Od niedzieli tanieją bilety w pociągach osobowych

  Od niedzieli tanieją bilety w pociągach osobowych

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Obniżka cen biletów kolejowych dotyczy pięćdziesięciu połączeń obsługiwanych przez spółkę PKP Przewozy Regionalne. Korzystający z nich podróżni, będą mogli zaoszczędzić nawet 30 procent na biletach!
  Materiały podobne
  Skąd pomysł na obniżki? Kolejarze mówią wprost: chcemy w ten sposób skusić klientów, by zamiast autobusów częściej wybierali pociągi.

  Tańsze połączenia zostały eksperymentalnie wprowadzone dwa lata temu na trzech liniach województwa zachodniopomorskiego. Od tego czasu promocja objęła niemal wszystkie połączenia regionu. We wrześniu oferta pojawiła się na Dolnym Śląsku, a od jutra z tańszych połączeń skorzystać będą mogli mieszkańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia, Górnego Śląska, Warmii, Mazur i Małopolski. W sumie w całym kraju tańsze bilety będzie można kupić na 74 liniach.

  - Robiliśmy badania wśród podróżnych, którzy korzystali do tej pory z autobusów.
  Pytaliśmy ich, czy byliby skłonni przesiąść się do pociągów. Okazało się, że tak, ale pewną przeszkodą była cena. Zdecydowaliśmy się zatem obniżyć ją na wybranych połączeniach - tłumaczy Paweł Ney, rzecznik prasowy PKP Przewozy Regionalne. Jak dodaje, w województwie zachodniopomorskim tylko w ostatnich dwunastu miesiącach liczba podróżnych korzystających z kolei regionalnych wzrosła średnio o ponad dwieście procent przy niemal niezmienionym rozkładzie.

  - Widać zatem, że ten pomysł się sprawdził. Niewykluczone, że będziemy dalej rozszerzać naszą ofertę - zapowiada Paweł Ney.

  Dla śląskich kolei regionalnych obniżka cen biletów na wybranych połączeniach jest kolejnym sposobem na przyciągnięcie pasażerów. Od 1 września na trasach aglomeracji zaczął obowiązywać bilet strefowy. Centralną część regionu podzielono na trzy strefy. W ramach każdej z nich można przez dwie godziny, wykorzystując nieograniczoną liczbę połączeń, podróżować jedynie za 3 złote. Przejazd przez dwie strefy kosztuje 4 złote, natomiast jazda przez wszystkie trzy strefy to wydatek 7 złotych. Oznacza to, iż na niektórych połączeniach ceny biletów w porównaniu do wcześniejszego stanu spadły nawet o 60 procent! Ilu pasażerów przekonało się dzięki tej ofercie do kolei - okaże się to za kilka tygodni, gdy śląski oddział spółki podsumuje ten rok.

  Kolejarze kuszą ceną, ale też bardziej przyjaznym podejściem do pasażera - około 1200 pracowników PKP Przewozy Regionalne uczestniczy we współfinansowanych z unijnych funduszy szkoleniach obsługi klientów (wcześniej z podobnych lekcji, prowadzonych przez zatrudnionych w spółce trenerów personalnych skorzystało około 3500 jej pracowników).

  - Uczą się, jakiego słownictwa używać w kontaktach z klientami, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, ale też udzielania pierwszej pomocy - wylicza Paweł Ney, zapewniając równocześnie, iż prowadzony przez spółkę monitoring wykazuje rosnący z roku na rok odsetek zadowolonych klientów. Zdaniem ekspertów nowa polityka kolei to krok w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało.

  - Trzeba zwiększyć ilość połączeń, poprawić standard i bezpieczeństwo podróżowania. Co z tego, że bilet będzie tańszy, skoro na danej linii kursować będzie jeden pociąg dziennie? Klient wybierze kolej, jeśli pociągi jeździć będą często i regularnie. W Czechach, liczących ponad trzy razy mniej mieszkańców niż Polska kursuje trzy razy więcej pociągów - mówi prof. dr hab. inż. Marek Sitarz, kierownik katedry transportu szynowego Politechniki Śląskiej.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama