Ważne
  Euro 2012: Mecze mamy lepsze, ale co z tego wyniknie?

  Euro 2012: Mecze mamy lepsze, ale co z tego wyniknie?

  Rafał Musioł, Kijów

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na Ukrainie panuje zgoda co do jednego: ćwierćfinały w Doniecku (sobota, Francja - Hiszpania) i w Kijowie (niedziela, Anglia - Włochy) zapowiadają się znacznie ciekawiej niż starcia 1/8 w Gdańsku i w Warszawie. Nasz współorganizator turnieju nie ukrywa jednak obaw, że nie znajdzie to przełożenia na ilość kibiców. Władze Ukrainy już dyskretnie przyznają, że w sumie na turniej przyjedzie mniej fanów niż oczekiwano (wicepremier Borys Kołesnikow zapowiadał przybycie od 800 tys. do 1,2 mln - przyp. red.).
  - Na finale w centrum Kijowa spodziewamy się 200 000 kibiców - stwierdził wiceprzewodniczący kijowskiej administracji państwowej Oleksandr Mazurczak.

  Wcześniej mówiono jednak o pół milionie...

  Według nieoficjalnych szacunków, weekendowe ćwierćfinały przyciągną na Ukrainę około 90 000 osób. Większość z nich dotrze do stolicy, gdzie zagrają Wyspiarze dysponujący obecnie największą armią wiernych fanów spośród wszystkich ukraińskich ćwierćfinalistów.
  Problem może mieć natomiast Donieck - Francuzi i Hiszpanie są na razie niemal niewidoczni, w dodatku stolica Donbasu ma z Kijowem dość kiepskie połączenia. Jedyny pociąg IC jest od dawna zarezerwowany, pozostałe, a jest ich i tak niewiele, jadą ponaddwukrotnie dłużej, a więc około 15 godzin, w dodatku w porach zmuszających do skorzystania na miejscu z noclegu. A te są horrendalnie drogie, nawet jak na standardy ukraińskiego Euro. Wczoraj na Booking.com najtańszy nocleg w trzygwiazdkowym hotelu w centrum miasta kosztował w półfinałową noc 7000 zł.

  Wszystko wskazuje na to, że także w Kijowie ceny hoteli pójdą znów w górę. Ich właściciele zdali sobie sprawę, że fala turystów pojawi się tylko na jedną, dwie noce, dłuższe rezerwacje są rzadsze. Widać to zwłaszcza obecnie, gdy Kijów opuściły tysiące Szwedów, a ich miejsc nie zajęli jeszcze Wyspiarze.

  - Czuję się jak kurczak: na każdym kroku chcą mnie oskubać, bo wiedzą, że mają na to mało czasu - pół żartem, pół serio mówił wczoraj, szukając noclegów, Krzysztof z Krakowa.

  WSZYSTKO O EURO 2012 NA DZIENNIKZACHODNI.PL W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM

  Ukrainie nie pomogła jej reprezentacja - efekt odpadnięcia daje o sobie znać. Nawet w telewizyjnych serwisach wieści z Euro zaczęły zajmować wyraźnie mniej czasu niż dotychczas. Sborna i tak ma jednak szczęście, bo jej koszulki, choć coraz tańsze (już niespełna 150 zł), wciąż można bez problemów kupić, natomiast w oficjalnym sklepie mistrzostw, mieszczącym się pod kolumną Berehynii w kijowskiej fanzonie, nie ma już trykotów biało-czerwonych. - Eeeee, chyba czekamy właśnie na dostawę, bo ostatni sprzedaliśmy dzień wcześniej - tłumaczył bez przekonania zakłopotany sprzedawca.

  Większość miejscowych mediów dość lakonicznie poinformowała o zakończeniu kariery przez Andrijów - Szewczenkę i Woronina - oraz pozostaniu na stanowisku selekcjonera Olega Błochina. Za to stacja "Futboł" wczoraj rano wyemitowała dokumentalny film poświęcony Euro 2008, w którym jedną z głównych ról odgrywał Howard Webb. Anglika pokazywano nie tylko w akcji, m.in. podczas meczu Polska - Austria, ale i od strony prywatnej, np. kamera towarzyszyła jego ojcu w czasie oglądania spotkań. O wtorkowych decyzjach Węgra Wiktora Kassaia pamiętały już tylko brukowce, dające jego zdjęcie z podpisem "Oto ślepiec".


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama