Rząd wycofuje się z opłaty za przyczepy kempingowe. Ze...

  Rząd wycofuje się z opłaty za przyczepy kempingowe. Ze strachu

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy wybierają się na krajowe wakacje z przyczepą kempingową. Rząd chce uwolnić ich od elektronicznej opłaty drogowej. Tej samej, którą wprowadził 1 lipca ubiegłego roku. Zgodnie z ustawą o drogach e-mytem objęte zostały "pojazdy i zespoły pojazdów o ciężarze przekraczającym 3,5 tony". Szybko się okazało, że warunki tego zapisu spełniają nie tylko tiry, czy autobusy, lecz również zwykły samochód osobowy o ile tylko ciągnie za sobą odpowiednio ciężką przyczepę kempingową.
  Tymczasem - jak szacuje Polska Federacja Campingu i Caravaningu - turystykę campingową uprawia u nas ponad milion osób, a kolejne ponad 500 tysięcy przyjeżdża do Polski spoza naszych granic. Wszyscy oni, w myśl obowiązujących od roku przepisów, winni byli wyposażyć swoje samochody w specjalne nadajniki, z których sygnał odbierany jest przez zawieszone nad drogami "bramownice". Na podstawie takich sygnałów obsługująca system elektronicznego myta firma Kapsch jest w stanie dokładnie obliczyć jaki odcinek przejechał dany samochód płatną drogą i na tej podstawie wystawia stosowny rachunek do zapłaty.

  W całym kraju systemem objęto 1565 kilometrów dróg krajowych i autostrad, od 1 lipca do tej liczby trzeba będzie dodać kolejne 325 km. (w naszym regionie działa on na autostradzie A1 i A4, trasie ekspresowej S1 oraz drogach krajowych 94 i 81). Teraz okazało się, że "wylano dziecko z kąpielą".

  - Pobieranie opłat od takich pojazdów może zniechęcać do uprawiania tego typu aktywności nie tylko turystów polskich, ale również turystów zagranicznych, którzy mogą zdecydować się na odwiedzenie innych państw, gdzie takie opłaty nie funkcjonują - można przeczytać w projekcie nowelizacji ustawy o drogach publicznych, którą przygotowało ministerstwo transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Czy nowelizacja zdąży wejść w życie przed początkiem wakacji ? Takiego zapewnienia ze strony resortu nie uzyskaliśmy.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Emyto

   wakacje w kampingu, a kamping na parkingu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 99

   Poczekajcie na wybory MY będziemy pamiętac - ............

   cyt. ..."Czy nowelizacja zdąży wejść w życie przed początkiem wakacji ? Takiego zapewnienia ze strony resortu nie uzyskaliśmy...."


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a miało być tak pieknie

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   no i się wystraszyli a tu 2014r. i nic


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska

   Enej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja od trzech lat już nie uprawiam turystyki w Polsce. Mam przyczepę kempingową i najkrótszą drogą poginam do granicy i wakacje spędzam w bardziej przyjaznych krajach. Żaden Polak niestety nie...rozwiń całość

   Ja od trzech lat już nie uprawiam turystyki w Polsce. Mam przyczepę kempingową i najkrótszą drogą poginam do granicy i wakacje spędzam w bardziej przyjaznych krajach. Żaden Polak niestety nie zarobił na moich wakacjach kasy od trzech lat i nie zarobi, dopóki będzie ten bzdurny przepis. Tak samo robią moi znajomi. A szkoda, bo przedtem 15 lat włóczyłem się całe wakacje po Polsce. A teraz zarabiają Niemcy, Włosi, Francuzi, Austriacy itd. Tak samo zagraniczni kamperzy unikają Polski. Starty ogromne, dużo większe niż owe zyski z viatolla. Winni powinni być skazani na surowe kary.
   Ale w Polsce nie rządzą Polacy. Skądś trzeba brać kasę do pchania w Międzynarodowy Fundusz Walutowy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama