Zawodowa armia nie tak szybko

  Zawodowa armia nie tak szybko

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mamy dość kandydatów, aby stworzyć zawodową armię - zapewniają przedstawiciele Sztabu Generalnego po naszej wczorajszej publikacji, dotyczącej możliwych kłopotów ze znalezieniem kandydatów na zawodowych żołnierzy.
  Wątpliwości w tej sprawie mają eksperci i część polityków. Zdaniem niektórych w razie wyraźnego spadku liczebności armii możliwym byłoby nawet sięgnięcie po rekrutów z poboru. Zaprzestanie od nowego roku tej formy rekrutacji stanowczo zapowiedział jednak minister obrony narodowej Bogdan Klich.
  W poniedziałek potwierdził to również płk Sylwester Michalski, rzecznik Sztabu Generalnego.
  - Ostatnie wcielenie do zasadniczej służby wojskowej będzie miało miejsce w dniach 2-4 grudnia - zapewniał. Jak powiedział, w tej chwili w szeregach armii jest ponad 90 tysięcy żołnierzy zawodowych, łącznie z szeregowymi zawodowymi.

  - Kolejne 20 tysięcy wyraziło już wstępną deklarację w Wojskowych Komendach Uzupełnień, by zostać żołnierzami zawodowymi-ochotnikami. Następne cztery tysiące to są ci poborowi, którzy już złożyli dokumenty i oczekują na decyzję przełożonych. Tak więc nie ma większego problemu jeśli idzie o pozyskanie odpowiedniej liczby kandydatów w przeciągu najbliższych dwóch lat. W tej chwili naszą ofertę kierujemy do około 20 tysięcy ochotników - wyliczał.

  Same liczby to jednak nie wszystko. Aleksander Szczygło, były minister obrony, zwrócił uwagę na możliwość wytworzenia się niewłaściwej struktury kadrowej w armii. - Będzie mnóstwo oficerów i podoficerów, a zbyt mało szeregowców - prognozuje.

  Może mieć rację, bo teraz spośród 70 tys. zawodowców niemal 85 proc. stanowią podoficerowie, oficerowie i generałowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama