętniającą pomoc Zagłębiaków dla Ślązaków podczas powstań. - To hołd dla wszystkich, którzy uczestniczyli w powstaniach śląskich, które przyczyniły się do tego, że dzisiaj Śląsk jest polski i Ślązacy są Polakami. To upamiętnienie tego, że Zagłębiacy i sosnowiczanie pomagali, by ten ważny cel udało się zrealizować - mówił zastępca prezydenta Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!