Częstochowa musi się stać mocnym liderem

  Częstochowa musi się stać mocnym liderem

  Bartłomiej Romanek Współpr.: K. Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remont alei NMP to jedna z największych inwestycji w regionie

  Remont alei NMP to jedna z największych inwestycji w regionie ©janusz strzelczyk

  Częstochowa nie wywiązuje się z roli lidera subregionu, a co dopiero mówić o aspiracjach stolicy województwa - twierdzi Izabela Leszczyna, posłanka PO, a jej opinia wcale nie jest odosobniona. Dlatego w Częstochowie coraz częściej stawiane jest pytanie, jak skorzystać z potencjału subregionu północnego, a nie jak reaktywować województwo częstochowskie.
  Remont alei NMP to jedna z największych inwestycji w regionie

  Remont alei NMP to jedna z największych inwestycji w regionie ©janusz strzelczyk

  Przykładem dla Częstochowy ma być Bielsko-Biała. To mniejsze o kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasto z Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2007-2013 pozyskało 343 miliony złotych, a Częstochowa 370. Także pozostałe powiaty wchodzące w skład subregionu południowego biją w tym względzie powiaty z północy.

  Wytłumaczeniem nie może być tylko fakt, że powiaty cieszyński czy żywiecki mają większy potencjał i więcej mieszkańców.

  Jednak nawet odchodząc od liczb nietrudno zauważyć, że subregion północny rozwija się wolniej niż trzy pozostałe.

  Ten problem dostrzegają samorządowcy. - Uważam jednak, że nasze współdziałanie sprawdza się, ta szansa została wykorzystana, ale rola Częstochowy powinna być jednak zdecydowanie większa, to ona powinna bardziej starać się o inwestorów - twierdzi Henryk Kiepura, wicestarosta kłobucki.

  - Jest coraz więcej wspólnych tematów i dużo większa możliwość wykorzystywania środków dla subregionu - mówi pełen nadziei Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa.

  Władze miasta powołują się na ranking "Wspólnota", w którym brany był pod uwagę PKB na mieszkańca. Podregion częstochowski zajął 9. miejsce wśród 41 subregionów w kraju.

  - Ten wynik zdecydowanie ciągnie Częstochowa, która wywiązuje się znakomicie z roli lidera subregionu. Jeżeli chodzi o pozyskane środki unijne, jesteśmy jako miasto w ścisłej czołówce regionu - twierdzi natomiast Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.

  Nie jest źle?
  Statystycznie subregion północny nie wygląda źle. W przeliczeniu na jednego mieszkańca w tym subregionie pozyskano ze środków unijnych 1158 złotych. To co prawda mniej niż średnia wojewódzka (1209 zł), ale na tle innych subregionów, subregion północny nie wypada aż tak źle. Średnią zdecydowanie zawyża subregion południowy (1290 zł). Gorzej wypadają w tym zestawieniu subregiony zachodni (1086 zł) i centralny (1076 zł).


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   medalik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Żaden subregion północny, żeby jeszcze bardziej hanysowo kasę ciągło.Pani L. niech się nie wypowiada, co innego obiecywała, c o innego robi.Teraz to ma gdzieś Częstochowę.Subregion północny nic nie...rozwiń całość

   Żaden subregion północny, żeby jeszcze bardziej hanysowo kasę ciągło.Pani L. niech się nie wypowiada, co innego obiecywała, c o innego robi.Teraz to ma gdzieś Częstochowę.Subregion północny nic nie da póki jesteśmy w woj. Śląskim, a tam zależy im na upadku Cz-Wy.A pan redaktor jak zawsze ciśnie po Częstochowie nawet dobrego zdania pan nie napisze o naszym mieście,to jak mamy tworzyć wspólne województwo jak jesteśmy dla was ciężąrem.Na koniec popieram wpis kabzazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popieram! Wojewodztwo "śląskie" powinno zostać zlikwidowane.

   kabza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

   Częstochowa nie może być tylko chłopcem do bicia dla Katowic. Straty które powodują Katowice są ogromne. np. powstała kiedys Częstochowska Specjalna Strefa Ekonomiczna i kompletny brak...rozwiń całość

   Częstochowa nie może być tylko chłopcem do bicia dla Katowic. Straty które powodują Katowice są ogromne. np. powstała kiedys Częstochowska Specjalna Strefa Ekonomiczna i kompletny brak zainteresowania władz nowego województwa "śląskiego" spowodował totalną porażkę. A co stało się z Częstochowską Grupę Kapitałową? Wojewodztwo "śląskie" to tylko bękart nieudolnych reform rządów Jerzego Buzka.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama