Ślązak: znaczy ni to, ni sio. Z przewagą Niemca [OPINIE]

  Ślązak: znaczy ni to, ni sio. Z przewagą Niemca [OPINIE]

  Sławomir Cichy, Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Donald Tusk, premier RPO Śląsku: "Śląsk to miejsce, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z energią, która płynie nie tylko z węgla, historycznego
  1/7
  przejdź do galerii

  Donald Tusk, premier RP

  O Śląsku:
  "Śląsk to miejsce, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z energią, która płynie nie tylko z węgla, historycznego bogactwa, ale też z ludzi. To też miejsce, które przez długie lata było eksploatowane, czasami ponad miarę. Trzeba równoważyć to, co Śląsk daje i do czego ma prawo. Ta debata musi się toczyć nieustannie i władza centralna powinna być na nią wrażliwa. Może nie na każdy głos, bo nie każdy jest mądry, ale Ślązacy mają prawo do tego, żeby żyć w ojczyźnie, która daje poczucie sprawiedliwości".

  O poczuciu krzywdy:
  "Na poczuciu krzywdy nie budowałbym tożsamości nowoczesnego Ślązaka. Na Śląsk patrzę jak na wielką nadzieję Polski. Ślązacy patrzą tak samo".

  O przyszłości województwa śląskiego:
  "Ślązacy w swojej masie czują się w najlepszym tego słowa znaczeniu awangardą Polski, tym, co wprowadza Polskę w XXI wiek". ©arc.

  90. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski była okazją do dyskusji na temat historii, swoistego rozrachunku krzywd, ale też przyszłości regionu. Jak nasz region postrzegają politycy, pisarz, arcybiskup? Co wiedzą o naszej historii? Mogliśmy się o tym przekonać podczas uroczystości.
  Padały różne opinie, nie zawsze mądre, ale przeważnie pochlebne, bo przy tak uroczystej okazji po prostu inaczej nie wypadało. Były też słowa kontrowersyjne.

  Przykładem wypowiedź prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na temat śląszczyzny, którą nazwał sztucznym tworem i podważył sens uznania jej za język regionalny, chociaż wcześniej - podczas kampanii wyborczej - w redakcji "Dziennika Zachodniego" obiecał sprawę poprzeć i przypilnować.

  Prezydent za anachroniczne uznał dążenie do autonomii regionu. Apelował o niewracanie do dawnych podziałów. Poparł za to ideę stworzenia metropolii.

  Premier Donald Tusk mówił o poczuciu krzywdy, eksploatowaniu ponad miarę Śląska, ale też o energii płynącej z regionu.
  Ważne i mądre słowa padły z ust abp. Wiktora Skworca. Metropolita katowicki apelował o współpracę ponad podziałami.

  Na koniec przytaczamy fragment książki związanego ze Śląskiem pisarza Andrzeja Sapkowskiego, który w sposób niezwykle dowcipny i trafny definiuje to, kim jest Ślązak.

  Czasami warto spojrzeć na region oczami innych. Przeczytać, co o nas mówią i piszą. A czy mają rację? Pozostawiamy to Państwa opinii. AMC, CIS


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do polonizatora

   Owieczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 11

   Może by tak abp.Wiktor Skworc opowiedział o swoich grzechach z czasów PRL-u.Zamiast namawiać Ślązaków do zaparcia się siebie,i zmiany narodowości,wyspowiadał się przed swoimi...rozwiń całość

   Może by tak abp.Wiktor Skworc opowiedział o swoich grzechach z czasów PRL-u.Zamiast namawiać Ślązaków do zaparcia się siebie,i zmiany narodowości,wyspowiadał się przed swoimi rodakami-Ślązakami.Dobra spowiedź przynosi ulgę,a także odpuszczenie grzechów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski president polszy howori po ruskie...czamu ?

   hanskloss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 28

   Bo to rus przecam i konfident polski co zdradzioł cara rosyji.
   Za kara poloki godajom po rusku.
   Czy jest polski jazyk ?
   Nie , nie ...to ruska odmiana azjatyckiej gwary...ha,ha,ha
   My Ślunzoki to...rozwiń całość

   Bo to rus przecam i konfident polski co zdradzioł cara rosyji.
   Za kara poloki godajom po rusku.
   Czy jest polski jazyk ?
   Nie , nie ...to ruska odmiana azjatyckiej gwary...ha,ha,ha
   My Ślunzoki to co inszygo.
   ...my to słowiany ale nie ruse.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już nie mogę czytać polskiego bełkotu

   heintz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 22

   Polscy oszuści i kłamcy. Wy politycy znacie tylko historię warszawy i podciągacie wszystkich pod siebie.
   My Schlesiery to inna nać z polactwem nie mamy nic wspólnego.
   WYSTARCZY PRZECZYTAĆ KILKA...rozwiń całość

   Polscy oszuści i kłamcy. Wy politycy znacie tylko historię warszawy i podciągacie wszystkich pod siebie.
   My Schlesiery to inna nać z polactwem nie mamy nic wspólnego.
   WYSTARCZY PRZECZYTAĆ KILKA KSIĄŻEK LUB WIKIPEDIĘ...JAKIE TO PROSTE.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po co

   baj baj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 30

   dz.ijego redaktorzy jątrzą naród chyba tylko po to co by ni to ni sio a nie ślązacy bo są różni mogli się wygadać ( nie ma słowa wymówić w tym znaczeniu tu ukłon do red. bo po Polsku sie gada ale...rozwiń całość

   dz.ijego redaktorzy jątrzą naród chyba tylko po to co by ni to ni sio a nie ślązacy bo są różni mogli się wygadać ( nie ma słowa wymówić w tym znaczeniu tu ukłon do red. bo po Polsku sie gada ale w zależności od regionu i domu polskiego nie ślązkiego się gado,goda,lub godo zawsze jest dobrze i wolno mówić jak się chce na ziemi zniemczonej też bo niby dlaczego tu mają obowiązywać jakieś nakazy ) a są tu sami zwolennicy robią sobie przyjemnośćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Andrzej Sapkowski -

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 46

   jak z jego książki -; ni Lech, ni Rus i żadna różnica.,przytacza ze Średniowiecza bełkot pijanej gawiedzi w gospodzie,też mi wielki znawca ,żeby go pytać o Naród Ślonzki i o Kraina Ślonzko.Niech...rozwiń całość

   jak z jego książki -; ni Lech, ni Rus i żadna różnica.,przytacza ze Średniowiecza bełkot pijanej gawiedzi w gospodzie,też mi wielki znawca ,żeby go pytać o Naród Ślonzki i o Kraina Ślonzko.Niech sobie redaktorek dobiera lepszych ,wiarygodnych rozmówców , Sapkowski natomiast do Wikipedii.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rzykani do swj. Hyjdle/Jadwigi.

   harynek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 37

   Gŏdki polskigo prezydynta, prymjera a inkszych Polŏkōw ( dlo bajszpilu/przikłodu tego ôhyndola A.Sapkowskiego kery zmjanowoł Ślōnzŏkōw tako : "Ślązak, znaczy niy to,...rozwiń całość

   Gŏdki polskigo prezydynta, prymjera a inkszych Polŏkōw ( dlo bajszpilu/przikłodu tego ôhyndola A.Sapkowskiego kery zmjanowoł Ślōnzŏkōw tako : "Ślązak, znaczy niy to, ni sio z przewagą Niemca" ubliżajōm Ślōnzŏkōm, kerzi sie Polŏkami niy poczuwajōm. Ja, łōni ôd dycki majōm kajś Ślōnsk a Ślōnzŏkōw, kerzi myślōm inakszy niźli Polŏki a bestōż gŏdki tych panoczkōw eszcze poradzōm Ślōnzŏki mało wjela strowić. Możno sie kiejś na "demokracyjo" nawrōcōm?..
   Yno blank niy poradza kapnōńć, czamu ślōnski bemajś biszof arc.bp. Wiktor Skworc ( bezmajś Ślōnzŏk po narodowo- katolickiej indoktrynacji i kwarantannie w Tarnowie) przibroł sie do tego procif ślōnskigo fandzolynio, aże na katolickigo biskupa niy pasuje, kery już niyrŏz Ślōnzŏkōm niypolskim ubliżył . Ślōnzŏki! Dzisioj niydziela. porzykejcie bestōż do sfjyntej Hedwig/ Hyjdle/Jadwigi ślōnskij, mono sie zwyrtnie.
   Rzykani do śfj. Hyjdle:
   Śfjynto Hyjdlo, pocieszycielko ludu ślōnskigo, keroś lud tyn przōć badnyła, kerymuś dycki pszoła, keroś Ślōnzŏkōw we ciynżkich czasach niyrŏz brōniyła, wyproś dlo Ślōnzŏkōw biszofa/biskupa, kery weźnie se muster ze Twojigo ôfjrnego życio, fol miłosiyrdzio, s i richtig doporzōndku wjary.
   Dej nōm biszofa/biskupa, kery, bydzie pszoł Ślōnzŏkōm ôpcyje - ślōnskij, polskij, czeskij a niymjeckij! Dej nōm biszofa, kery poradzi kapnōńć 5-te Pōnbōczkowe pnakozani (piōnte : niy zabijaj), bo tyn pokfolo katrupjyni, pokfolo ślōnsko wojna dōmowo, za katrupicieli robi mszo, jejich bestyjstwa pokfolo, robi śnich bohatyrōw, a niy pamjynce ô tałzynach Ślōnzŏkōw, kerzi niywinnie zginyli, kerym chałpy shajcowali a dziecka zakatrupjyli( Hołdunów, downij Anhalt ).
   Dej nōm biszofa, niy bydzie gloryfikowoł polskich bogoczy, kerzi we 1922 r. tajla Gōrnygo Ślōnska yno skuli wōnglo a industryje dosia zgrzynyli.
   Dej nōm biskupa, kery pszoć bydzie ludowi ślōnskimu, kery bydzie pastyrzym fszyjskich katolikōw ślōnskich na muster biskupa Zimonia a Nosola!.
   Dej nōm biszofa, kery kapnie, iże GŚlōnsk je hajmatym/ôjcowiznōm fszyjskich Ślōnzŏkōw!
   Dej nōm biszofa, kery poradzi uszanować wjelokulturowy a wjelonacyjowy ślōnski lud Pōnbōczkowy!
   Dej nōm biszofa, kery uszanuje ślōnsko gŏdka, kereś Ty tak fest pszoła, kerōmś do Pōnbōczka rzykała!
   Dej nōm biszofa, kery mjast fstyrkać sie we "niy katolicki" sprawy (kōmyntorze skuli ślōnskij gŏdki i autonōmij a inksze) bydzie staroł sie pojednać ze sobōm cołki ślōnski lud Pōnbōczkowy!
   Dej nōmm biszofa, kery bydzie znoł historyjo Ślōnskij Nacyje!
   Dej nōm biszofa, kery stanie we ôbrōnie bjydokōw, kerzi sznupjōm po hasiokach, kery stanie we ôbrōnie
   tałzynōw ludziōw na arbajtlōłzie a niy na zajcie wjelkopańskich polskich bogoczy a politikerōw!
   Dej nōm biszofa, kery bydzie sie staroł ô ślōnsko sużba zdowjo a pōmogoł niymocnym , jakoś Ty kiejś takim we Trzebnicy a inkszych ślōnskich grodach za s w o j a kasa pōmogała a lazarety stawjała!
   Dej nōm biszofa, kery pōmoge Ślōnzŏkōm poczuć sie gospodorzym, a niy cykanym ôtrokym/niywolnikym we swojim Ślōnskim Dōmje .
   Dej nōm biszofa - niy szowinisty, kery bydzie mjoł poszanowani do fszyjskich jynzykōw świata, bydzie mjoł ôpowoga fkludzić mszo po ślōnsku, kaj lud Pōnbōczkowy bydzie tako mszo poczebowoł!
   Dej nōm biszofa, kery niy bydzie sie asiył, wywyższoł, niy bydzie szpanerym, Dlo kerego Ślōnsk bydzie drugōm religjōm, kery niy bydzie ....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 30

   Richtig piykne rzykanie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląśzczyzna

   Hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 32

   Sztucznym Tworem panie Prezydencie jest pan sam ,bo gdyby premier Tusk nie wykreował pana na Kandydata jego parti na prezydenta nigdy by pan nie był Prezydentem RP

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie było żadnego powrotu

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 59

   90 lot tymu Polski okupant wkroczył na Śląsk i do tej pory tu siedzi tak długo jak rusy siedzieli w Polsce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie było żadnego powrotu

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 49

   90 lot tymu Polski okupant wkroczył na Śląsk i do tej pory tu siedzi tak długo jak rusy siedzieli w Polsce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   " Ślązaczka"

   gaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 45

   Nie jestam rodowitą Ślązaczką, ale Śląsk kocham, tam się wychowałam, ojciec pracował w górnictwie, chętnie tam wracam myślami i fizycznie, choć od wielu lat jestem dolnoślązaczką. Gwara śląska jest...rozwiń całość

   Nie jestam rodowitą Ślązaczką, ale Śląsk kocham, tam się wychowałam, ojciec pracował w górnictwie, chętnie tam wracam myślami i fizycznie, choć od wielu lat jestem dolnoślązaczką. Gwara śląska jest fantastyczna. W rodzinie mam rodowitych Ślązakówzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama