Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudy nie chcą już mszy świętej po niemiecku?

Katarzyna Spyrka
W każdą niedzielę do podraciborskich Rud przyjeżdżają setki turystów z całej Polski, by podziwiać jeden z piękniejszych sakralnych zabytków naszego województwa - opactwo w Rudach.

W drodze pomiędzy zwiedzaniem pałacu i spacerami po parku, wstępują do miejscowego kościoła. M.in. z myślą o nich, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny ks. Rafał Wyleżoł postanowił zamienić msze w języku niemieckim na tradycyjną - w języku polskim. - Zwłaszcza w okresie letnim przyjeżdża do nas sporo turystów. Msza w języku niemieckim jest dla większości z nich niezrozumiała. Dlatego żeby mogli w pełni przeżywać nabożeństwo, chcemy, żeby msza o godzinie 12 była prowadzona po polsku - wyjaśnia ks. Rafał Wyleżoł.

I choć wydawać by się mogło, że to doskonały pomysł i wabik na przyjezdnych, decyzja nie spodobała się mniejszości niemieckiej. A na Raciborszczyźnie niemal co drugi dom ma niemieckie korzenie.

- Oczywiście chcemy, żeby turyści mieli udogodnienie, ale z drugiej strony ta msza odbywa się w Rudach już od lat dziewięćdziesiątych i nigdy nikt nie chciał jej likwidować - zapewnia Renata Rudek, przewodnicząca rudzkiego koła mniejszości niemieckiej DFK.

Wypełnij ankietę i wygraj nowego iPada

- Poszliśmy już na pewną ugodę, żeby nie likwidować całkowicie tego nabożeństwa, zamiast czterech mszy w miesiącu będziemy mieli dwie - dodaje Renata Dudek i nie ukrywa, że taki stan rzeczy nie wszystkim się podoba.

- Dostajemy telefony, że ktoś przyjechał specjalnie z drugiego końca Śląska na mszę niemiecką, a ta się akurat nie odbyła. Zrobił się chaos informacyjny. Nie wiadomo, w którą niedzielę akurat o godzinie 12 będziemy się modlić po polsku, a w którą po niemiecku - twierdzi Renata Rudek. W parafii mają jednak sposób na rozstrzygnięcie tego sporu.

- Póki są intencje, msza niemiecka będzie się odbywać, ale musimy się kierować dobrem większości wiernych, a ci nie rozumieją niemieckich modlitw - kwituje tymczasem proboszcz rudzkiej parafii.

100 tys. Niemców mieszka na Śląsku

Na Śląsku mieszka obecnie 100 tysięcy osób z obywatelstwem niemieckim. Jak wynika z danych Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, msze w j. niemieckim odbywają się w około 80 kościołach w województwie. Po niemiecku można się pomodlić m.in. w soboty o godz. 16.30 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. ks. Koziołka w Bytomiu oraz w niedziele o godz. 15.30 w kościele św. Marii Magdaleny przy ul. Kościelnej w Kuźni Raciborskiej.


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!