Historia Śląska wg Komorowskiego, Tuska, Matusiewicza,...

  Historia Śląska wg Komorowskiego, Tuska, Matusiewicza, Skworca [SKOMENTUJ]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bronisław Komorowski, prezydent RP:O powrocie Śląska do Polski: "Wielu Ślązaków za ten śląsko-polski sen, za polsko-śląskie marzenie zapłaciło
  1/6
  przejdź do galerii

  Bronisław Komorowski, prezydent RP:

  O powrocie Śląska do Polski: "Wielu Ślązaków za ten śląsko-polski sen, za polsko-śląskie marzenie zapłaciło życiem, zapłaciło walką w trzech kolejnych powstaniach śląskich".
  O konfliktach: "Przed laty nie wszyscy mieszkańcy Górnego Śląska chcieli przyłączenia tej ziemi do Polski, byli też Ślązacy, którzy czuli się Niemcami, a ostre podziały dzieliły nie tylko gminy i miasta, ale także śląskie familoki, a czasami nawet poszczególne śląskie rodziny. O tym pamiętamy, ale czcimy pamięć tych, którzy swą krwią przelaną w powstaniach śląskich mocno, na wieki, złączyli tę zmienię z polską macierzą". "Jednocześnie z przyznaniem części Śląska Polsce - zauważył - dokonał się podział historycznego obszaru Górnego Śląskiego, co było dla wielu ludzi bolesne, a wiele rodzin musiało zmienić swoje miejsce zamieszkania. Tak jest w życiu - czasami przez ból idziemy ku lepszej przyszłości".
  O roli Śląska w Polsce: "Po przyłączeniu do Polski Górny Śląsk stał się prawdziwą perłą w koronie Rzeczpospolitej, która zyskała szansę na nowoczesność i silne państwo, przerwaną jednak po wybuchu wojny. (...) Bez śląskiego przemysłu, bez naturalnych skarbów, bez pracowitości i talentu Ślązaków Rzeczpospolita w moim przekonaniu wegetowałaby jako zacofane rolnicze obrzeże nowoczesnej międzywojennej Europy" jednocześnie z przyznaniem części Śląska Polsce - zauważył - dokonał się podział historycznego obszaru Górnego Śląskiego, co było dla wielu ludzi bolesne, a wiele rodzin musiało zmienić swoje miejsce zamieszkania. "Tak jest w życiu - czasami przez ból idziemy ku lepszej przyszłości".
  O niesprawiedliwości i Wojciechu Korfantym: "Trzeba też uczciwie powiedzieć, że za śląską ofiarę krwi i późniejszą pracowitość mieszkańców tej ziemi nie zawsze odpłacano dobrą monetą. Zwłaszcza po roku 1926 r. polsko-śląskie relacje zostały wciągnięte w tryby "polskiej partyjnej polityki". W tym kontekście przypomniał losy Wojciecha Korfantego, który za czasów sanacji trafił do więzienia.
  O krzywdach: "Prawdziwy dramat - mówił Komorowski - przyniosła tej ziemi II wojna światowa i niemiecka okupacja, szczególnie tępieni byli wówczas powstańcy śląscy; wielu Ślązaków było wcielanych do niemieckiej armii i zmuszanych do walki za obcą sprawę. Wiele krzywd spotkało Ślązaków także ze strony komunistycznej władzy. Wiele z nich nie zyskało nawet moralnego zadośćuczynienia, co musi boleć, co bardzo boli pokrzywdzonych i ich rodziny".
  O autonomii: Komorowski zaapelował, by dziś nie wracać do dawnych podziałów. Pojawiające się koncepcje autonomii uznał za anachroniczne, wskazując na konieczność pogłębienia samorządności, z uwzględnieniem obszarów tak zurbanizowanych, jak Śląsk. "Nie da się dwa razy wejść do tej samej płynącej wody. Nie da się i nie warto tego próbować".
  O stanie wojennym: "Jak powietrza potrzebujemy wszyscy śląsko-polskiej solidarności. Tej samej solidarności, którą tak bardzo cenią sobie ludzie całego naszego pokolenia - pokolenia ludzi Solidarności" - powiedział prezydent, wspominając wkład mieszkańców Śląska w odzyskanie niepodległości, w tym górników z kopalń "Wujek" i "Piast".
  O metropolii: Od wielu lat jestem zwolennikiem "ustroju metropolitalnego". Może on "dobrze służyć" nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi. Może nie warto nazywać tych projektów metropolitalnymi - to mogą być projekty aglomeracyjne. (…) Jestem przekonany, że pogłębienie samorządności - także z uwzględnieniem obszarów tak wysoko zurbanizowanych, jak Śląsk - może być dla Śląska niesłychanie korzystne, a nie właśnie jakieś pomysły trochę z lamusa historii wyciągane. (…) Trzeba iść do przodu, tzn. szukać optymalnych rozwiązań w obszarze ustroju samorządowego".
  O języku śląskim: "Senator Maria Pańczyk-Pozdziej jest dla mnie autorytetem końcowym w tym zakresie. Szanuję i podzielam jej poglądy, więc uważam, że nie ma co wymyślać języka śląskiego, tylko trzeba zadbać dobrze o gwary śląskie. (…) Sam pomysł, by budować język poprzez ustawy wydaje się być czymś dziwnym. Język albo jest, albo go nie ma - od ustawy nic nie przybędzie"

  CZYTAJ WIĘCEJ
  Komorowski: Wieczna chwała bohaterom walk o polskość Śląska, ale nie zapominajmy, że część Ślązaków czuła się Niemcami

  Podczas uroczystości 90. rocznicy powrotu Śląska do Polski padło z ust polityków wiele słów. Co sądzisz o ich wypowiedziach? Co sądzisz o ich znajomości historii Śląska? KLIKNIJ W MINIATURKĘ, NAJEDŹ NA SZARY PASEK ZDJĘCIA I CZYTAJ WYPOWIEDŹ

  Politycy o Śląsku. Przeczytaj i skomentuj  Donald Tusk, premier RP:
  • O Śląsku: "Śląsk to miejsce, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z energią, która płynie nie tylko z węgla, historycznego bogactwa, ale też z ludzi. To też miejsce, które przez długie lata było eksploatowane, czasami ponad miarę. Trzeba równoważyć to, co Śląsk daje i do czego ma prawo. Ta debata musi się toczyć nieustannie i władza centralna powinna być na nią wrażliwa. Może nie na każdy głos, bo nie każdy jest mądry, ale Ślązacy mają prawo do tego, żeby żyć w ojczyźnie, która daje poczucie sprawiedliwości.
  • O poczuciu krzywdy: "Na poczuciu krzywdy nie budowałbym tożsamości nowoczesnego Ślązaka. Na Śląsk patrzę jak na wielką nadzieję Polski. Ślązacy patrzą tak samo".
  • O przyszłości: Ślązacy w "swojej masie czują się w najlepszym tego słowa znaczeniu awangardą Polski, tym, co wprowadza Polskę w XXI wiek".


  CZYTAJ WIĘCEJ
  Tusk: Na Śląsk patrzę jako na wielką nadzieję

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mordowali nos a teraz kity cisnom.

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   Czamu pan (specjalniez małe litery) pryzydynt niy powiy jak bardzo przepraszo Ślonzokow za to że po wojnie Poloki uznowali nos za Niymcow i mordowali w obozach jak pryndzy Niymce uznowoli nos za...rozwiń całość

   Czamu pan (specjalniez małe litery) pryzydynt niy powiy jak bardzo przepraszo Ślonzokow za to że po wojnie Poloki uznowali nos za Niymcow i mordowali w obozach jak pryndzy Niymce uznowoli nos za Polokow i tyż mordowali.Czamu tego niy pado.Polska chciała od niymcow co by przeprosiyli i wałkowali to przez lata tak samo jak Rusow wałkujom o Smolyńsk.Nie wygodne panie prezydyncie co? Tyn rzond i tyn prezydynt to je nojwiynkszo omyłka tego chorego państwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mo recht

   Starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 46

   " Tak jest w życiu - czasami przez ból idziemy ku lepszej przyszłości".
   B. Komorowski

   Mo recht chop. Czas iść ku lepsze prziszłości, bez goroli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nuda

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 43

   niczego pozytecznego w tym nie ma--- poza odczuciem--- na zlodzieju czapka gore--- przepraszam za zlodzieju---polskz dostala slask przez--zufal histori-- od stalina- ironicznie, bo temu tak po...rozwiń całość

   niczego pozytecznego w tym nie ma--- poza odczuciem--- na zlodzieju czapka gore--- przepraszam za zlodzieju---polskz dostala slask przez--zufal histori-- od stalina- ironicznie, bo temu tak po drodze bylo do ddr--nrd---i teraz sie trzesie nad nim, zeby jej historia nowsza jej tego nie odebrala ==jak male dziecko/.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szopka jak za komuny

   polski tehater (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 49

   ino frkfncjo nie to zakomuny HA HA HA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   marszałek

   mamuliczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 48

   hmm ,nic nie mom do P.Marszałka ,ale mogli Łoni być szykowniyjsi hihi :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POrąbana spółka won

   krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 74

   komorowski to kłamca i oszust papla co mi ryża kanalia każe. W czasie kampanii wyborczej mówił że nie będzie podniesienia wieku emerytalnego, a jak wyszło....dlatego mam do niego zero szacunku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tusk OK, reszta "do szole"

   Silez-Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 93 / 59

   Widze sygnaly ze strony D.Tuska.
   Komorowski = operetka i chamstwo.

   Reszta - oportunisci, populisci, intyrganci, szachisci, taktycy, tchórze (szczególnie skworc).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do kogo to ? do gupich ?

   dochtór (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 54

   "byli też Ślązacy, którzy czuli się Niemcami, a ostre podziały dzieliły nie tylko gminy i miasta, ale także śląskie familoki, a czasami nawet poszczególne śląskie rodziny. O tym pamiętamy, ale...rozwiń całość

   "byli też Ślązacy, którzy czuli się Niemcami, a ostre podziały dzieliły nie tylko gminy i miasta, ale także śląskie familoki, a czasami nawet poszczególne śląskie rodziny. O tym pamiętamy, ale czcimy pamięć tych, którzy swą krwią przelaną w powstaniach śląskich mocno, na wieki, złączyli tę zmienię z polską macierzą". "

   Czyli: Slazacy byli tagicznie "podzieleni", "wewnetrznie i zewnetrznie targani" i sklóceni itp. - i wszyscy byli Slazakami, wszyscy jakos tam zaangazowani, sporo walczylo po obu stronach. To "demokrata" i "Eurpejczyk" Komoruski uznaje.

   Czali2: Ale tylko co propolscy byli w porzadku, tylko oni byli """bohaterami"", tylko ich szkoda, tylko ich warto wspominac, tylko im ""chwala na wiecznosc""".

   Czy to taki teatrzyk kukielkowy ? Czy to wyklad ze szkólki partyjnej ?
   A moze odczyt w terenie w ramach ekskursji bialoruskiego uniwerysetu ?
   A moze ktos uciekl: a) z domu wariatów b) z dziewietnastego wieku ????zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od kogo to? od gupiego?

   dobra rada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 87

   Zadaj sobie proste pytanie, dlaczego państwo polskie miałoby czcić pamięć tych, którzy przeciwko niemu walczyli, "Europejczyku"?
   Czy Brytyjczycy czczą pamięć bojowników IRA (obywateli brytyjskich...rozwiń całość

   Zadaj sobie proste pytanie, dlaczego państwo polskie miałoby czcić pamięć tych, którzy przeciwko niemu walczyli, "Europejczyku"?
   Czy Brytyjczycy czczą pamięć bojowników IRA (obywateli brytyjskich przecież), walczących przeciwko armii brytyjskiej w wojnie o niepodległość Irlandii?
   Czy Irlandczycy czczą pamięć mieszkańców Irlandii, którzy polegli, aby Irlandia pozostała częścią UK?
   Które państwo w Europie wspomina pamięć swoich wrogów - podaj jeden przykład, "Europejczyku".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Europejczyk

   piter_bykowina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 50

   Przykładem może być Joannie d’Arc jeżeli chodzi o relację Francja -Anglia, dalej gest Kohla z Mitterrandem w Verdun. Mazowiecki nie zdobył się na to by zrobić to na Górze św. Anny. Czczenie...rozwiń całość

   Przykładem może być Joannie d’Arc jeżeli chodzi o relację Francja -Anglia, dalej gest Kohla z Mitterrandem w Verdun. Mazowiecki nie zdobył się na to by zrobić to na Górze św. Anny. Czczenie czyjejś pamięci nie znaczy to samo co zapominanie.Pamięć przeszłości stała się w Europie Zachodniej kamieniem węgielnym Unii Europejskiej której jesteś obywatelem.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Irlanczycy ich czczą,a angole ich nie przesladuja

   tyle w tym temacie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 40

   IRA sa u siebie i zasadaja w parlamecie europejskim,beledem angoli bylo nie uznanie malej autonomi dla tego regionu,ateraz zato maja wlasne panstwo ktore ma przyszlosc miedzy innymi upartosc...rozwiń całość

   IRA sa u siebie i zasadaja w parlamecie europejskim,beledem angoli bylo nie uznanie malej autonomi dla tego regionu,ateraz zato maja wlasne panstwo ktore ma przyszlosc miedzy innymi upartosc dozaenia do celu i wielkie bohaterstwo powalilo wkoncu ogromne mocarstwo na kolana.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polonus fanzolisz

   dochtór (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 53

   Wszystkie, od Coventry poprzez Drezno az po Verdun.
   Od Konga poprzez Lidice az do Wologradu/Stalingradu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty fanzolisz

   dobra rada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 55

   Brytyjczycy wznieśli pomnik na cześć Luftwaffe, która zniszczyła Coventry?
   Czesi w Lidicach upamiętniają SS-manów, którzy wymordowali ludność wioski?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wszechpolak dobra rada ..... chyba nie wie o czym pisze.....genetycznie ograniczny ...

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 47

   Gdyby glupota latala,a paliwem byla nienawisc, czlonkowie MW i ONRu latali by tak wysoko jak odrzutowce!!!!
   Nie ma sensu komentowac postow wszechpolskiego bojowkarza,bo "wyznawcy jedynie slusznej...rozwiń całość

   Gdyby glupota latala,a paliwem byla nienawisc, czlonkowie MW i ONRu latali by tak wysoko jak odrzutowce!!!!
   Nie ma sensu komentowac postow wszechpolskiego bojowkarza,bo "wyznawcy jedynie slusznej prawdy historycznej" maja genetycznie ograniczona pojemnosc muzgu.Po wgraniu "jedynie slusznej prawdy"nie ma juz miejsca na nic innego!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ze niby co ?

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 57

   Jesses, co ty bierzesz ? Czy na Slasku to Niemcy byli "agresorami" w 1919 ????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama