Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwa historia Śląska [ZOBACZ OŚ CZASU]

Tomasz Borówka
Nie było wieku, żeby ktoś kogoś na Śląsku nie przyłączał, wyzwalał, przejmował, czy podbijał. Oto prawdziwa historia Ślaska. ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Praktycznie nie było stulecia, w którym ktoś by jakiejś części Śląska nie zdobywał, odbierał, przyłączał, wyzwalał lub jednoczył. Lecz, co ciekawe - kiedy przyjrzeć się bliżej, wychodzi na to, że w pełni zjednoczonego Śląska nie było prawie nigdy w jego dziejach (ostatnio coś takiego miało miejsce w efekcie poczynań niejakiego Adolfa Hitlera i trudno ten epizod uznać za chlubny).

Dzielenie przez pączkowanie
Podziały Śląska mają bowiem wielowiekową tradycję - Śląsk Dolny, Opolski, Opawski, Cieszyński, do tego parę efemerycznych tworów w rodzaju Nowego Śląska (mało kto słyszał o czymś takim, bo istniało krótko, ale było, było... i to sięgając aż po Jurę). Czy nawet jeszcze lepiej - rozpączkowane jak bakterie śląskie księstwa średniowieczne. Rządzili w nich nie tylko piastowscy książęta. W Siewierzu (bo dzisiejszy zagłębiowski Siewierz był przecież ŚLĄSKIM księstwem!) władzę objął w XV wieku krakowski arcybiskup, co zaowocowało oderwaniem księstwa od Śląska i jego wejściem w skład Rzeczypospolitej.

Przyłączenie przez małżeństwo
Śląsk zmieniał przynależność nawet w efekcie zbiegu okoliczności. Bo jak inaczej niż przypadkiem określić można przejście Śląska pod panowanie austriackiej dynastii Habsburgów? Przecież o jego losie zadecydowały układy... matrymonialne, zawarte na zjeździe wiedeńskim monarchów jagiellońskich i habsburskich, gdzie z Habsburżanką zaręczono małoletniego węgierskiego królewicza Czech i Węgier Ludwika. Jaki powieściopisarz czy scenarzysta wymyśliłby, że ten chłopiec zaledwie 11 lat później, już jako król, polegnie w bitwie z Turkami pod Mohaczem? I że w rezultacie Śląsk zmieni władców na kilkaset lat, a rzeka jego historii popłynie nowym korytem, prowadzącym zresztą m.in. ku kataklizmowi wojny trzydziestoletniej?

Operacje na żywym organizmie
Odcinane ze Śląska skrawki zszywano mniej lub bardziej sztucznie z różnymi organizmami państwowymi. Koleje historii śląskich dzielnic - czasami bezceremonialnie rozdartych, jak w XX wieku Śląsk Cieszyński - nieraz rozchodziły się w ten sposób całkowicie. Także podział Górnego Śląska po I wojnie światowej był bolesną operacją na żywym organizmie.

Tak więc historia przynależności państwowej Śląska i jego podziałów politycznych wydaje się podobna do delty rzeki - pełnej rozgałęziających się i krzyżujących ze sobą odnóg, meandrów i starorzeczy.

CO SĄDZISZ O TAKIM PODEJŚCIU DO HISTORII ŚLĄSKA? PODOBA CI SIĘ? NAPISZ KOMENTARZ


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!