Ścieżka Powstań Śląskich powstaje w Rydułtowach [ZDJĘCIA]

  Ścieżka Powstań Śląskich powstaje w Rydułtowach [ZDJĘCIA]

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak ma wyglądać ścieżka Powstań Śląskich w Rydułtowach. W tle ulica Raciborska WIZUALIZACJA
  1/4
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać ścieżka Powstań Śląskich w Rydułtowach. W tle ulica Raciborska WIZUALIZACJA ©UM Rydułtowy

  W Rydułtowach powstanie ścieżka Powstań Śląskich. Takiego deptaku nie ma w żadnym innym miejscu na Śląsku. Ma się on znaleźć pomiędzy ulicą Raciborską (DW 933) a Biblioteką Miejską, nad najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce, nazywanym "śląskim metrem", liczącym 727 metrów długości.
  Ścieżka ma służyć mieszkańcom, ale również przyciągać turystów do tego architektonicznego cuda.
  Na pomysł wpadł jeden z rydułtowskich urzędników.

  - Obecnie w tym miejscu znajduje się "dzika" ścieżka, którą wydeptali sami mieszkańcy, skracając sobie drogę z osiedla Orłowiec do biblioteki, orlika czy Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Na początku był pomysł utworzenia tutaj ścieżki rekreacyjnej. Jednak później zmieniliśmy koncepcję. Ścieżkę chcemy utwardzić, a przy okazji upamiętnić walczących w Powstaniach Śląskich - mówi Marcin Połomski z referatu urbanistyki i architektury Urzędu Miasta w Rydułtowach, pomysłodawca.

  To właśnie nad tym tunelem toczyła się jedna z walk I Powstania Śląskiego. W jej trakcie 18 sierpnia 1919 roku zginął powstaniec - Jerzy Dembczyk. Obelisk poświęcony jego pamięci znajduje się już nad tunelem (w kierunku Czernicy).

  - Tunel kolejowy jest jednym z symboli naszego miasta. Chcieliśmy wpisać obiekt na listę Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki, ale nie udało się. Wszystko dlatego, że wciąż przejeżdżają tam pociągi i póki co niemożliwe jest udostępnienie go zwiedzającym. Jednak powstanie ścieżki może zwiększyć zainteresowanie również i tym historycznym obiektem - wyjaśnia Połomski.

  Jak ma wyglądać ścieżka Powstań Śląskich?

  - W trzech osobnych miejscach staną pomniki pamięci. Mają to być obeliski, upamiętniające wszystkie Powstania Śląskie z 1919, 1920 i 1921 roku. Chciałbym, aby znalazła się na nich informacja oraz mapa z zasięgiem poszczególnych powstań - dodaje Połomski.

  Dodatkowo na ścieżkę ma zostać przeniesiony wspomniany obelisk Jerzego Dembczyka, do którego obecnie trudno się dostać. Cała trasa ma mieć długość około 50 metrów. Nie jest wykluczone, że znajdą się na niej ławki.
  Zadowolenia z pomysłu rydułtowskich urzędników nie kryją sami mieszkańcy miasta.

  - Świetna inicjatywa. Tym bardziej że ta dzika ścieżka wygląda ohydnie. Mam nadzieję, że po wybudowaniu deptaku zwiększy się świadomość Ślązaków na temat Powstań Śląskich. Bo w tej chwili pamięć o nich, szczególnie wśród młodych, po prostu zanika - tłumaczy Józef Podpielski, mieszkaniec Rydułtów.

  Obecnie w rydułtowskim magistracie trwa wycena inwestycji. Ścieżka Powstań Śląskich ma powstać do końca roku lub na początku przyszłego.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na prawde scieszka powstancow slaskich

   ga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 42

   bo dla mnie to brzmi jak droga krzyzowa dla Slazakow.Zalezy od punktu widzenia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paranoja

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 44

   Zamiast zrobic basen bo niema w Rydułtowach to wywala pieniadze w błoto ciekawe jaka to scieszka taka ktura chca żeby była Poloki czyli o zakłamanych Powstaniach czy taka prawdziwa o jakich godaja...rozwiń całość

   Zamiast zrobic basen bo niema w Rydułtowach to wywala pieniadze w błoto ciekawe jaka to scieszka taka ktura chca żeby była Poloki czyli o zakłamanych Powstaniach czy taka prawdziwa o jakich godaja Ślązokzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najbiedniejsze miasto w Polsce

   Ślązaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 19

   ..choć na terenie miasta znajduje sie czynna kopalnia węgla kamienego fedrująca ...oczywiście ,na zawał!!! Ta ścieżka "powstań "pomoże wzbogacić mieszkańców i budżet miasta . Faktycznie CHORE !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CHORE

   dochtór (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 70

   jw.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama