Górnicy JSW chcą strajku! Wyniki referendum: 97 proc. ZA

  Górnicy JSW chcą strajku! Wyniki referendum: 97 proc. ZA

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Referendum strajkowe w JSW

  Referendum strajkowe w JSW ©ARC Dziennik Zachodni

  97 proc. biorących udział w referendum w JSW opowiedziało się za strajkiem. - Górnicy jasno wyrazili swoje zdanie, to powinno dać do myślenia prezesowi Zagórowskiemu. W najbliższych dniach zdecydujemy o formie akcji protestacyjnych - wyjaśnia Piotr Szereda, rzecznik związkowców, skupiających ponad 90 procent 23-tysięcznej załogi.
  Referendum strajkowe w JSW

  Referendum strajkowe w JSW ©ARC Dziennik Zachodni

  W referendum udział wzięło 14 tys. 144 górników, czyli 61,7 procent załogi. Za strajkiem opowiedziało się 97 procent głosujących.

  Przypomnijmy, powodem referendum strajkowego jest fiasko rozmów w ramach dwóch sporów zbiorowych rozpoczętych w JSW na początku roku.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Gorąca atmosfera w kopalniach JSW


  Pierwszy spór dotyczył uchwały zarządu spółki ustalającej nowe warunki płacowe dla pracowników zatrudnianych po 15 lutego 2012 roku, a drugi wzrostu zasadniczego wynagrodzenia o 7 procent. Zdaniem strony społecznej nowe umowy są niekorzystne dla młodych pracowników, a firmę, która osiągnęła zysk 2 mld złotych, stać na podwyżki rzędu 7 procent.

  - To, że część związkowców nie popiera protestu to dowód ich odpowiedzialności za przyszłość spółki i bezpieczeństwo miejsc pracy dla ponad 22 tysięcznej załogi. Naszym zdaniem część związkowców rozumie działania Zarządu w sprawach polityki wynagradzania, docenia efekty systemu premiowego - widoczne w postaci wyższego wynagrodzenia i zdaje sobie sprawę z konieczności rozsądnego i racjonalnego wydawania wspólnie wypracowanych środków. Dziś sytuacja spółki jest dobra, ale musimy mieć środki, aby kontynuować inwestycje, kluczowe dla dalszego rozwoju i dające miejsca pracy. Istotne dla spółki jest, że coraz większa liczba pracowników docenia to, że w warunkach coraz większej konkurencji ze strony zagranicznych producentów węgla i pogłębiającego się kryzysu gospodarczego na świecie, działania Zarządu dają poczucie bezpieczeństwa socjalnego pracownikom i pewność zatrudnienia - podkreśla Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW SA w specjalnym komunikacie.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama