Ważne
  90. rocznica objęcia Śląska przez Polskę: Uroczystości w...

  90. rocznica objęcia Śląska przez Polskę: Uroczystości w Katowicach [ZDJĘCIA]

  Zdjęcia: Arkadiusz Ławrywianiec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  90. rocznica objęcia Śląska przez Polskę: Uroczystości w Katowicach [ZDJĘCIA]
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Ułani z Niepołomic - grupa rekonstrukcji historycznej - przygotowują się do defilady w Katowicach w 90. rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Polskę.
  Szczęść Boże - w ten sposób prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął na Placu Sejmu Śląskiego uroczystości 90. rocznicy zjednoczenia części Górnego Śląska z Polską. - To wielki dzień dla Ślązaków i dla całej Polski - powiedział Bronisław Komorowski podczas piątkowych uroczystości 90. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Prezydent oddał hołd patriotom, którzy przyszłość regionu widzieli w granicach państwa polskiego.


  Komorowski wyraził też opinię, że dzięki śląskiemu klejnotowi Polska zyskała swoją szansę na nowoczesność, ale - jak dodał - ta szansa została przerwana przez wybuch wojny.

  Prezydent przypomniał, że przed laty nie wszyscy mieszkańcy Górnego Śląska chcieli przyłączenia tej ziemi do Polski, a ostre podziały dzieliły nie tylko gminy i miasta, a także śląskie familoki, a czasami śląskie rodziny.

  Komorowski zaapelował, by nie wracać do dawnych podziałów, a koncepcje autonomii uznał za anachroniczne. "Nie da się dwa razy wejść do tej samej płynącej wody. Nie da się i nie warto tego robić" - podkreślił.

  "Jak powietrza potrzebujemy wszyscy śląsko-polskiej solidarności" - powiedział prezydent i zwrócił się, by docenić dobro, jakie płynie z polskości Śląska. Swoje wystąpienie Komorowski zakończył kilkoma zdaniami w śląskiej gwarze.

  Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął na Placu Śląskim obchody


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (61)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1 miesiąc

   OLT Expres (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 32

   OLT Expres Polska Górom - tak kończy samorządność i wspaniałe pomysły polskich wielkich krętaczy.

   Śmieszne dzieci Polacy do końca zabawa i zabawki. tak wspaniałe tworzy swą siłę w dzisiejszej UE....rozwiń całość

   OLT Expres Polska Górom - tak kończy samorządność i wspaniałe pomysły polskich wielkich krętaczy.

   Śmieszne dzieci Polacy do końca zabawa i zabawki. tak wspaniałe tworzy swą siłę w dzisiejszej UE.
   Historia II RP była taka sama OLT Expres

   1 sierpnia - powstanie warszawskie było chwalebnym zrywem Polaków - tylko zapomnieli że inni Polacy mają to w d...ie - po wojnie mordując swoich powstańców wielkie AK przestało istnieć.
   Przecież w szeregach Polaków którzy mordowali członków AK, byli Polacy urodzeni przed 1939 rokiem, może ich sąsiedzi, a może rówieśnicy ze szkolnej ławy - tylko jeden został socjalistą czy komunistą a drugi prawicowcem czy konserwatystą. Polacy sami się pozabijają.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmieszne dzieci

   januszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 53

   Ułani" malowane dzieci" już zapomnieli jak ich onegdaj przewalcowały tygrysy i dalej biją pianę bohaterów jak to dzieci.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do śmieszne dzieci

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 41

   historia toś ty lizoł przez szyba...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieszmieszne, nie.

   wieluniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 63

   Mądralo, zapraszam na pole bitwy pod Mokrą. Tam twoi jechali wprost pod lufy tych ułanów i płonęli żywcem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiedz

   januszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 59

   Pod mokrą twoje "malowane dzieci" będą zwyciezać aż do obrzydzenia ale we wrześniu to mogli tylko przegrywać .
   Bo byli tylko śmiesznym skansenem dla pokrzepienia serc naiwnego motłochu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do odpowiedzi januszka

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 35

   Tyn śmieszny "skansen' rozpracowoł niymiecko 'enigma", o nich powiedzioł Churchill" jeszce nigdy tak wielu zawdzięczało tak nielicznym tak wiele", ta młoda Polska miała swój unikatowy samolot,...rozwiń całość

   Tyn śmieszny "skansen' rozpracowoł niymiecko 'enigma", o nich powiedzioł Churchill" jeszce nigdy tak wielu zawdzięczało tak nielicznym tak wiele", ta młoda Polska miała swój unikatowy samolot, broń... Tylko niy miała Hitlera, Gebelsa, Geringa, Hessa, SS, Gestapo.I bardzo dobrze . A Ty się śmiej...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiadam

   wieluniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 45

   januszku, dlaczego jesteś taki jadowity? To historia, ci ułani nie walczyli gorzej od innych. A co do "naiwnego motłochu", to był on raczej po twojej stronie barykady. To oni wybrali na przywódców...rozwiń całość

   januszku, dlaczego jesteś taki jadowity? To historia, ci ułani nie walczyli gorzej od innych. A co do "naiwnego motłochu", to był on raczej po twojej stronie barykady. To oni wybrali na przywódców państwa szaleńców i morderców. To oni ochoczo przyłączyli się do ich krwawego dzieła.
   Gdybym był podobny do ciebie, to stwierdziłbym, że zasłużyliście na swój los, ale...
   Widzisz, matki płakały po oby stronach, tylko ty o tym już zapomniałeś. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląskie Matki płaczą

   Rudolf. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 35

   To że oni walczyli po obu stronach to Ślązacy zawdzięczają Polakom i Niemcom oraz chciwym przedsiębiorcom z państw zachodnich. Matki płakały i płaczom do dzisiaj jak nie wiedzą co mają włożyć do...rozwiń całość

   To że oni walczyli po obu stronach to Ślązacy zawdzięczają Polakom i Niemcom oraz chciwym przedsiębiorcom z państw zachodnich. Matki płakały i płaczom do dzisiaj jak nie wiedzą co mają włożyć do garnka na dzisiejszym Śląsku. W telewizji gazetach i radiu tylko słyszymy że to my jesteśmy winni że na śląsku tak się dzieje. Dzisiejsi włodarze III RP, wbili pazury w region Śląski i miliony rurek wysysając co się da. A wierni III RP w 99% nawet nie zna historii Śląska, ale oni mają najwięcej do powiedzenia.
   Przypomina mi to dzieci w piaskownicy - gdzie jedno dziecko zabiera grabki drugiemu dziecku i nie daje sobie ich odebrać twierdząc że są jego.
   Takie czyny można zauważyć - dotkliwie w państwach rządzonych przez pozostałości komunistów lub samych Komunistów

   A jadowitość występuje pewnej grupy zwierząt które, osaczone nie widzą innej drogi do przeżycia. Historia pokazała dobitnie że niewolnictwo może przetrwać krótki okres, Utopijne myślenie ludzi jest debilne - przykład Amerykanie przywożąc swoich murzynów z afryki myśleli że pozostaną ich niewolnikami po wsze czasy, będą ich karmić dawać jałmużnę i tworzyć swoje chore wizje, ale historia pokazała że nadszedł czas kiedy niewolnicy murzyni podnieśli pięść nawet w 4-5 pokoleniu - tylko dlaczego zadają sobie pytanie ich ówcześni panowie , prawcież dałem im dach nad głową, dałem im jeść (no może jak psu - ale to się wytnie), nauczyłem ich czytać i pisać, przecież oni się tutaj w Ameryce urodzili to są amerykanami - a oni mi się tak odpłacają.

   Tak nasi dzisiejsi Władcy należy zmienić stosunek do Ślązaków, dziękujemy za wasze rządu , dziękujemy za wasz język nadszedł czas do odzyskania autonomii jaką podpisali w porozumieniu wasi dziadowie w 1920 z Górnym Śląskiem - i nie mówimy o zapisach przekręconych przez chciwe władze z II RP.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @januszek

   wnuk ułana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 53

   januszku, widać że swoja wiedzę czerpałeś z "Lotnej" Gdy w 39-tym ułani siekli po łbach twoich opów i onklów, to Tygrys nie miał jeszcze kółeczek, więc nie mógł nikogo walcować.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty wnuk ułana oni siekli

   kamyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 42

   tymi szabelkamiu ale kapuste z pola . wez i ochłoń .bo zaduzo się naoglądałes filmów kręcononych na potrzeby propagandy.jak było to kazdy wie z szabelkami chcieli tygrysom lufy trzaskać. niemcy w...rozwiń całość

   tymi szabelkamiu ale kapuste z pola . wez i ochłoń .bo zaduzo się naoglądałes filmów kręcononych na potrzeby propagandy.jak było to kazdy wie z szabelkami chcieli tygrysom lufy trzaskać. niemcy w tych czołgach to chyba zie smiechun srali pod siebiezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty kamyk, poczytaj historię...

   wnuk ułana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 42

   ...może wtedy nie bedziesz pisał takich bzdur?
   Mówi ci coś nazwa Krojanty? pewnie niewiele:)
   Każdy wie jak było? Ale niby kto? może ty? skąd czerpałeś wiedzę? Opa ci godoł, czy obejrzałeś z...rozwiń całość

   ...może wtedy nie bedziesz pisał takich bzdur?
   Mówi ci coś nazwa Krojanty? pewnie niewiele:)
   Każdy wie jak było? Ale niby kto? może ty? skąd czerpałeś wiedzę? Opa ci godoł, czy obejrzałeś z wypiekami tę hitlerowską szmirę pt"Kampfgeschwader Lützow"???
   Co do srania pod siebie, to myślę że twoi bohaterscy pancerniacy mieli lepsze powody żeby to robić. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   januszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 67

   Celowo użyłem określenia "tygrys"bo wtedy każdy wie o co chodzi. Ale ty wnuk ułana powinieneś wiedzieć że tego typu formacje już w wojnie 1914 roku były anachronizmem i w wrześniu to już było...rozwiń całość

   Celowo użyłem określenia "tygrys"bo wtedy każdy wie o co chodzi. Ale ty wnuk ułana powinieneś wiedzieć że tego typu formacje już w wojnie 1914 roku były anachronizmem i w wrześniu to już było bardziej operetkowe wojsko dlatego te boroki na konikach mogły co najwyżej siec ale koniczynka dla swoich rumaków jeśli ich prędzej nie wysiekła Luftwaffe. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz do komentarza itd...

   wnuk ułana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 65

   człowieku, jak już ci mówiłem, "Lotna" to tylko film. Kawaleria w 39 nie walczyła szablą! Tylko taki jak ty niedouczony ignorant może twierdzić, że to było operetkowe wojsko. Zadaj sobie odrobinę...rozwiń całość

   człowieku, jak już ci mówiłem, "Lotna" to tylko film. Kawaleria w 39 nie walczyła szablą! Tylko taki jak ty niedouczony ignorant może twierdzić, że to było operetkowe wojsko. Zadaj sobie odrobinę trudu i poczytaj o taktyce walki przedwojennej kawalerii.
   Ciekawe co powiedzieli by ci niemieccy pancerniacy, którzy musieli wiać ze swoich panzerów, po trafieniu z kawaleryjskiego Boforsa.
   Wbili ci do głowy obrazek szarżującego ułana na czołgi:) A ty geniuszu leciałbyś w ten sposób do ataku? Dlaczego odmawiasz im inteligencji? Tych kilka szarż, jakie wykonano, przeprowadzono na piesze oddziały Wermachtu i to z reguły z zaskoczenia.
   Kolejna ofiara hitlerowskiej propagandy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kriegsführung - jetzt und früher. Zero pojecia mos.

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 39

   Jesce jedno. Na Pierwszej Wojnie Swiatowyj niektorzi braty od Opow i Omow tys byli naturalnie... Na tyn tymat tys zech sie od nich duzo dowiedziol.
   Juz po pierwszej Wojnie, jedyn z nich pelniol...rozwiń całość

   Jesce jedno. Na Pierwszej Wojnie Swiatowyj niektorzi braty od Opow i Omow tys byli naturalnie... Na tyn tymat tys zech sie od nich duzo dowiedziol.
   Juz po pierwszej Wojnie, jedyn z nich pelniol slozba na Granicy Niymiecko-Polskiyj.
   Moj Opa miol 14 lot w tedy jak wybuchlo pierwsze "Powstaniy Slonskie" i dobrze wiedziol jak to sie dziolo, bo jego Bracia, a pozniej on tyz, walczyli przeciw tym Dziadom-Powstancoma Slonskimi (Zbrodniarzom!)... Opowiadol mi jak to te niby "Bohatery" Powstance Slonskie uciekali... yno sie za nimi kurzolo, choc bolo w tedy mokro.
   Opa mi opowiadol duzo na ten temat. Jeszcze zanim wybuchlo pierwsze powstanie slonskie, jeden z jego braci bol Grenzschutz Jäger. Pelniol sluzba na granicy Niemiecko-Polskiej naturalnie po Niemieckiej stronie, a powstancy czy Polacy, (wszystko jedno) ktorzy sie prawie formowali, zastrzelyli go. Jak by na to nie patrzec bola to agresja panstwa polskiego na niemieckim, a bolo takich zdarzen wiele.
   Zadejta sie pytanie, co by bolo jak by niebolo Powstan Slonskich to moze nie doszlo by do drugiej wojny swiatowej w takim przebiegu. W Mojej rodzinie nie bolo ani jednego Powstanca bo niby czymu, byli i som Deutsch, choc wszyscy byli i som Katholisch.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do feldwebel

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 44

   Jakżeś Deutsch to pisz po Deutsch a nie " wasserpolisch". Nie nauczyli cie te Omy i Opy? A potym pamiyntej, nie yno Wy Deutsche miyszkocie a Górnym Ślasku. Na moim terenie 80 % nyło za Polskom. I...rozwiń całość

   Jakżeś Deutsch to pisz po Deutsch a nie " wasserpolisch". Nie nauczyli cie te Omy i Opy? A potym pamiyntej, nie yno Wy Deutsche miyszkocie a Górnym Ślasku. Na moim terenie 80 % nyło za Polskom. I nie obrażej, bo Ciebie i Deutsche też nie obrażajom, a jak obrazajom to som tacy sami jak Ty yo z drugi stroy. Takich to wywiyźsć na bezludno wyspa i tam sie żercie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedz do "stad"

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 40

   Jak pisza na niymieckim Forum, to pisza po Niemiecku, jak cie to tak interesuje. Po jakymu ty piszesz? Napewno nie po Polsku.
   Ludzie, ktorzy piszom w tym Forum w wiekszosci rozumiom i piszom po...rozwiń całość

   Jak pisza na niymieckim Forum, to pisza po Niemiecku, jak cie to tak interesuje. Po jakymu ty piszesz? Napewno nie po Polsku.
   Ludzie, ktorzy piszom w tym Forum w wiekszosci rozumiom i piszom po Polsku czy "Wasserpolnisch", albo tak jak godajom. Jo nie pisza a, e, z kryskom na dole czy tez innych polskich Liter, bo niymom polskiyj Tastatury. Wszystko co sie pisze jest przez wszystkich zrozumiale.
   Juz niektorym odpisol zech w moim jezyku Ojczystym czyli po Niymiecku bo tak bardzo chchcieli albo mysleli, ze ludzie Narodowosci niymieckiej nie umiom po Niemiecku. Zesta som w bledzie.
   Wos czy tez wasych przodkow (tych co sami sie niewyniysli), polskich slonzokow, mieli wyczs jak tak bardzo za Polskom byli.
   Mnie glownie Vater po niymiecku nauczol a Großeltern tys. U mnie w domu nigdy po Polsku czy tys Wasserpolnisch niegodali. Dopiyro po drugiyj Wojnie Swiatowyj byli zmuszyni po Polsku sie nauczyc, a po Niymiecku godac bolo zabronione. Tak czy inacyj po Niymiecku godali i byli za to korani przez tych polskich idiotow... To wos cymboly powinno sie jesce z korac za wase zbrodnie.
   Ta wasa klamliwo historia, ktoro sie jeszcze uczy w szkolach niymo zodnych podstaw. Jako jest prowda to w wiekszosci Ludzi na tym Swiecie wiy. Cygonta sie dalyj samych siebie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kriegsführung - jetzt und früher. Zero pojecia mos.

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 42

   Takie bzdury to ty sie mozez tera pisac "wielki" potomku pseudobohaterow.
   Moj Opa i jego Braty byli i przisli z wojny; jedyn pod na wojnie jedyn bol vermisst.
   dwoch znich byli Offiziere Opa i...rozwiń całość

   Takie bzdury to ty sie mozez tera pisac "wielki" potomku pseudobohaterow.
   Moj Opa i jego Braty byli i przisli z wojny; jedyn pod na wojnie jedyn bol vermisst.
   dwoch znich byli Offiziere Opa i reszta braci Unterofiziere. Od drugiygo Opy (ze strony Mamy) podobnie i od Omow Braty tak samo. Zodyn znich niechwolol specjalnie tyj Wojny, ale od nich zech sie duzo dowiedziol z opowiadan i z pamiatkow, dokumentow ktore z wiekom interesom zech oglondol.
   Moj Opa dwa miesionce przed wybuchym drugiyj wojny swiatowyj stacjonowol pora kilometrow od polskiyj Granicy, na Kucobach.
   Do Warszawy przesli bez prawie jednego strzalu... , zdarzaly sie przypadki, kaj jakys ofermy probowali ich zatruc Wodom, abo siedzieli na drzewie i do nich strzylol ktos, okazalo sie, jak po zestrzeleniu tyj osoby z tego Drzewa, ze to bola jakos Baba. Pytom sie, kaj te polskiy Chopy byli? Swojy Baby posylali, a sami mieli gacie sesrane ze strachu!!! W samyj Warszawie to juz bolo inaczyj,ale rozdwa sie z nimi poradziyli. Pozniyj to juz bol przeciepniynty na Front Zachodni. Z Mojyj Familie byli na wszystkich Frontach i oni mieli wiyncyj pojyncio o Wojnie jak ty Lebrze Wnuku Ulana i tak samo te twojy Dziady.
   Jo som mom tys pojyncie o Wojnie, ale o dzisiyjsyj...
   Z Tymi Panzer'oma Januszek, Kamyk majom völlig Recht.
   Wojny Poloki niewygrali, ale Alianty i Russe.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do feldwebla

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 56

   A jaki jeszce wojsko było po stronie aliantów? Nie było Armii Polskiej i po jednej i po drugiej stronie? A jeszcze przypomna Enigma. Monte Casino..., bitwa o Anglai, Londy Dywizjio 303.A był...rozwiń całość

   A jaki jeszce wojsko było po stronie aliantów? Nie było Armii Polskiej i po jednej i po drugiej stronie? A jeszcze przypomna Enigma. Monte Casino..., bitwa o Anglai, Londy Dywizjio 303.A był przeciwko Niymcom i były ich sprzymierzeniec, aliant Ruski. Przedtym przyjaciel...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polscy "Zolnierze" co ich na Palcach szlo policzyc, dreptipiynty u boku Aliantow...

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 26

   Alianckie wojska byli to glownie Wielko Brytania, USA, Francja, ZSSR, a Polska to bolo Pionte kolo u Wozu. Te wase osiagniecia wojynne to w wiekszosci jest wasym wymyslym, marne Poloki. Mordowac...rozwiń całość

   Alianckie wojska byli to glownie Wielko Brytania, USA, Francja, ZSSR, a Polska to bolo Pionte kolo u Wozu. Te wase osiagniecia wojynne to w wiekszosci jest wasym wymyslym, marne Poloki. Mordowac ludnosc cywilno yno Polacy potrafili. Zaliczota sie do tych nojwiynkszych zbrodniarzi wojynnych. Darymno Polska , aze po dzisiej.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   The war is the disaster for all- ale nie wszyscy o tym pamiętają.

   wnuk ułana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 37

   I znowu ta sama teutońska buta. Widzisz, feldweblu, moi dwaj dziadkowie (opy) nigdy nie mieli nic wspólnego ze Śląskiem. Żyli sobie spokojnie, po drugiej stronie Prosny. Nie brali udziału w żadnych...rozwiń całość

   I znowu ta sama teutońska buta. Widzisz, feldweblu, moi dwaj dziadkowie (opy) nigdy nie mieli nic wspólnego ze Śląskiem. Żyli sobie spokojnie, po drugiej stronie Prosny. Nie brali udziału w żadnych powstaniach, a za granicę jeździli tylko do pracy (Francja, Belgia).
   Co do opowiadań twoich ojców, to nie zabieram głosu- to wasza historia. Zabieram głos w sprawach, o których mam jakąś wiedzę.
   Jeden z dziadków był kawalerzystą, drugi łącznościowcem. Obaj brali udział w wojnie obronnej od początku do końca i obaj mówili to samo: niemieccy żołnierze wierzyli tylko w swoją przewagę techniczną. Tam gdzie musieli stanąć twarzą w twarz z Polakami, z reguły ustępowali. Potem odzywała się ich artyleria, nadlatywały samoloty i zrzucały bomby tak długo, aż nie pozostała żywa dusza.
   Wiele mówi przykład Wielunia, tam sztukasy zrównały z ziemią pół miasta w tym szpital z chorymi. Jednym z pilotów był wychowanek miejscowego gimnazjum... Potem przyszedł czas na Widawę, którą twoi wkraczający rodacy puścili z dymem, bo mieszkało w niej dużo Żydów.
   Pytasz się gdzie byli mężczyźni? A gdzie była w ogóle ludność cywilna? Tego ci Feldweblu żaden opa nie powiedział? Ludzie pakowali dobytek i uchodzili przed rycerskim Wermachtem.
   "Zesrane gacie"- ma każdy, kto widzi śmierć, bez względu na to, czy jest to polski rolnik w lesie pod Widawą w 39', czy pacjent wieluńskiego szpitala przygnieciony gruzem, czy też niemiecki bauer, wraz z rodziną na lodzie zalewu wiślanego w 45'.
   Nie drwij z nieszczęścia ludzi, bo to ci szacunku nie przysporzy.
   Kamyk i Januszek nie mają podstawowej wiedzy historycznej, zarzucają innym podatność na propagandę, a sami są jej ofiarami.
   Co do ciebie, to nie znam cię, ty nie znasz mnie, a pomimo to rzucasz obelgami pod moim adresem, zarzucasz mi brak wiedzy itp.
   Gdyby chodziło tylko o mnie, to pal sześć, ale nie masz prawa, tępa brecho, lżyć pamięci moich przodków. Nie byli żadnymi dziadami, jak ich nazywasz.
   Może nie zauważyłeś, ale z mojej strony nie padł pod adresem twoich fatrów ani jedno słowo krytyki. Zdziwiony?
   Wiem że i twoi, i moi mieli w życiu lepsze rzeczy do roboty, niż wzajemnie strzelać do siebie, dlatego spuść trochę powietrza.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wnuku Ulana...

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 40

   Niymiolch i niymom zamiaru kogos obrazac. Dla mnie Dziadek czy tam Dziad to na jedno wychodzi. U nos sie nazywo Opa, albo Großvater. Jak zech tym cie obraziol, to przepraszam!
   Niewiym kaj twoi...rozwiń całość

   Niymiolch i niymom zamiaru kogos obrazac. Dla mnie Dziadek czy tam Dziad to na jedno wychodzi. U nos sie nazywo Opa, albo Großvater. Jak zech tym cie obraziol, to przepraszam!
   Niewiym kaj twoi przodkowie jejzdziyli do roboty za granica, tyla ze Wschodni rejon Francji np. Elsass, czy Belgi nalezaly do Niemiec.
   ta Polsko historia jest klamliwo.
   Nie godej takich gupot jakie to te cale polskie wojsko bolo dobre. Faktym jest to, ze Ulany jezdziyli Konno walczyli Szabloma i Lanzoma.
   Poraset TK/TKS(7TP) tam mieli, ta Kawaleria. Faktym jest tys to, ze te Ulany jak sie rozpyndziyli na tyh Koniach to sie bolo im ciynsko zatrzymac i w parzyli na tyh Koniach w jedyn Panzerdivision. Jedyn Brat od Opy bol Kommandeur w jednym ztych Panzer'ow (Panzer 4)
   W skali calego Panstwa Polskiygo, Polacy niewiedzieli jak Panzer wyglondo. Ktos im powiedziol ze te Panzry(Czolgi) som z Papioru.
   Polskiy Wojsko bolo przestarzale. Niemce jak na tamte czasy byli bardzo dobrze wyszkoleni i byli Hochmodern. Przez to, Polska przesli bardzo wartko.
   Moi Opy i ich Braty etc. stanyli nie roz, nie dwa Twarza w Twarz tak jak ty to godos z Polakami, Rosjanami, Francuzami, z Anglikami(W Afryce) i wysli dziynki Bogu calo i zdrowo, choc byli nieroz Ranni. Dwuch z nich Poleglo na wojnie... jedyn zostol jesce przed wojnom na Granicy Niemiecko-Polskiej zamordowany.
   Jak dobrze wojsko niemieckiy bolo wyszkolone to zech sie dowiedziol od moich Przodkow i w BW uczyli my sie histori swojygo wojska miyndzy innymi widziol zech Archiwalne Filmy- zodno Propaganda.
   Jedyn z Braci Opy powiedziol (Opa i Vater mi godali) my tyj Wojny nie wygromy, jak tyn Hitler tak dalyj z tymi Ludzmi bydzie postympowol np. Konzentrationslager'y. Hitler i jego niektorzi Ludzie wydowal tys gupiy bezsensowne rozkazy, a mieli niekiedy nieodpowiednio taktyka.
   Co do tych "zesranych gaci". Na Granicy Ludnosc cywilno(Polsko) za Kucoboma (Halden) piyrwszo wioska to boly chyba Stany. Niestawiali zodnego oporu, nawet ich serdecznie witali i nic sie tym cywilom nie stalo. Zodnego Zolnierza polskiygo nie trefiyli, az 15 kilometrow przed Czestochowom. Jakiys baby podtruli ich zatrutom Wodom a 10 Kilometow dalyj strzylaly do nich z Drzewa jakiys inne Baby. Drugo Formacja ktoro sla za nimi bol Brat Opy i godol jakiy to Poloki byli wielkiy bohatery. Chopy polskiy Lozarci po Chlywach, Chalpach- wszystko jedno bo prawie tak samo to wyglondalo, lezeli.
   W Czestochowie trefiyli na leki opor.
   Jak Poloki, Ludnosc Zydowsko mordowali, co Niemcy z tym nic wspolnego nie mieli, to zes jesce nikaj nieprzeczytol?!
   Albo jak robiyli zamachy, mordowali... na terytorium Niymiec przed Wojnom, a wczasie wojny choc wiedzieli albo i nie, ze nie majom Chance, atakowali niemieckie oddzialy wojsk, ktorzi sli na Wschod!!! Nawet dzieci posylali, zeby zabijali Zolnierzy niemieckich.
   Ty tak niby historia dobrze znos? Czytol zes np. „Bromberger Blutsonntag“(" Krwawo Niedziela in Bromberg"), Polnische Konzentrationslager und Verbrechen an Deutschen- "Zgoda. Eine Station auf dem schlesischen Leidensweg"i wiele innych Dokumentow o zbrodniach polskich na Ludnosci niemieckiej w Latach 1919-1949.
   Nierob sie takom biydnom owcom takze wielu innych Polakow.
   Polacy zbrodnie czynili przed, w czasie i po wojnie.
   W kozdym narodzie som rozni ludzie.
   Jo zech jest z rocznika 1975, a jak zech w Polsce zol, to zech roznych ludzi poznol dobrych i zlych. Ile jest takich co wypominajom Niemcom zbrodnie wojenne, a o polskich zbrodniach nic niewiedzom, abo niechcom wiedziec.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kriegsführung - jetzt und früher. Zero pojecia mos. Dopowiedzyniy

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 49

   Kiedys te Kucoby nazywaly sie Halden.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowe lepsze od starego

   odoaker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 47

   Jasne po co wracać do starej Autonomii skoro można utworzyć coś nowego bardziej niezależnego już bez Grażyńskich i jemu podobnych .
   Prezydent to ma łeb nie od parady.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pan K. powiedział ze towielki dzien dla śląska i polski

   haberflok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 50

   panie K. to jest najsmutniejszy dzień w dziejach górnego śląska. zostalismy wchłonieni do kraju z którym nam nie podrodze nas nic nie łączy a dzieli prawie wszystko. wielki dzień to będzie wtedy...rozwiń całość

   panie K. to jest najsmutniejszy dzień w dziejach górnego śląska. zostalismy wchłonieni do kraju z którym nam nie podrodze nas nic nie łączy a dzieli prawie wszystko. wielki dzień to będzie wtedy kiedy górny śląsk powróci do swoich granic historycznych i geograficznych a w metryce urodzenia będzie pisać narodowość ŚLĄSKAzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   opcja niemiecka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 44

   Oberschlesier(zakamuflowana opcja niemiecka) - hahahha hanysy to co w innym kraju zyja tez krus wykorzystuja


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Agrarwirtschaft

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 52

   nie slyszalem o tym zeby hanysy kupowaly i uprawialy ziemie na Zachodzie,
   Natomiast slyszalem o glodzie ziemi tamtejszych rolników kupujących ziemie w Polsce (np Holendrzy na Pomorzy Zachodnim)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakamuflowana mniejszosc niemiecka

   anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 58

   "Die Wehrmacht rückt ein Oberschlesier (gość), 22.06.12, 13:58:08

   Moze po uroczystościach zainscenizują od razu ekspresową ucieczkę w stronę mostu na czeremoszu z 1939?
   Chętnie obejrzę!...rozwiń całość

   "Die Wehrmacht rückt ein Oberschlesier (gość), 22.06.12, 13:58:08

   Moze po uroczystościach zainscenizują od razu ekspresową ucieczkę w stronę mostu na czeremoszu z 1939?
   Chętnie obejrzę! Przeciez to bedzie ten sam kierunek!" Kaczor miał racje o was ZAKAMUFLOWANA OPCJA NIEMIECKA Z CIEBIE WIESNIAKUzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bauernstand

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 63

   Wiesniak to polskie cześto używane określenie na osoby utrzymujące się z działalności rolniczej.
   Chetnie bym kupił jakis kawałek ziemi, ale mi w przeciwienstwie do Polaków wstyd by bylo...rozwiń całość

   Wiesniak to polskie cześto używane określenie na osoby utrzymujące się z działalności rolniczej.
   Chetnie bym kupił jakis kawałek ziemi, ale mi w przeciwienstwie do Polaków wstyd by bylo pasożytować na KRUS (placąc kilkakrotnie niższą skladke emerytalną)- u was to powszechne oszustwozwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Baueria

   Wieluniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 63

   ależ dlaczego miałbyś się ograniczać? Skoro cię stać, to płać składkę na "europejskim" poziomie:) Zero wstydu. skioro jesteśmy wszyscy w ojropie, to może polski rolnik powinien dostawać dopłaty na...rozwiń całość

   ależ dlaczego miałbyś się ograniczać? Skoro cię stać, to płać składkę na "europejskim" poziomie:) Zero wstydu. skioro jesteśmy wszyscy w ojropie, to może polski rolnik powinien dostawać dopłaty na tym samym poziomie, co np. niemiecki? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ano tak

   Nic dodać nic ująć (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 49

   Cytat:"Jak powietrza potrzebujemy wszyscy śląsko-polskiej solidarności"!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obchody... czego?

   Tarnowitzer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 58

   Pan Prezydent po raz kolejny się popisał swoją polską ignorancja i brakiem wiedzy na temat Śląska, nie chciało mu się nawet przeczytać streszczenia statutu organicznego woj. śląskiego i chrzanił o...rozwiń całość

   Pan Prezydent po raz kolejny się popisał swoją polską ignorancja i brakiem wiedzy na temat Śląska, nie chciało mu się nawet przeczytać streszczenia statutu organicznego woj. śląskiego i chrzanił o anachronicznej autonomii, a na koniec rozwalił mnie lizus Buzek, który na koniec leciał całować prezydenckie rączki, a zapomniał, że jego dziad był współautorem ustawy o autonomii.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna impreza "imperialna" w G.Slaskiej Kolonii

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 52

   bezczelnosc wobec narodu slaskiego.
   Normalna okupacja od 90 lat,
   a dla Slaszakow do dzis:
   - ani uznania narodu
   - ani uznania jezyka
   - ani zwolnienie z klauzili wyborczej, ktore maja...rozwiń całość

   bezczelnosc wobec narodu slaskiego.
   Normalna okupacja od 90 lat,
   a dla Slaszakow do dzis:
   - ani uznania narodu
   - ani uznania jezyka
   - ani zwolnienie z klauzili wyborczej, ktore maja mniejszosci narodowe
   - zniszczone srodowisko naturalne
   - brudne i sypiace sie miasta i infrastruktura
   - upadek znaczenia gospodarczego

   Po Niemcach zostaly przynajmniej dobre wspomnienia:
   - porzadek
   - dobrobyt
   - solidnosc i uczciwosc
   - i stare pocztowki z pieknych miast Oberschlesienzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ha ha ha

   Miki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 63

   no i oczywiście po Niemcach zostały jeszcze puste więzienia, w których nie więziono ani Polaków ani Ślązaków, których nie gliotynowano, ani nie wysyłano do obozów koncentracyjnych, ani nie rzucano...rozwiń całość

   no i oczywiście po Niemcach zostały jeszcze puste więzienia, w których nie więziono ani Polaków ani Ślązaków, których nie gliotynowano, ani nie wysyłano do obozów koncentracyjnych, ani nie rzucano jako mięso armatnie pod Paryż...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kurz gesagt: pol. SCHEIßE

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 72

   .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama