Chłopiec z Cieszyna: morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek?

  Chłopiec z Cieszyna: morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek?

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chłopiec z Cieszyna: morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek?
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  W Prokuraturze Okręgowej w Bielsku-Białej zakończyło się przesłuchanie matki dziecka, którego zwłoki znaleziono w marcu 2010 roku w stawie w Cieszynie. Nieoficjalnie mówi się, że matka zrobiła mu krzywdę, a ojciec nie pomógł uratować. Szymon zmarł w Będzinie, jego ciało podrzucono do stawu w Cieszynie.
  - Kobieta nie przyznała się do stawianego jej zarzutu zabójstwa - mówi Małgorzata Borkowska, rzeczniczka bielskiej prokuratury. - Złożyła wyjaśnienia, których treści nie możemy teraz ujawnić mediom. W oparciu zgromadzony materiał dowodowy prokurator zdecydował przedstawić mężczyźnie zarzut nieudzielenia pomocy dziecku znajdującemu się w położeniu zagrażającemu bezpośrednio utratą życia. Taki zarzut mężczyzna usłyszy jeszcze dziś. Teraz zostanie przesłuchany w roli podejrzanego - dodaje.

  Jeszcze w niedzielę prokurator wystąpi do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt dla kobiety i jej konkubenta. Wszystko z obawy przed matactwem, którego mogliby dopuścić rodzice chłopczyka, który został pochowany na cmentarzu komunalnym w Cieszynie.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Matka chłopca z Cieszyna: Nie zabiłam![CZYTAJ SZCZEGÓŁY PRZESŁUCHANIA]


  - Osoby te skutecznie przez dwa lata ukrywały się, starały się zatrzeć ślady zbrodni - wyjaśnia Borkowska.

  Nie wiadomo, czy ktoś im pomagał, a także jak właściwie doszło do śmierci chłopczyka. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chłopczyk zmarł w Będzinie, a stamtąd jego ciało zostało przewiezione i porzucone w cieszyńskim stawie. Czy jednak było to morderstwo, czy nieszczęśliwy wypadek? Śledczy na ten moment nie chcą nic powiedzieć. Z przedstawionych przez nich informacji oraz treści postawionych zarzutów może jednak wynikać, że matka zrobiła dziecku krzywdę, a ojciec chłopczyka nie pomógł go uratować.

  - Zarzut został na razie podtrzymany i będzie weryfikowany. W oparciu o wyjaśnienia i opinie biegłych. Zarzut zabójstwa został przedstawiony w oparciu o zgromadzony materiał dowody. Poza tym te osoby nie kwestionują, że były rodzicami chłopca, którego zwłoki znaleziono w marcu 2010 roku w Cieszynie. To według nich jest bezsporna okoliczność - podkreśla Borkowska.

  W poniedziałek prokuratorzy będą czekali na wyniki badań DNA. Do ich porównania zostaną wykorzystana ekspertyza DNA chłopczyka, jaką sporządzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

  - Po to były tak dokładnie badania DNA, by wyniki można było je wykorzystać w ustaleniu potencjalnych sprawców. Właśnie teraz nadszedł moment wykorzystania tych wyników i ustalenia, czy to dziecko jest dzieckiem rodziny z Będzina - zaznacza Borkowska.

  Kobieta i mężczyzna są na razie zatrzymani na 48 godzin. Termin ten mija w poniedziałek w późnych godzinach popołudniowych. Do tego czasu bielski sąd rejonowy ma wydać nakaz tymczasowego aresztowania kobiety i jej konkubenta.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama