Ważne
  Zabrze: Rozboje, których nie było

  Zabrze: Rozboje, których nie było

  p.

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwie sprawy rozbojów rozwiązywali w piątek policjanci z Zabrza. W obu przypadkach okazało się, że nigdy do nich nie doszło. Ale nie uprzedzajmy faktów...
  W pierwszym przypadku nastolatek zawiadomił o napadzie i kradzieży telefonu komórkowego. Policjanci szybko ustalili, że nie tylko nikt go nie pobił, ale również nie zabrał mu telefonu. W drugim przypadku kobieta pracująca w firmie udzielającej pożyczki zgłosiła, że została napadnięta przez dwóch mężczyzn, którzy skradli jej pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych.

  Policjanci wnikliwie przesłuchali zgłaszającą, która w trakcie kolejnych przesłuchań podawała różny przebieg zdarzenia.
  W wyniku przeprowadzonych ustaleń przyznała się, że nie została napadnięta i nikt nie ukradł jej pieniędzy. Do zgłoszenia przestępstwa na policji zmusiła ją sytuacja finansowa, gdyż była zadłużona.

  Wypełnij ankietę i wygraj nowego iPada

  Działania policjantów nie są ukierunkowane na przyłapanie osoby zgłaszającej na kłamstwie, lecz na ujęciu sprawcy przestępstwa. W momencie kiedy relacje o zdarzeniu osoby zgłaszającej są niespójne, nielogiczne i niewiarygodne, policjanci dążą do ustalenia, dlaczego? Śledczy przed złożeniem zawiadomienia o przestępstwie pouczają o treści trzech ważnych przepisów kodeksu karnego, przewidujących odpowiedzialność karną za zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie, za fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie przestępstwa i odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań lub zatajenie prawdy. Za zgłoszenie o niepopełnionym przestępstwie grozi do 2 lat więzienia, podobnie za oskarżenie innej osoby o popełnienie przestępstwa i do 3 lat za składanie fałszywych zeznań lub zatajenie prawdy.


  *Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
  *Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama