18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paliusze dla biskupów z Katowic i Częstochowy

Agata Pustułka
HENRYK PRZONDZIONO/gość niedzielny
Metropolita katowicki Wiktor Skworc, metropolita częstochowski abp Wacław Depo i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przyjęli wczoraj paliusze z rąk papieża Benedykta XVI. To ostatni akt związany z powołaniem nowych metropolitów.

Przypomnijmy: wszyscy trzej duchowni zostali wyniesieni do tych godności w zeszłym roku, dwóch po przejściu poprzedników na emeryturę (biskupi Depo i Skworc) oraz po przedwczesnej śmierci biskupa Józefa Życińskiego (biskup Budzik). Dziś, po kilku miesiącach pracy biskupów, nie ma wątpliwości, że nominacje Benedykta XVI świadczą o wielkiej przenikliwości obecnego papieża, który wyjątkowo trafnie wyznaczył następców.

Przyjęcie paliusza to doniosła uroczystość religijna, z okazji której jedno ze śląskich biur podróży zorganizowało nawet pięciodniową pielgrzymkę do Rzymu.

Dla polskich hierarchów to możliwość odświeżenia kontaktów w Kurii Rzymskiej i ważne przeżycie duchowe, bo paliusz to symbol łączności metropolii ze Stolicą Piotrową. Symbolizuje owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz. Paliusz jest wykonany z owczej wełny. Biała tkanina, która opada na ramiona, jest ozdobiona sześcioma czarnymi krzyżykami.

Wypełnij ankietę i wygraj nowego iPada

Jak informuje ks. Andrzej Hoinkis, ceremoniarz archidiecezjalny, wełna, z której wykonany jest paliusz, pochodzi ze specjalnej hodowli baranków, które każdego roku trafiają do Watykanu zawsze 21 stycznia!

- Nieprzypadkowo uroczystości odbyły się w święto apostołów Piotra i Pawła. To piękne nawiązanie do tradycji , bo to Bóg mówi do św. Piotra: "Idź paść baranki moje" - mówi ks. Hoinkis. - Ta tradycja trwa przez wieki i jest honorowana przez kolejnych następców św. Piotra.

Paliusz to także znak władzy nad metropolią, a w skład np. metropolii katowickiej wchodzą diecezje katowicka, gliwicka i opolska. - Jest to piękna, stara tradycja Kościoła, która wskazuje na łączność kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską - mówił kilka dni przed uroczystością o nakładaniu paliuszy metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, zaś biskup Depo wskazywał na trzy towarzyszące temu ważnemu wydarzeniu uczucia:

- To radość, wdzięczność i zobowiązanie. Szczególny dar, związany z charyzmatem Jasnej Góry - stwierdził abp Depo.


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Paliusze dla biskupów z Katowic i Częstochowy - Dziennik Zachodni