Ważne
  Komentatorzy na Euro 2012: Szpakowski płodzi klopsy, Zimoch...

  Komentatorzy na Euro 2012: Szpakowski płodzi klopsy, Zimoch traci kontrolę

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dariusz Szpakowski, najpopularniejszy komentator, ale na Euro znów rozczarowuje. Choć wielu kibiców nie wyobraża sobie transmisji bez głosu "Szpaka",
  1/3
  przejdź do galerii

  Dariusz Szpakowski, najpopularniejszy komentator, ale na Euro znów rozczarowuje. Choć wielu kibiców nie wyobraża sobie transmisji bez głosu "Szpaka", mistrzostwa obnażyły braki naszego mistrza mikrofonu, który przekręca nazwiska, myli piłkarzy, operuje odgrzewanymi banałami i mocno przynudza. ©PRZEMYSłAW WRONECKI

  Przy piłce ten i ten, nazwisko jego brzmi tak a tak, podaje do tego i tamtego, a taki owaki strzela gola. Proste, a jak ktoś ma wątpliwości, fachową analizą ze strzałkami służy Jacek Gmoch. Komentowanie meczów piłkarskich nie może być trudne, bo wszyscy robimy to w swoich domach, tylko publiczność mamy mniejszą. I wszyscy wiemy, że lepiej poradzilibyśmy sobie za mikrofonem niż Szpakowski z Juskowiakiem.
  Na świecie wszystko ma swój czas i miejsce. Dlatego tak uwielbiany i wspominany Jan Ciszewski, dziś byłby obiektem masowych kpin za swoje językowe potknięcia czy karkołomną grama- tykę. Tak samo Dariusz Szpakowski, nasz maestro piłkarskiej relacji, ze swoją wiedzą (a raczej jej brakiem), marnymi umiejętnościami komentowania tego, co faktycznie dzieje się na boisku i skłonnością do słownych plątanin, raczej nie zrobiłby kariery, gdyby dziś musiał zaczynać od zera. Bez sentymentu, który mu towarzyszy. Podczas Euro "Szpak" znów dał popis swoich umiejętności. Na przykład gola z Rosją strzelił według niego Łukasz Piszczek.

  Albo to natrętne powtarzanie tych samych banałów: "To jest ten moment! Andrzej (do Juskowiaka), czy to jest ten moment?" (w meczu Polska - Czechy Szpakowski zagajał w ten sposób w co drugiej akcji naszych). - Szpakowski faktycznie ma skłonność do spektakularnych lapsusów - potwierdza aktor Maciej Stuhr i piłkarski komentator amator. - Ale jego głos związany jest z tyloma wspomnieniami. Ten człowiek to niemal historia polskiego futbolu.

  Swoją historię podczas Euro na nowo pisze Tomasz Zimoch, komentator radiowy, który z niekontrolowanego słowotoku uczynił swój znak rozpoznawczy. "Jak to Grek. Jak to lamentuje, jak mu się nie udało zachęcić turystów do kupna w sklepiku. Jak to nie udały się połowy. Jak to nie udało się zatańczyć z uroczą turystką, która przybyła do Hersonissos" - wrzeszczał Zimoch w meczu otwarcia. Ile w tym spontaniczności, a ile reżyserii? - Czasem zdarza mi się nie pamiętać, co mówiłem w trakcie relacji - wyjaśnia Zimoch. - Gdy Joachim Halupczok zdobył kolarskie mistrzostwo świata, z radości wskoczyłem na stolik w loży prasowej. Później w to nie wierzyłem.

  Czasy się zmieniły, sport zyskał multimedialną oprawę, ale panowie komentatorzy nie przestali nas zaskakiwać. Na dodatek, my kibice zaczęliśmy być bardziej wymagający.

  Dzięki internetowi nasza wiedza sportowa stała się bogatsza, więc żaden sprawozdawca nie zaimponuje już nam informując, że "zawodnicy uzupełniają przy linii bocznej pierwiastki śladowe". - Przed laty, podczas przygotowań do meczu, opierałem się na własnym archiwum. Dziś wszystkie informacje i statystyki są na wyciągnięcie ręki. Kiedyś opieraliśmy się na obrazie z jednej kamery, dziś tych kamer przy boisku jest nawet i dwadzieścia. Komentatorzy mają więc łatwiej. Ale klopsy i tak się zdarzają. Cóż, ryzyko zawodowe - uśmiecha się Andrzej Zydorowicz, jedna z kultowych postaci w branży.

  Klopsy? Jak mawiał inny komentator z dawnych lat, Andrzej Janisz, są takie sytuacje, w których najlepsza jest "cisza kabla".

  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szpak the best

   k9 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 91

   Uważam że ludzie krytykujący Szpaka chyba nie rozumieją tego sportu. Ok zdarzają się mu pomyłki z nazwiskami piłkarzy czy złym wskazaniem strzelca bramki, faulu czy innego wydarzenia na boisku, ale...rozwiń całość

   Uważam że ludzie krytykujący Szpaka chyba nie rozumieją tego sportu. Ok zdarzają się mu pomyłki z nazwiskami piłkarzy czy złym wskazaniem strzelca bramki, faulu czy innego wydarzenia na boisku, ale błędów nie robi ten kto nic nie robi. Błędy językowe o których pisze tutaj autor powstają dlatego że Szpak chce skomentować wszystko co się dzieje i robi to bardzo szybko do tego używa skrótów myślowych, własnych uwag, spostrzeżeń, przekazywanych językiem szatni ale niestety jeżeli się je pokaże oderwane od kontekstu (konkretnej akcji na boisku) wygląda to śmiesznie i jak pisze autor "jak z filmów porno" ale komentarz sportowy to nie pisanie epopeji narodowej przez Mickiewicza tylko emocje sportowe, walka, pot i łzy które w czasie ułamka sekundy trzeba przekazać widzowi... osobiście uważam Szpaka (pomimo jego błędów) za najlepszego polskiego komentatora sportowego a te wychwalane młokosy z polsatu czy N-ki to poprostu nudziarze... zero absolutnie zero tępa i temperatury akcji, ich komentarz jest tak monotonny że bardziej nadawali by się do komentarzu szachów czy snookera, nie mówią nic z ciekawostek "wokół wydarzenia"... Szpak za to ma absolutnie najlepszą dykcję i "najszybszy" (najbardziej emocjonalny) komentarz ze wszystkich komentatorów sportowych jakich słyszałem w polskiej telewizji... i to właśnie się dla mnie liczy najbardziej, co mnie obchodzi że komentator pieknie potrafi ułożyć zdanie skoro nie potrafi przekazać emocji z boiska, to jest piłka, dynamiczna gra gdzie liczą sie emocje. Mecz z komentarzem Szpak jest bardziej emocjonujący i ciekawy niz dajmy na to takiego nudziarza Borka. Błędy popełnia każdy, Szpak również to normalne ale wole Szpaka z błędami ale za to z emocjami.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   ALE

   Mateusz Pakulski

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale zamknij morde i nie spinaj d...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tego bełkotu

   petr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 95 / 80

   nie idzie suchac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czechy-Portugalia

   CR7 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 118 / 117

   Wczoraj walną następujący tekst:
   "Do 72 minuty Portugalczycy zmagają się z niedokładnością albo brakiem precyzji".
   No toż to na zajęcia z logiki arystotelejskiej się nadaje.
   Przypomnę w 74...rozwiń całość

   Wczoraj walną następujący tekst:
   "Do 72 minuty Portugalczycy zmagają się z niedokładnością albo brakiem precyzji".
   No toż to na zajęcia z logiki arystotelejskiej się nadaje.
   Przypomnę w 74 minucie bramkę strzelił Ronaldo :))zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentatorzy z N-ki powinni komentować-to klasa światowa!!!!

   kibic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 115 / 109

   a Szpakowski ,Zimoch i inni walą takie dyrdymały, że trudno słuchać i pić piwo.Ale to wiemy od lat!!!!!!!!!!!Krztuszę się jak słyszę tych komentatorów i tylko powaga dla gazety nie pozwala, żeby...rozwiń całość

   a Szpakowski ,Zimoch i inni walą takie dyrdymały, że trudno słuchać i pić piwo.Ale to wiemy od lat!!!!!!!!!!!Krztuszę się jak słyszę tych komentatorów i tylko powaga dla gazety nie pozwala, żeby użyć słów powszechnie uważanych za niestosowne.
   Kpina.
   Szkoda ale każdy z N-sportu jest lepszy!!!!!!!!!!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama