Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Śląsk, czyli 90. rocznica zjednoczenia [WIDEO i ZDJĘCIA]

Teresa Semik
Uroczystości 90. rocznicy zjednoczenia części Górnego Śląska z Polską na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach 22 czerwca 2012 r.
Uroczystości 90. rocznicy zjednoczenia części Górnego Śląska z Polską na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach 22 czerwca 2012 r. Arkadiusz Ławrywianiec
Uroczystą sesją Sejmiku Wojewódzkiego Śląskiego rozpoczęły się wczorajsze obchody w Katowicach 90 lat polskiego Śląska. Wzięli w nich udział prezydent RP Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk. Wspominano czyny powstańców śląskich oraz ich trudne wybory bycia w Polsce. 20 czerwca 1922 roku dokonał się przecież podział historycznego Górnego Śląska, który był dla wielu aktem bolesnym. 170 tys. mieszkańców musiało zmienić miejsce zamieszkania, przenosząc się na polską bądź niemiecką stronę.

- Tak jak w życiu, czasami przez ból idziemy ku lepszej przyszłości - mówił prezydent Komorowski.

Początek obrad sejmiku ogłosił przewodniczący Andrzej Gościński historyczną laską marszałkowską Konstantego Wolnego, który był pierwszym marszałkiem historycznego Sejmu Śląskiego. Wspominano m.in. Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania i Józefa Rymera, pierwszego wojewodę śląskiego.

Była uchwała sejmiku: radni wyrazili w niej wdzięczność "ludowi śląskiemu, który mimo burzliwej historii zachował swoją tradycję". Szczególny szacunek oddali powstańcom, dzięki którym Polsce przyznana została najbardziej uprzemysłowiona część spornego terytorium.

Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, apelował: - Współpracujmy wszyscy, ponad podziałami, nad odnowieniem oblicza tej ziemi, Śląska.

Europoseł Jerzy Buzek przywoływał najważniejsze dziś hasło europejskie: "jedność w różnorodności", bo ono nadzwyczajnie pasuje do tych rozważań.

Premier Donald Tusk złożył kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Na pytanie DZ, w jaki sposób Polska może zrekompensować Ślązakom poczucie krzywdy, Tusk odpowiedział:

- Śląsk jest tym miejscem, gdzie widać przewagę cywilizacyjną, a równocześnie jest miejscem, które przez długie lata było eksploatowane, często ponad miarę. Na poczuciu krzywdy nie budowałbym tożsamości nowoczesnego Ślązaka. Na Śląsk patrzę jak na wielką nadzieję Polski. Ślązacy patrzą tak samo. Trzeba wreszcie uczciwie zrównoważyć to, co Śląsk daje i to, do czego ma prawo. Ta debata musi się toczyć nieustannie i władza centralna powinna być na nią wrażliwa. Może nie na każdy głos, bo nie każdy jest mądry, ale Ślązacy mają prawo do tego, żeby żyć w ojczyźnie, która daje poczucie sprawiedliwości - stwierdził premier.

W Katowicach można było też zobaczyć inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 r. Widowisko przygotowali aktorzy z Teatru Śląskiego oraz ułani z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic. W postać Petroneli Golasiowej, która powitała wojsko chlebem i solą, wcieliła się Bogumiła Murzyńska.

- Czułam się spadkobierczynią jej emocji - mówi aktorka. - Padło dzisiaj zdanie, że jak Golasiowa mówiła, to z serca, i zrobiła wrażenie na słuchaczach.
Współpraca: Martyna Dyszka


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!