Ważne
  Wakacji na kredyt nie zapomnisz przez lata

  Wakacji na kredyt nie zapomnisz przez lata

  Justyna Krzyśków

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cena wakacyjnej radości często warta jest kredytu, ale...

  Cena wakacyjnej radości często warta jest kredytu, ale... ©123RF

  Ekskluzywne wakacje w ciepłych krajach drogo kosztują. Jeśli wierzyć w wyniki badań firmy badawczej AC Nielsen, wykonanych na zlecenie Mondial Assistance, w tym roku na zagraniczny wypoczynek przeznaczymy średnio 2,6 tys. zł. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina na wakacje trwające dwa tygodnie wyda ponad 10 tysięcy złotych - to równowartość trzech średnich pensji w sektorze przedsiębiorstw.
  Cena wakacyjnej radości często warta jest kredytu, ale...

  Cena wakacyjnej radości często warta jest kredytu, ale... ©123RF

  Brak wystarczających oszczędności na koncie nie jest jednak przeszkodą uniemożliwiającą spędzenie wakacji w luksusowym kurorcie. Banki chętnie udzielą nam pomocy. Tyle tylko, że taki kredyt może się nam odbijać czkawką przez najbliższe miesiące. Chcąc pożyczyć w swoim banku np. 10 tys. zł na rok, średnio oddamy o 1 114 zł więcej. Dlatego też dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich ostrzega przed lekkomyślnym braniem urlopowych pożyczek.


  - Banki to instytucje, które mają pomóc nam w spełnianiu marzeń. Dobrze jednak, jeśli możemy je dostosować do naszych realiów. Musimy pamiętać, że każdy kredyt trzeba w końcu spłacić. Optymalnym rozwiązaniem byłoby odłożenie pewnej sumy pieniędzy i dopiero wtedy brakującą kwotę pożyczyć. Często działamy pod wpływem impulsu czy też reklamy, nie myśląc o tym, czy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie - tłumaczy Przemysław Barbrich.

  Wakacjami na kredyt kuszą nas nie tylko banki, ale także niektóre biura podróży. Sprawdziliśmy - możemy wykupić sobie np. wycieczkę do Egiptu, zaciągając na nią pożyczkę właśnie w biurze podróży. Kredyt za taką eskapadę spłacamy wówczas w banku, z którym biuro ma podpisaną umowę.

  Drogie kredyty  Urlopowicze, którzy zechcą pożyczyć w swoim dotychczasowym banku 5 tys. zł na rok, średnio oddadzą o 557 zł więcej. Klienci zewnętrzni - tacy, którzy pójdą po kredyt do obcego banku - oddadzą średnio 615 zł więcej ponad to, co pożyczyli, czyli prawie 3 proc. mniej niż w kwietniu i 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Całkowity koszt najtańszych 12-miesięcznych kredytów na 5 tys. zł, zaciąganych przez przykładowe małżeństwo o całkowitych dochodach 5 tys. zł netto, nie przekracza 400 zł.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama