Czas na duże odkrycie

  Czas na duże odkrycie

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z prof. Grzegorzem Rackim rozmawia Michał Wroński
  Nasz region stał się ostatnio prawdziwym eldorado dla paleontologów. Z czego to wynika?

  Na tym terenie szczątki prehistorycznych gadów znajdują się blisko powierzchni ziemi. To efekt ruchów górotwórczych, które wypiętrzyły warstwy z okresu triasu. W innych regionach Polski trzeba ich szukać bardzo głęboko. Nie jest to jednak odkrycie ostatnich lat - pierwsze wzmianki o znajdowaniu na Śląsku kości zwierząt określanych umownie mianem dinozaurów pochodzą jeszcze z XIX wieku. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie prowadzono jednak kompleksowych badań, więc nie było dużych znalezisk.

  Zatem wszystko przed nami?

  Badania będą kontynuowane i spodziewam się wielu ciekawych znalezisk. Sądzę, że uda się nawet trafić na szczątki prawdziwego dinozaura. Ich odkrycie może być jednak kwestią zupełnego przypadku. O ile bowiem na podstawie dotychczasowych znalezisk możemy przypuszczać, w których okolicach należy szukać, to jednak konkretnych miejsc nie jesteśmy w stanie wskazać. Być może w ich lokalizacji pomoże nam zastosowanie metod geofizycznych takich, jakie od lat z powodzeniem stosują archeolodzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama